Investovanie do kryptomien je rizikové
Investovanie do kryptomien je rizikové. Zdroj: Shutterstock.com/Iaremenko Sergii

Ak patríte k investorom do kryptomien a nedarí sa vám, je potrebné zamerať sa na konkrétne chyby. Investovanie do kryptomien je totiž stále veľmi rizikové a väčšina investorov je stratová. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť a zachrániť váš kapitál pred likvidáciou.

Investovanie do kryptomien

Investovanie do kryptomien sa zaraďuje do oblasti vysoko rizikových investícií. Aj z tohto dôvodu veľa ľudí prichádza o svoje peniaze. Je teda určite na mieste dôkladne analyzovať, kde a ako robíte pri investovaní chyby. Existuje jeden spôsob, ktorý vám môže výrazne pomôcť v tom, ako svoje straty znížiť. Treba si však dať pozor na legislatívu.

Využite straty vo svoj prospech

Každú stratu môžete využiť a preinvestovať ju v inej sfére. Uvedieme si príklad. Ak by ste nakupovali Bitcoin vo februári 2021 za približne 50 000 dolárov a pred pár týždňami by ste ho predali za 24 000 dolárov, vaša strata by bola 26 000 dolárov. Vašu stratu by ste však mohli použiť na kompenzáciu dlžnej dane z bežného príjmu. Takže v podstate akékoľvek straty, ktoré nevyužijete v danom roku, môžete použiť v tom nasledujúcom.

Prečítaj si tiež: 5 kryptomenových podvodov, ktorým sa musíte vyhnúť v roku 2022. Ľudí pripravili o milióny!

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Kryptomeny sa v prípade daňových účelov považujú za majetok. Nie je to teda cenný papier. Kapitálové straty tak viete využiť na kompenzáciu iných ziskov, no existuje daňové pravidlo, ktoré berie do úvahy len cenné papiere. Tento proces je známy pod označením „wash-sale“. Daňový úrad vám jednoducho nepovolí kapitálovú stratu, ktorú si chcete uplatniť pri predaji akcie či cenného papiera.

Investovanie do kryptomien
Investovanie do kryptomien. Zdroj: Shutterstock.com/Chinnapong

Je teda možné využívať wash-sale? Niektorí odborníci zastávajú názor, že to možné je, zatiaľ však neboli definované žiadne pravidlá, ktoré by sa vzťahovali priamo na kryptomeny. Ak by ste si teda chceli pripísať stratu formou predaja, ale vaša dôvera v danú kryptomenu stále pretrváva, môžete ju kedykoľvek odkúpiť späť.

Ak kryptomenu predáte a veľmi rýchlo ju kúpite späť, umožní vám to tzv. daňový zber strát bez toho, aby sa aktivovalo pravidlo 30 dní,“ uviedol Kell Canty, generálny riaditeľ spoločnosti Ledgible.

Je veľmi nepravdepodobné, že by sa regulačné úrady priklonili na stranu kryptomien a povolili by tomuto sektoru rovnaké výhody ako majú cenné papiere. V prípade Slovenska je to otázne. Nie sú totiž jasne stanovené pravidlá, čo vám môže v konečnom dôsledku pomôcť.

Ako sa vy vyrovnávate so stratovými investíciami? O svoj názor sa môžete podeliť v komentári.

Čítaj ďalej: Táto kryptomena pritiahla pozornosť veľkých investorov. Aké sú dôvody?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance