200 000 eurová pokuta za každodennú chybu. Na toto by si mala dávať skupina Slovákov pozor

  • Experti odporúčajú zákazníkom, aby si pred každým online nákupom dôkladne prečítali obchodné podmienky.
  • Až 80 percent slovenskej populácie využíva internetové obchody.
  • Každý predávajúci je zo zákona povinný doručiť objednaný tovar najneskôr do 30 dní.
Novinky 200 000 eurová pokuta za každodennú chybu
200 000 eurová pokuta za každodennú chybu. Zdroj: Shutterstock.com/Owlie Productions, godongphoto
Anycoin pc bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

V čase, keď online nakupovanie zažíva nevídaný rozmach, sa pozornosť úradov zameriava na ochranu práv spotrebiteľov pri elektronickom obchodovaní. Najnovšie údaje naznačujú, že až 60 percent Slovákov by častejšie využívalo služby e-shopov, keby mali istotu dodržiavania dodacích lehôt. Práve meškajúce zásielky patria medzi najčastejšie sťažnosti zákazníkov.

Každý predávajúci je zo zákona povinný doručiť objednaný tovar najneskôr do 30 dní od uzavretia kúpnej zmluvy, pokiaľ sa so zákazníkom nedohodli na inom termíne. V prípade nedodržania tejto lehoty má spotrebiteľ právo buď poskytnúť predajcovi dodatočný čas na dodanie, alebo za určitých okolností môže od zmluvy okamžite odstúpiť. Informuje o tom portál Peniaze.sk.

Odstúpenie od zmluvy

Spotrebiteľ môže zmluvu zrušiť bez dodatočnej lehoty najmä vtedy, ak predajca výslovne odmietne tovar dodať, alebo ak bol termín dodania pre zákazníka kľúčový a e-shop o tom vedel už pri uzatváraní zmluvy. Pri odstúpení od zmluvy musí internetový obchod vrátiť všetky uhradené platby vrátane poštovného do 14 dní.

Sankcie za porušenie pravidiel môžu byť pre e-shopy likvidačné. SOI môže udeliť pokutu až do výšky 200-tisíc eur alebo do dvoch percent z ročného obratu predajcu. Výška sankcie závisí od závažnosti porušenia a jeho dopadu na spotrebiteľov.

Od začiatku roka 2024 platia pre internetové obchody ešte prísnejšie pravidlá. Zákonodarcovia sprísnili najmä požiadavky na transparentnosť. E-shopy musia napríklad pri zľavách uvádzať najnižšiu cenu tovaru za posledných 30 dní, čím sa má zabrániť umelému navyšovaniu cien pred zľavovými akciami.

Odborníci na ochranu spotrebiteľov upozorňujú, že zákazníci by mali pred nákupom venovať zvýšenú pozornosť overeniu predajcu. Spoľahlivý e-shop musí na svojom webe zverejniť kompletné kontaktné údaje vrátane fyzickej adresy. Tieto informácie sú kľúčové pri prípadnej reklamácii alebo vrátení tovaru.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Obchodné podmienky vás môžu zachrániť

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.