Známy hackeri sa snažia prelomiť bitcoinovú sieť – Majú šancu?
Známy hackeri sa snažia prelomiť bitcoinovú sieť – Majú šancu? Zdroj: shutterstock.com/Gorodenkoff

Podľa nedávnej správy portálu Bleeping Computer sa notoricky známa hackerská skupina TeamTNT vrátila a teraz sa pokúša prelomiť bitcoinovú sieť. Otázkou je, či majú hackeri šancu prelomiť robustnú bezpečnosť „otca kryptomien“.

Hackeri údajne kradnú dáta zo serverov a využívajú ich zdroje na to, aby spustili zložité „hackerské” riešenia pre hacknutie najväčšej kryptomeny na svete.

Hackeri vedia, že ide o jednu z najbezpečnejších sieti na svete

Bitcoin používa na svoje kľúče a podpisy tzv. „eliptickú krivku” pod názvom secp256k1. Keď sa táto kryptomena stala mainstreamovou, výber tohto kódu priťahoval odborníkov na kryptografiu, pretože secp256k1 bola v porovnaní s inými riešeniami takmer úplne neznáma.

Hackeri z TeamTNT sa však začali pokúšať prelomiť šifrovanie eliptickou krivkou pomocou rôznych metód.

Ich úsilie však berú mnohí experti s rezervou. Je vysoko pravdepodobné, že sa „len hrajú” s novými cestami útoku namiesto toho, aby sa skutočne pokúšali hacknúť Bitcoin.

Bitcoin sa k dnešnému dňu považuje za jeden z najbezpečnejších sietí vôbec, pretože neexistujú mechanizmy, ktoré by ho mohli prelomiť. Vzhľadom na to sa niektorí odborníci však domnievajú, že v budúcnosti môže nastať moment, keď sa niekomu, alebo niečomu podarí bitcoinovú sieť hacknúť.

Prečítaj si tiež: Goldman Sachs varuje investorov, Bitcoin môže padnúť na 10 000 dolárov

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoinová sieť.
Bitcoinová sieť. Zdroj: shutterstock.com/naulicrea

Bitcoin zatiaľ prekonaný nebol

V januári tohto roku Mark Webber, kvantový fyzik z Univerzity v Sussexe, predpovedal, že kvantový počítač s viac ako 300 miliónmi „qubitovbude predstavovať pre Bitcoin veľkú hrozbu.

V takom prípade by bolo potrebné spustiť kvantovo odolný hard fork, aby sa Bitcoin zachránil pred superpočítačmi. Bitcoin nebol nikdy hacknutý, čo je jedna z jeho kľúčových výhod.

Technický riaditeľ spoločnosti Ripple David Schwartz sa však nedávno vyjadril, že je veľmi pravdepodobné, že Bitcoin má niekoľko závažných chýb, ktoré ešte neboli objavené.

Aktuálne je však isté, že bitcoinová sieť je mimoriadne bezpečná a už viac ako 12 rokov chráni všetko, čo sa v nej nachádza. Bitcoin je taktiež jediný peňažný systém, ktorý preukázateľne nikdy neumožnil obeh falošných peňazí. V súvislosti s bezpečnosťou BTC existuje niekoľko teoretických obáv, avšak realizácia týchto hrozieb by mohla narušiť všetky digitálne systémy, nielen Bitcoin.

Čítaj ďalej: Renomovaný ekonóm: „Bitcoin môže posilniť Americkú ekonomiku!”

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance