WHO – Vakcína nemusí pomôcť, musíme sa naučiť žiť s koronavirusom

0

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje Európsku Úniu pred druhou vlnou pandémie koronavirusu, ktorej začiatok pociťujeme už dnes. Na Slovensku zaznamenávame rekordné množstvá nových prípadov COVID-u a susedné Česko ich denne hlási tisícky. Ďalšia karanténa na jeseň tohto roka je stále pravdepodobnejšia.

„V októbri to bude náročnejšie a v novembri zaznamenáme nárast úmrtí.“

– povedal Hans Kluge, riaditeľ WHO pre Európu

  • Francúzsko v sobotu zaregistrovalo 10 000 nových prípadov koronavirusu – najviac v histórii krajiny.
  • Kancelár Rakúska Sebastian Kurz varoval, že krajina je na počiatku druhej vlny a v nedeľu sprísnil opatrenia proti šíreniu COVID-19.
  • Tvrdé protiopatrenia boli dnes zavedené aj v Anglicku, kde sa rapídne zvyšuje počet prípadov.
  • Česká republika hlási tisícky nových prípadov denne a sprísňuje protiopatrenia.

Môže vás zaujímať: Kedy pôjde nová generácia do dôchodku? V 65-tich to nebude

Slovensko je na tom stále dobre – karanténa u nás nemusí byť tak tvrdá

A to je iba zopár európskych krajín, ktoré majú problémy. Slovensko je na tom v porovnaní s ostatnými ešte relatívne dobre, no aj tu sa už zvyšuje napätie. Ak sa v dohľadnej dobe nenájde liek na vírus alebo výskumníci nevyvinú účinnú vakcínu, mali by sme sa pripraviť na druhú tohtoročnú karanténu.

Zdravotníci sú však tentokrát oveľa lepšie pripravení a ako spoločnosť sme vďaka jarnej kríze nabrali cenné skúsenosti. Druhá karanténa by teda nemusela mať tak veľký dopad na život obyčajných ľudí a hlavne na ekonomiku, ktorá je momentálne v recesii.

VIDEO: Toto je najväčšia finančná chyba, akú môžete urobiť

Vakcína nevyrieši problémy s koronavirusom

Hans Kluge vo svojej správe pre Európu dodáva, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 nemusí znamenať záchranu. Hans Kluge z WHO povedal:

„Pandémia skôr či neskôr pominie, no vakcína nemusí byť striebornou guľkou, ktorá ju zabije, ako mnohí očakávajú. Všade počúvam, že účinná vakcína ukončí pandémiu. Samozrejme že nie!“

A rozobral zopár problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť.

„Zatiaľ ani nevieme, či vakcína pomôže všetkým populačným skupinám. Momentálne to vyzerá tak, že pomôže jednej, no ostatným nie. Koniec pandémie príde vtedy ke´d zistíme, ako s touto pandémiou žiť. Všetko záleží len na nás.“

55 krajín WHO je momentálne na virtuálnom meetingu kde diskutujú o evolúcii pandémie a jej prípadných riešeniach.

Eurozóna podľa USA nevydrží tlak pandémie a s ňou spojenej ekonomickej krízy. Európsky model sa však javí ako efektívnejší a v ohrození je skôr Amerika:

Podľa USA z veľmocí ako prvá skolabuje eurozóna, ale mali by sa báť o seba

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre