Predseda SEC Gary Gensler: Kryptomenové burzy sú príliš centralizované!
Predseda SEC Gary Gensler: Kryptomenové burzy sú príliš centralizované! Zdroj: shutterstock.com/Natali_Mis

Gary Gensler, predseda Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), kritizuje kryptomenové burzy pre prílišnú centralizáciu.

Peniaze boli vždy v rukách elity

24. októbra v prejave na výročnom stretnutí Asociácie priemyslu cenných papierov a finančných trhov Gensler povedal, že decentralizáciu kryptomien nepovažuje za ozajstnú. K tomu dodal, že financie boli centralizované už od staroveku.

Tendencia centrálnych sprostredkovateľov využívať výhody rozsahu, sieťových efektov a prístupu k cenným údajom rastie.“

Ako príklad uviedol, že len štyria správcovia aktív spravujú viac ako 80 % celkových čistých aktív v amerických indexových fondoch.

Toto bol jeden z dôvodov, ktorý sa snažil Satoshi Nakamoto zmeniť, preto vytvoril Bitcoin. Následky veľkého finančného krachu spôsobeného centralizovanými bankami a úverovými spoločnosťami pomohli zrodiť kryptomeny, ktoré mali byť spočiatku „pre ľudí.“

Prečítaj si tiež: Zakladateľ siete Cardano: „V novembri sa pripravte na niečo špeciálne“

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Komisie pre cenné papiere a burzy.
Komisie pre cenné papiere a burzy. Zdroj: shutterstock.com/Grey82

Kryptomenové burzy sú centralizované

Podľa predsedu SEC-u nie sú kryptomenové burzy tým, čo o sebe prehlasujú. Rovnako ani samotné kryptomeny. Ako burzy, tak aj kryptomeny podľa Genslera podliehajú silnej centralizácii:

Centralizáciu denno-denne vidíme aj na kryptomenovom trhu, ktorý bol založený na myšlienke decentralizácie. V tejto oblasti v skutočnosti dochádza k výraznej koncentrácii medzi sprostredkovateľmi kryptomenových aktív… Čo sa týka sprostredkovateľov, kryptomenových búrz alebo výpožičných platforiem a podobne, tie sú vysoko centralizované.“

SEC na čele s Gensleom chce kategorizovať krypto-aktíva ako cenné papiere, aby sa mohli burzy regulovať rovnako prísnymi pravidlami, akým čelia makléri a burzy s cennými papiermi. Takýto krok by sťažil situáciu pre retailových obchodníkov, ktorých priťahuje najmä myšlienka „slobody“ týchto aktív. Na druhej strane by to pravdepodobne prospelo inštitúciám, ktoré by mohli preskočiť dodatočné prekážky a začať aktívne investovať, čo môže pozdvihnúť záujem o kryptomeny na úplne novú úroveň.

V dôsledku toho SEC plánuje dôkladne preskúmať tokeny kótované na burzách a prijať opatrenia v prípade ponúkania neregistrovaných cenných papierov.

A aký máte názor na regulácie kryptomien vy?

Mohlo by ťa zaujímať: Scenár, o ktorom nikto nechce počuť! – Bitcoin sa pripravuje na najhoršie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance