Kryptomeny musia podliehať prísnej regulácii!
Kryptomeny musia podliehať prísnej regulácii! Zdroj: shutterstock.com/24K-Production

Minulý týždeň na 17. samite hláv štátov krajín G20, ktorý sa konal 15. – 16. novembra 2022 na Bali v Indonézii, vydali prítomní svetoví lídri spoločné vyhlásenie. V ňom sa okrem geopolitických a iných aspektov vyjadrili aj na adresu kryptomien.

G20 a kryptomeny

V spoločnom vyhlásení, ktoré zverejnil Biely dom, vedúci predstavitelia krajín G20 zaujali nasledujúce stanovisko:

Vítame prebiehajúcu prácu Rady pre finančnú stabilitu (FSB) a medzinárodných normotvorcov s cieľom zabezpečiť, aby bol ekosystém kryptomenových aktív vrátane tzv. stablecoinov pozorne monitorovaný a podliehal prísnej regulácii, dohľadu a dozoru s cieľom zmierniť potenciálne riziká pre finančnú stabilitu. Vítame prístup navrhovaný FSB na vytvorenie komplexného medzinárodného rámca pre reguláciu činností v oblasti kryptomenových aktív, ktorý je založený na zásade ,rovnaká činnosť, rovnaké riziko, rovnaká regulácia.ʻ“

Biely dom taktiež podporuje konzultačnú správu FSB o preskúmaní jej odporúčaní na vysokej úrovni regulácie, dohľadu a dozoru nad digitálnymi aktívami. Okrem toho bude FSB podporovať medzinárodnú konzistentnosť prístupov v oblasti regulácie a dohľadu k činnostiam a trhom s kryptomenovými aktívami. Podľa FSB je veľmi dôležité budovať povedomie verejnosti o rizikách, posilňovať regulácie a podporovať rovnaké podmienky a súčasne využívať výhody inovácií.

Okrem toho bol vytvorený plán novej iniciatívy pre nedostatky v údajoch (Data Gaps Initiative – DGI), ktorý pripravili medzinárodný menový fond (MMF), FSB a Medziagentúrna skupina pre hospodársku a finančnú štatistiku (IAG) v spolupráci so zúčastnenými členmi na summite G20.

Všetky tieto organizácie by mali podať správu o spoločnej spolupráci do druhej polovici roka 2023. Biely dom však upozorňuje, že „ciele sú ambiciózne a pri ich plnení bude potrebné zohľadniť národné štatistické kapacity, priority a podmienky jednotlivých krajín, ako aj zabrániť prekrývaniu a duplicite na medzinárodnej úrovni.

Mohlo by ťa zaujímať: Panika pokračuje: z burzy Gemini odišlo 485 miliónov dolárov za jediný deň

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

G20, Bali, Indonézia.
G20, Bali, Indonézia. Zdroj: shutterstock.com/rudy.tgn

Krach FTX

Politická elita sa vyjadrila aj k nedávnemu krachu kryptomenovej burzy FTX, pričom sa len potvrdila potreba akútnej regulácie:

„Nedávne zlyhanie kryptomenovej burzy FTX a nešťastné dôsledky, ktoré z toho vyplynuli pre držiteľov a investorov, poukazujú na potrebu účinnejšieho dohľadu a regulácií nad kryptomenovými trhmi.

Iniciatívy sú už na stole a čoskoro by sa mali začať realizovať v praxi. Je však očividné, že kontrolovať taký komplexný sektor ako sú kryptomeny bude jedna z najnáročnejších úloh, s ktorou sa kedy regulátori stretli.

Mohlo by ťa zaujímať: Prečo sa počas krízy bohatší stávajú ešte bohatšími?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance