JPMorgan využil blockchain na zefektívnenie bankových postupov. Úspech tohto experimentu by mohol otvoriť cestu k širšiemu prijatiu kryptomien!
JPMorgan využil blockchain na zefektívnenie bankových postupov. Úspech tohto experimentu by mohol otvoriť cestu k širšiemu prijatiu kryptomien! Zdroj: shutterstock.com/DennisDiatel

JPMorgan, globálna investičná banka, v rámci svojho prvého experimentu využila technológiu blockchain na zefektívnenie bankových postupov. Úspech tohto experimentu by mohol otvoriť cestu k širšiemu prijatiu kryptomien. Mnohí investori vnímajú tento krok ako pozítivny a veria, že vďaka podobným javom tu kryptomeny s nami ostanú s podporou veľkých bánk či spoločností.

DeFi zmenili perspektívu

Vytvorenie Etherea v roku 2013 položilo základ pre kryptomeny, ktoré urobili najväčší krok vo svojom vývoji od vzniku „otca kryptomien.“ Vďaka programovateľnému blockchainu Ethereum môžu vývojári vytvoriť kód, ktorý by sa spúšťal na základe stanovených podmienok. Následne sa tak vytvorilo celé odvetvie blockchainu, ktoré je dnes známe ako decentralizované financie (DeFi).

Vďaka DeFi sa mnohé tradičné finančné operácie, ako napríklad poskytovanie pôžičiek, zmenili a ustúpili novým metódam financovania založeným na kryptografických technológiách. Na rozdiel od tradičných financií je DeFi otvorený pre každého, kto má dostatok finančných prostriedkov a pripojenie na internet. Používatelia nemusia preukazovať svoju totožnosť a nemusia sa spoliehať na sprostredkovateľa, akým je napríklad banka. Z týchto dôvodov mnohí považujú DeFi za priameho konkurenta tradičných finančných inštitúcií.

To všetko sa však mohlo zmeniť tento týždeň oznámením jednej z najväčších svetových bánk.

Čítaj ďalej: Je Tether časová bomba? USDT záhadne klesol pod 1 americký dolár

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

DeFi.
DeFi. Zdroj: shutterstock.com/VladimirKazakov

JPMorgan môže zmeniť svet kryptomien

JPMorgan a jeho partneri v Singapure a Japonsku už rok experimentujú so spôsobmi, ako spojiť DeFi a tradičné financovanie. Ako prvé banky na svete dokázali využiť blockchainy a kryptomeny na uľahčenie niektorých najbežnejších transakcií. Na tento účel tokenizovali japonské jeny, singapurské doláre spoločne s dlhopismi oboch krajín. Znamená to len to, že dokázali vytvoriť blockchainové verzie týchto tradičných finančných produktov.

V rámci experimentu dosiahli dva pozoruhodné úspechy. Po prvé, simulovali vklad tokenu singapurského dolára výmenou za token japonského jenu. Tento typ transakcií sa medzi bankami vykonáva neustále. Keďže hodnota národných mien sa mení každú chvíľu, banky v záujme udržania dobre štruktúrovanej bilancie obchodujú s menami v závislosti od cenových výkyvov.

Vďaka menám, ktoré sú teraz v tokenizovanej podobe na blockchaine, môžu banky tieto obchody uskutočňovať okamžite a automaticky, ak sú splnené určité podmienky. Najväčšou výhodou bude to, že transakcia bude oveľa lacnejšia, pretože nie je potrebné obchod vyrovnávať so sprostredkovateľom.

Na to, aby sa toto všetko mohlo uskutočniť, sa použilo niekoľko blockchainov. Obchody boli technicky vyrovnané na Polygone (MATIC), Ethereu (ETH) či Aave (AAVE). Ethereum sa však stalo štandardným blockchainom pre DeFi vďaka svojim programovateľným „smart kontraktom,“ decentralizácii a vysokej bezpečnosti.

Tieto tri siete sú na čele integrácie DeFi s tradičnými financiami. Potenciál, ktorý tieto kryptomeny majú, sa práve začína realizovať a spoločne majú schopnosť revolučne zmeniť takmer 7-biliónový dolárový medzinárodný bankový sektor. Keďže všetky tieto kryptomeny sú na nízkych cenách, investícia by dnes mohla priniesť sľubné výnosy, pretože tradičné financie začínajú využívať skutočnú silu DeFi.

Aký máte názor na DeFi a fakt, že gigant ako JPMorgan začína aktívne využívať technológiu blockchain?

Prečítaj si tiež: Elon Musk odhalil plány Twitteru: DOGE sa bude masívne využívať

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance