Európska komisia chce zákaz veľkých stablecoinov!
Európska komisia chce zákaz veľkých stablecoinov! ,zdroj: www.shutterstock.com/DavidSandron

Európska komisia plánuje zasiahnuť do trhu s digitálnymi aktívami. Zdá sa, že politická elita Európskej únie spoločne s ministrami financií, ktorí už dávnejšie navrhli prísne opatrenia zamerané na zabránenie nahradzovaniu eura stablecoinmi, požaduje zastavenie ich vydávania, ak transakcie prekročia 1 milión denne!

Európska komisia vyžaduje zmeny

Dokument je momentálne označený ako „nepapierový“. To znamená, že zatiaľ neodráža formálne stanovisko komisie. Je teda jedným z tých dokumentov, ktoré sa vytvárajú s cieľom ovplyvniť diskusie o témach. Jednou z tém je napríklad aj to, či by malo byť kryptomenovým burzám povolené registrovať sa v „daňových rajov“.

Mohlo by ťa zaujímať: Glassnode: 40 % bitcoinových investorov momentálne zažíva nerealizované straty!

Zákonodarcovia a vlády členských štátov sa aj naďalej pokúšajú dokončiť prelomový kryptomenový zákon známy ako „Markets in Crypto Assets Regulation (MiCA)“. Rokovania sú zatiaľ v procese a málo informácií sa dostáva na verejnosť.

Avšak renomovaný portál CoinDesk zistil, že ministri, ktorí sa stretávajú v Rade EÚ, chcú zabrániť konkurentom fiat mien v činnosti. Podľa správy by regulačné orgány mohli nariadiť emitentom stablecoinov, ktorých hodnota presiahne 200 miliónov eur a 1 milión transakcií denne, aby zastavili vypúšťanie aktív.

Európsky parlament na druhej strane uprednostňuje jemnejší prístup. Zákonodarcovia sú za to, aby sa úspešné stablecoiny „reklasifikovali“ a podliehali dohľadu Európskeho orgánu pre bankovníctvo.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Nešlo by o prvý stablecoin, ktorý bol zakázaný

Komisia uprednostňuje, aby sa dodatočné opatrenia zaviedli na základe konkrétnych číselných limitov namiesto toho, aby sa ponechali na uváženie regulačných orgánov.

MiCA na druhej strane predstavuje opatrenia, ktoré zabezpečia, že kryptomenové aktíva budú dobre spravované a ponúkané investorom férovo. Ďalšie návrhy by sa vzťahovali na široko používané stablecoiny, ktoré sú viazané na súbor aktív, a nie na tie, ktoré sú fixované na individuálnu fiat menu, ako je euro.

Tieto diskusie a potenciálne zavedené regulácie by mohli rozhodnúť o budúcnosti trhov na území Európskej únie. Európsky trh, na rozdiel od toho amerického, nezaznamenal potrebu a vznik veľkých stablecoinov, ktoré by vytvorili „šedé platby a decentralizované financovanie“.

Aktuálna skúsenosť s kedysi stabilnou mincou UST, ktorá stratila svoju fixáciu, môže výrazne zvýšiť pozornosť politikov a upozorňovať na dôležitosť regulácii.

Nejde totižto o prvý takýto prípad. Európski politici sa taktiež vyhrážali zablokovaním kryptomenovej meny Facebooku s názvom Diem. Oznámenie o stablecoine Marka Zuckerberga bolo kedysi „prelomovým momentom“. Tieto kroky však znepokojovali Kongres USA, ktorý ich od začiatku považoval za hrozbu pre svoju menovú autoritu, a preto mu položili koniec.

Čaká podobný osud aj súčasné stablecoiny? Čas a nálada politikov ukáže.

Čítaj ďalej: Masívny útok na Terru pokračuje – trh je v panike, miliardy boli zlikvidované

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre