- 13. dôchodky môžu skončiť kvôli kritickému stavu verejných financií.
- Vláda hľadá úspory vo výške päť miliárd eur.
- Odborníci navrhujú, aby sa 13. dôchodky vyplácali len tým, ktorí ich skutočne potrebujú.
Minister sa vyhýba konkrétnym krokom
Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) však zatiaľ nechce konať. „Rada pre rozpočtovú zodpovednosť povedala, že treba zadresniť sociálne dávky, ale už nepovedala, akým spôsobom to treba urobiť,” uviedol minister.
Tomáš tvrdí, že je náročné rozhodnúť, ktorá rodina je chudobná a ktorá bohatá.
Je to veľmi náročná vec. Pokiaľ nám to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť povie, ktorá rodina je chudobná a ktorá bohatá, potom sa s ňou budem veľmi rád rozprávať,” skonštatoval.
Odborníci navrhujú postupné zmeny
RRZ navrhuje, aby sa adresnosť dávok zavádzala postupne. Sociálne dávky by sa mohli rodinám znižovať pozvoľne podľa ich príjmov a majetku, aby neprišli o podporu zo dňa na deň. Takto by štát mohol ušetriť stovky miliónov eur.
Ekonómi odporúčajú zamerať sa na konkrétne kritériá – počet členov v domácnosti, počet detí, alebo koľko nehnuteľností rodina vlastní.
13. dôchodky nie sú jediný problém
Okrem 13. dôchodkov sa spochybňuje aj daňový bonus na deti, ktorý môžu rodiny využívať aj vtedy, keď majú vysoké príjmy. „Problém, ktorý tu je, že rodina, pokiaľ má menej príjmového člena a viac príjmového člena, tak si ten daňový bonus môže uplatniť na toho menej príjmového,” vysvetlil Novysedlák.
Starnutie obyvateľstva situáciu ešte viac komplikuje. „Starnutie populácie sa veľmi tvrdo prejavuje na dôchodkovom systéme či na zdravotnom systéme,” varuje prezident Inštitútu zamestnanosti Viliam Páleník.
13. dôchodky v súčasnej podobe môžu byť ohrozené. Ak vláda nenájde iné spôsoby úspor, práve plošné sociálne dávky sa môžu stať prvými obeťami rozpočtovej konsolidácie.