Kryptomeny vyžadujú realizovanie obchodov
Kryptomeny vyžadujú realizovanie obchodov. Zdroj: Shutterstock.com/Ground Picture

Krach burzy FTX spôsobil obrovské straty pre mnohých investorov na kryptomenovom trhu. Už aj tak silný predajný tlak prebiehajúci v roku 2022 sa prehĺbil po nedávnych udalostiach. Podobné situácie by mali predovšetkým slúžiť ako ponaučenie do budúcnosti s cieľom minimalizovať straty.

Korekcia kryptomien je častokrát považovaná za ideálny čas na nákup. Klesajúci trend je ale prítomný už jeden rok a ak by ste dokupovali kryptomeny od decembra 2021, v súčasnosti by ste boli v značnej strate. Áno, z dlhodobého hľadiska sa kryptomeny môžu opäť spamätať, no od realizovaných ziskov by bol investor s takouto stratégiou ďaleko.

Je možné takéto straty využiť vo svoj prospech a dokonca ich minimalizovať? Kapitálová strata sa dá použiť na kompenzáciu akéhokoľvek kapitálového zisku, ktorý ste v tomto roku dosiahli. Aj keď pochádza z predaja iného cenného papiera alebo iného majetku.

Napríklad ste si kúpili Bitcoin vo februári 2021 za 50 000 dolárov a potom ste ho v polovici augusta 2022 predali za 24 000 dolárov. Vaša kapitálová strata je 26 000 dolárov, zatiaľ čo ste realizovali zisk z akcií v hodnote 10 000 dolárov. Akékoľvek straty, ktoré nevyčerpáte v tomto roku, môžete použiť aj v budúcich rokoch. Použili by ste polovicu kapitálovej straty 13 000 dolárov na kompenzáciu zisku 10 000 dolárov a druhú polovicu straty by ste preniesli do nasledujúceho roka.

Zabezpečte si pozíciu
Zabezpečte si pozíciu. Zdroj: Shutterstock.com/iQoncept

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Nedržte kryptomeny, ale realizujte obchody

Stále platí, že pri obchodovaní s kryptomenami potrebujete realizovať obchody. Mnoho investorov robí chybu v tom, že nerealizujú obchody. Ak napríklad kúpite Bitcoin a jeho cena začne klesať, vaše podvedomie vám nedovolí predávať v strate, a preto držíte nerealizovanú stratu, ktorá sa prehlbuje, čo nie je správne. Ak naozaj očakávate, že cena bude pokračovať v poklese, tak realizujte stratu, kým nie je vysoká.

Na druhej strane si viete zabezpečiť pozíciu protichodným obchodom. To znamená, že vaša prvá pozícia bude v nerealizovanej strate a druhá pozícia bude stávka na pokles ceny – short. To znamená, že aj keď vaša nerealizovaná strata bude vyššia, váš short bude ziskový.

To isté platí aj pre nutnosť realizovania ziskov. Práve keď je obchod ziskový, chamtivosť nás poháňa vpred v nádeji, že obchod bude ešte ziskovejší. Trh sa potom náhle obráti a my spomíname na premrhanú príležitosť.

Stratégia nakupovania kryptomien počas korekcie je výhodná, ale iba z dlhodobého hľadiska. Bude trvať veľmi dlho, kým kryptomeny dosiahnu nové maximá a mnohé z nich ich už ani nemusia nikdy zaznamenať. Preto je potrebné obchody realizovať a hlavne nenechať sa pohltiť emóciami, ktoré nás v obchodoch držia. Využite svoje straty vo svoj prospech a zabezpečte si pozície.

Mohlo by vás zaujímať: Pozor! Po FTX má problém ďalšia kryptomenová burza Crypto.com. Hrozí scenár krachu?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance