Staking ETH sa stal príliš zložitým, PoS nenapĺňa očakávania.
Staking ETH sa stal príliš zložitým, PoS nenapĺňa očakávania. Zdroj: shutterstock.com/MauriceNORBERT

Po prechode siete Ethereum na konsenzus Proof of stake (PoS) zohráva staking Etherea hlavnú úlohu pri overovaní blokov a zabezpečovaní siete. Niektorí členovia komunity sa však domnievajú, že proces stakingu je príliš komplikovaný, a to najmä pre bežných investorov.

Používatelia sa sťažujú na komplikácie

Na populárnej stránke Reddit sa mnohí členovia kryptomenovej komunity začali sťažovať na staking a s ním spojené komplikácie. Podľa niekoľkých používateľov im trvalo celý víkend, kým sa im podarilo veci sprevádzkovať. Používatelia uviedli, že to môže byť niečo, čomu sa nedokážu všetci prispôsobiť.

Na Reddite sa vyskytujú správy ako napríklad:

Ak sa náhodou budete chcieť zapojiť do stakingu, ide o veľmi komplikovaný proces. Poniektorí v komunite Etherea radi prikrášľujú jeho dostupnosť a efektívnosť. Je však dôležité priznať, že to ešte nie je pre každého.“

Ďalší členovia komunity sa taktiež podelili o svoje skúsenosti so stakingom ETH a zaspomínali si na začiatky Etherea. Ďalší používateľ potom poznamenal, že interakcia s blockchainom bola vtedy tiež náročná, kým sa objavili používateľsky prívetivejšie možnosti. Ešte jeden člen komunity zdôraznil, že založenie uzla si vyžaduje „omnoho viac úsilia, než môžeme očakávať od človeka, ktorý s tým nemá žiadne skúsenosti.“

Mohlo by ťa zaujímať: Expert varuje: Solana je nebezpečná a kontroverzná

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ethereum a Proof of stake.
Ethereum a Proof of stake. Zdroj: shutterstock.com/NicoElNino

Ethereum zatiaľ nenapĺňa očakávania

Okrem ťažkostí pri zriaďovaní bola spomenutá aj otázka spotreby šírky pásma. Jeden z používateľov uviedol, že pre vysokú spotrebu šírky pásma hrozí riziko, že vám poskytovateľ internetových služieb vypne internet. Ďalší používateľ upozornil, že náklady na prekročenie internetového dátového limitu môžu prípadne zničiť akékoľvek zisky zo stakingu.

Tomu oponoval iný člen komunity tvrdiac, že staking nemá byť jednoduchá vec, ktorú môže robiť každý:

Ľudia stále považujú staking za získavanie peňazí zadarmo, hoci to tak nie je. V skutočnosti ste platení za to, aby ste robili prácu, a to si vyžaduje určité znalosti a úsilie.“

Napriek tomu, že so stakingom môžu byť určité ťažkosti, po aktualizácii The Merge došlo aj k určitému pozitívnemu vývoju. Dňa 15. septembra, teda v deň aktualizácie, sa denný počet vytvorených blokov zvýšil zo 6 000 na 7 100, čo predstavuje 18 % nárast. Okrem toho priemerný čas, ktorý validátori potrebujú na overenie transakcií, klesol o 13 %.

Cena druhej najväčšej kryptomeny sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 1354 dolárov. Od prechodu na PoS cena ETH klesla na 17 %. Neskôr sa však cena stabilizovala a vyrástla o 8 %.

Ako vnímate zmenu, ktorou prešlo a prechádza Ethereum? O svoj názor sa môžete podeliť v komentári.

Prečítaj si tiež: „Buďte pripravení, Bitcoin môže po zavedení regulácii zdvojnásobiť svoju hodnotu“ – tvrdí významný americký predstaviteľ

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance