Slovensko s nepriaznivou štatistikou: Zdraženie chleba je u nás tretie najvyššie v EÚ!
Slovensko s nepriaznivou štatistikou: Zdraženie chleba je u nás tretie najvyššie v EÚ! Zdroj: shutterstock.com/FlyOfSwallowStudio

Energetická kríza sa už začína prejavovať v mnohých sektoroch ekonomiky. Eurostat, Štatistický úrad EÚ, nedávno priniesol správu o tom, ako na území celej EÚ rastie cena jednej z najdôležitejších potravín – chlebu. Zdraženie chleba na Slovensku je podľa Eurostatu tretie najvyššie v Európskej únii a dosiahlo 32 percent.

Krízu, akú svet dlho nevidel, pocítia všetci

Súčasná kríza je jednou z najhorších, ktorú moderná spoločnosť nezažila od čias druhej svetovej vojny či Veľkej hospodárskej krízy. Vďaka tomu, ako sa svet za posledné desaťročia globalizoval, neexistuje takmer žiadna krajina, ktorú by kríza mohla obísť, či sektor, ktorý by ňou nebol zasiahnutý.

Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov, opisuje súčasnú situáciu na Slovensku z hľadiska rastu cien potravín nasledovne:

Slovensko má najdrahšie potraviny v rámci V4. Ceny však neurčujú pekári, ale obchodníci. Nulová podpora výrobcov potravín zo strany štátu ohrozuje našu konkurencieschopnosť natoľko, že hrozí nielen krach obrovského množstva pekární, ale aj stav, keď žiadne nové v budúcnosti nevzniknú. Súčasné smerovanie agrorezortu vedie Slovensko k totálnej potravinovej závislosti od zahraničného dovozu. Potravinová sebestačnosť, o ktorej hovorí Programové vyhlásenie tejto vlády, je, žiaľ, len zdrapom papiera, ktorý s realitou nemá nič spoločné.

Mohlo by ťa zaujímať: Recesia v eurozóne je nevyhnutná, tvrdia rešpektovaní ekonomóvia

Slovensko zažíva krízu.
Slovensko zažíva krízu. Zdroj: shutterstock.com/motioncenter

Zdraženie chleba je u nás tretie najvyššie v EÚ

Výrobcov tiež znepokojuje to, ako sa zhoršuje postavenie slovenských výrobcov potravín. Keď porovnáme situáciu s Poľskom, múka zo Slovenska je oproti poľskej drahšia o neuveriteľných 100 EUR na tonu. Poľská vláda totiž dotuje nielen poľnohospodárov a spracovateľov, ale pomáha aj spotrebiteľom napríklad zníženými sadzbami na dane. V Maďarsku či Česku sú jej ceny oproti Slovenskej o 50 EUR nižšie. Tendencia jasne ukazuje, že podpora a pomoc vlád potravinárskemu sektoru sa odzrkadľuje aj na výrobe potravín.

Lapšanský na záver dodal nepotešujúcu správu:

Energetické podniky a obchodné reťazce, ktoré stanovujú ceny na pultoch, majú najvyššie zisky v histórii. Na druhej strane pekári, cukrári, cestovinári, mlynári i ďalšie sektory potravinárstva sú v hlbokej strate a Slováci majú chlieb, pečivo, koláče či cestoviny čoraz drahšie a drahšie. Toto je výsledkom politiky súčasného agrorezortu a vedenia štátu voči domácim výrobcom potravín. Ak štát takéto nastavenie nezmení, nezačne plniť vlastné programové vyhlásenie vlády a pracovať na ochrane a rozvoji potravinovej sebestačnosti Slovenska, potravinové pulty nebude čoskoro čím slovenským naplniť. Čas na záchranné kroky štátu sa pre extrémnu situáciu kráti.“

Najvyšší priemerní nárast cien chlebu zaznamenali v Maďarsku (+66 %), Litve (+33 %), Estónsku a na Slovensku (obe +32 %).

Prečítaj si tiež: Ray Dalio varuje: Ak FED zvýši sadzby na 4,5 %, trhy klesnú až o 20 %

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance