V prvej krajine Európy zakázali „mining“ kryptomien kvôli vysokým cenám na energie!
V prvej krajine Európy zakázali „mining“ kryptomien kvôli vysokým cenám na energie! Zdroj: shutterstock.com/iamadventure

Moldavsko v súčasnosti čelí jednej z najhorších energetických kríz na území Európy. Je to najmä preto, že susedná Ukrajina nemá momentálne kapacity naďalej vyvážať 30 % potrebnej elektrickej energie. Táto skutočnosť priviedla moldavskú vládu ku kroku, ktorý zjavne nepoteší miestne obyvateľstvo – prikázala zastaviť ťažbu kryptomien. Ako sa to chystá zrealizovať, je však otázne.

Moldavsko zakázalo ťažbu kryptomien

Podľa správy sa moldavská Komisia pre mimoriadne situácie rozhodla prijať toto opatrenie vzhľadom na energetickú krízu, ktorá postihla celý región. Prezidentka Maia Sanduová nariadila vládnym agentúram, aby výrazne šetrili elektrickú energiu a tiež posúdila vplyv prudko rastúcich nákladov na energiu občanov.

Okrem zákazu ťažby kryptomien úrady zaviedli aj ďalšie opatrenia na úsporu elektrickej energie, ako napríklad vypnutie eskalátorov vo vyhradených hodinách a vypnutie fontán a reklamného, dekoratívneho a architektonického osvetlenia.

Moldavsko v súčasnosti čelí energetickej kríze v dôsledku neschopnosti Ukrajiny naďalej vyvážať 30 % potrebnej elektrickej energie. Okrem toho ruský Gazprom informoval túto európsku krajinu, že sa jej ďalej znížia toky plynu vrátane dodávok elektriny z Podnesterska.

Čítaj tiež: Dobrá správa pre Bitcoin! Cenovou stabilitou sa približuje k zlatu a prekonáva svetové indexy

Moldavsko a Európska únia sú v tom spolu.
Moldavsko čelí energetickej kríze. Zdroj: shutterstock.com/motioncenter

EÚ zatiaľ konečné stanovisko neustanovila

Komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová v súvislosti s touto nepríjemnou udalosťou uviedla:

Spolupracujeme s energetickým spoločenstvom, aby sme zabezpečili, že Moldavsko bude môcť dovážať plyn a elektrinu z iných alternatívnych zdrojov ako z Podnesterska. Výzvou však nie je len prístup k dodávkam, ale aj financovanie.”

Medzitým už viacero krajín aktívne zvažuje zákaz ťažby kryptomien z dôvodu obáv z vysokej spotreby energie, čo súčasná kríza len posilňuje. Napríklad Švédsko sa už niekoľkokrát vyslovilo za zákaz ťažby Bitcoinu vzhľadom na jeho mechanizmus Proof of work.

Európska centrálna banka tiež naznačila možnosť zákazu ťažby Bitcoinu z dôvodu obáv o životné prostredie.

Čítaj ďalej: 5 rád, ako sa stať kryptomenovým milionárom

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance