- 13. dôchodok bude v roku 2024 štedrejší.
- Prečítajte si, o koľko si v decembri prilepšíte.
Niektoré prostriedky sa získajú zo Sociálnej poisťovne (SP). Väčšina však pochádza zo štátneho rozpočtu.
Trinásty dôchodok bude pridelený ako dôchodková dávka a jeho výška bude stanovená na základe priemeru dôchodkov z minulého roka. Podľa Tomáša sa zvolil priemer dôchodku ako kritérium, aby sa kombinovala zásluhovosť a solidarita. „Týmto spôsobom dostanú rovnakú sumu seniori s nižšími i vyššími príjmami,” dodal.
Podľa Tomáša tento zákon zahŕňa aj kompenzačné opatrenie, ktoré sa týka predčasného dôchodku, ktoré požadovala aj Európska komisia (EK).
„Takže týmto spôsobom sme splnili našu povinnosť voči EK a udržateľnosť dôchodkového systému už nebude problémom, pokiaľ ide o plán obnovy,” dodal.
Od tohto roku už nebude 13. dôchodok považovaný za sociálnu dávku, ale bude novou formou dôchodkovej dávky. Vyplácať ho bude rovnakým spôsobom ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa, ako stanovuje novela zákona o sociálnom poistení, ktorú poslanci Národnej rady SR vo štvrtok definitívne schválili.
Udržateľnosť systému sa nezlepšila
Aj po zmene, ktorú Národná rada (NR) SR vo štvrtok schválila v novele zákona o sociálnom poistení, sa udržateľnosť dôchodkového systému nezlepšila. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) na to poukázala na sociálnej sieti.
RRZ upozornila na to, že vplyvy oboch opatrení na dlhodobú udržateľnosť sa vzájomne vyvažujú, avšak existuje medzi nimi dôležitý rozdiel.
„Trináste dôchodky majú okamžitý negatívny vplyv, zatiaľ čo úspora z opravy nastavenia predčasných dôchodkov bude postupná a prejaví sa až v dlhodobom horizonte. Inými slovami, okamžité náklady na zavedenie 13. dôchodkov sa vykompenzujú opravou predčasných dôchodkov až po približne 25 rokoch, pričom úplná kompenzácia všetkých nákladov na zavedenie 13. dôchodkov sa očakáva až po 50 rokoch,” uviedla rada.
Mohlo by vás zaujímať: Svetový gigant ohlásil európsku expanziu. Cestu si razí aj na Slovensko