VIDEO – Ilúzia peňazí – Ako je možné, že jej všetci veríme a kto z toho benefituje? – v EN

1

Peniaze – Všetci ich chceme, všetci ich denne používame, nevieme bez nich žiť. Ideálna droga, na ktorej je doslova závislá celá planéta. Kedysi išlo o skvelý koncept – nájdime niečo, čo bude slúžiť ako nosič hodnoty. A tak dostalo hodnotu zlato, striebro a ďalšie drahé kovy. Potom sme si všimli, že to zlato váži strašne veľa a prevážať väčšie množstvo je relatívne nepraktické.

Vynaliezaví ľudia teda ponúkli, že vaše zlato za menší poplatok uchovajú v ich super-bezpečnom trezore. Zároveň vám dali papier z ktorého bolo jasné, koľko zlata vám patrí.Obyčajní ľudia si po chvíli začali namiesto zlata vymieňať papieriky. A tak vznikli prvé banky a papierové peniaze.

Pohľad ekonóma – Ekonomika kolabuje, ale akcie rastú – Je to recept na katastrofu?

Bankári zistili, že sa nikdy nestáva, že by si ľudia všetko zlato vybrali naraz, a tak ho začali požičiavať na úrok. A tak vzniklo frakčné bankovníctvo. Bankári vytvárali nové papierové zlato prakticky z ničoho a dúfali, že im to prejde. Neskôr, po prvej svetovej vojne, vlastnili väčšinu zlata na svete Spojené Štáty Americké. Ostala posledná krytá mena – dolár.

Aby finančný systém založený na krytí zlatom fungoval, ostatné krajiny začali namiesto zlata svoje meny kryť dolármi. No, a v roku 1971 prezident USA Richard Nixon zrušil zlatý štandard úplne. Ostali nám iba tie papieriky, ktoré navyše rapídne strácajú hodnotu. Ale my, obyčajní ľudia, sme s nimi spokojní. Sme spokojní s tým, ako nás Centrálne banky okrádajú.

Ako je to sakra možné? Ako sa to všetko stalo? O tom je priložené video (hore) – bohužiaľ, iba v anglickom jazyku.

Ďalšie zaujímavé video

VIDEO – Prečo hyperinflácii predchádza deflácia? – Takto teraz imploduje dolár – v EN

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Tmm

Su tam na vyber titulky (vratane CZ).