Kryptomeny regulacie. Zdroj: Shutterstock.com/artjazz
Kryptomeny regulacie. Zdroj: Shutterstock.com/artjazz

Pokiaľ ide o kryptomenový trh, veľa ľudí zastáva názor, že sme iba na začiatku. To však platí aj v oblasti regulácií. O kryptomeny sa zaujíma čoraz viac technologických gigantov ako napríklad Amazon a Apple. Existuje mnoho kryptomenových kariet, cez ktoré viete realizovať platby a kryptomeny sa stále viac adoptujú do bežného sveta. Väčšinu týchto platieb má však pod kontrolou tretia strana.

Kryptomeny ako také pripravujú banky o biznis a finančné inštitúcie si tieto peniaze nechcú nechať ujsť. Skoro všetky platby kryptomenami však musia prejsť aj cez fiat menu, a banky sa preto platenia kryptomenami neobávajú. Skôr ich trápia iné hrozby, ako napríklad DeFi sektor, ktorý poskytuje už aj finančné služby, pôžičky a sporenie.

Prečítaj si taktiež – Prvé európske BTC futures sú tu! Kedy bude spustené obchodovanie?

Ako môžu vlády ohroziť kryptomeny?

DeFi sektor ponúka klientom väčšiu slobodu a decentralizáciu. V podstate každý má ľahký prístup a väčšie finančné zúročenie. Nie je tak potrebná tretia strana. Vlády však môžu kryptomeny vážne ohroziť prostredníctvom tzv. digitálnych mien. Lídrom v zavádzaní digitálnej meny je Čína so svojím digitálnym jüanom, ktorý sa práve naplno testuje.

Čína však nie je ani zďaleka jedinou krajinou. Digitálne dvojičky fiat mien sa simultánne vyvíjajú už v 81 krajinách. Čína začala kryptomeny rázne obmedzovať a regulovať. Zdá sa tak, že sa snaží kryptomeny nahradiť svojím riešením. Toto je tak varovný signál aj pre adopciu kryptomien v ostatných krajinách sveta.

Čína disponuje finančnými prostriedkami, ktorými dokáže digitálny jüan zaviesť už čoskoro. Má dokonca plán úplnej implementácie už počas zimných olympijských hier 2022 v Pekingu. V porovnaní s ECB, ktorá iba teraz spustila dvojročnú fázu výskumu, Európa zaostáva. Aj keď digitálne euro bude pravdepodobne implementované neskôr, raz sa ho dočkáme.

Mohlo by ťa zaujímať – Circle so svojím USDC má v pláne stať sa národnou digitálnou bankou

Cieľom je absolútna kontrola nad peniazmi

Každý priaznivec kryptomenového trhu sa obáva centralizácie digitálnej meny. Centrálne digitálne meny však nemôžeme brať ako konkurenciu pre súčasné kryptomeny. Cieľom centrálnych bánk je absolútna kontrola nad pohybom celej peňažnej zásoby na svete. Banky tak budú mať absolútny prístup ku všetkým vašim transakciám.

Samozrejme, na druhej strane bežný používateľ získa aj mnoho výhod. Čakajú nás totižto instantné platby a sporenie od štátu pre každého. Stojí to však za stratu anonymity?

Nakoniec teda vlády budú čoraz viac kryptomeny regulovať s cieľom presadiť svoju vlastnú alternatívu. Kryptomeny však existovať neprestanú a zakázať ich existenciu nemôže nikto. Vlády ich však môžu regulovať a s veľkou pravdepodobnosťou aj budú.

Prečítaj si taktiež – FED chce regulovať stablecoiny. Digitálny dolár má nahradiť záujem o krypto

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.