Prečo vždy, keď nakúpim, všetko začne padať? + ako sa toho v budúcnosti vyvarovať

0

Poznáte to. Sledujete nejaký coin, hltáte všetky správy, analýzy, signály, diskusie  na Facebooku, Twitteri, Telegrame, čakáte na ideálnu príležitosť k nákupu, ste si istí, že ste všetko spravili dobre. Nakoniec nastane ten deň. Prihlásite sa na burzu, nastavíte nákup, vytvoríte objednávku a… Do dvoch dní ste v mínuse. Ale prečo? To sa proti vám spikol celý vesmír?

Táto hra je zmanipulovaná! Na burze sa zarobiť nedá a všetci tí analytici, známi traderi a predavači rôznych kurzov sú podvodníci, ktorí sa iba na niečo hrajú!

Alebo nie?

Päť skupín obchodníkov

V tejto hre je päť hlavných skupín hráčov. Každá z nich premýšľa iným spôsobom a snaží sa inak zarobiť peniaze.

  1. Traderi
  2. Investori
  3. Veľryby
  4. Burzy
  5. Špekulanti

Traderi

Traderi (slovensky obchodníci) sú ľudia, ktorí majú dostatok skúseností na to, aby na burze vedeli vytvárať konzistentné zisky s malým kapitálom (do 1 mil. €). Pri tejto činnosti používajú technickú analýzu, štatistické metódy, pomocou ktorých riadia rizikovosť svojich pozícií (RRR), sledovanie a správnu analýza fundamentu (správy), sentimentu a často odoberajú jednu alebo viac platených skupín s analýzami alebo signálmi.

Traderov nezaujíma, či kryptomeny stúpajú alebo klesajú. Na burze je totiž možné longovať, aj shortovať. Nie všetci traderi sa svojmu remeslu venujú naplno. Veľa z nich má tak veľa skúseností, že si obchodujú jednu-dve hoďky týždenne. Všetko to záleží na obchodnej stratégii. Jedno však majú všetci traderi spoločné. Majú za sebou dlhé mesiace, ba aj roky štúdia, pokusov, omylov a všetci kedysi patrili medzi „špekulantov“.

Ak sa chcete stať traderom, radi vám s tým pomôžeme na našom investičnom webe Trading11, kde nájdete množstvo študijných textov a pravidelné technické analýzy.

Investori

Investori sa sústredia na dlhodobé investície. Vyberajú si projekty, ktoré majú veľký potenciál do budúcnosti. Každému vstupu do trhu predchádza kvalitný rozbor daného projektu, prípadne aj osobné rozhovory s jeho zakladateľmi. Investori disponujú veľkým kapitálom, často za sebou majú tímy ľudí a svojej práci sa venujú naplno.

Veľryby

Veľryba je hovorové označenie pre osobu/skupinu osôb, ktoré majú k dispozícii veľký kapitál a sú schopné viditeľne pohnúť trhom. Môže ísť o skorých investorov, inštitúcie, hedge fondy… V krypto-svete sú menšie (a často hlúpejšie) veľryby spájané s rôznymi manipuláciami. Často majú na svedomí tvorenie Bartových hláv na grafe.

Burzy

Aj burzy sú v krypto-svete veľkými hráčmi. Zarábajú na poplatkoch a v prípade, že na svojej platforme zabezpečujú likviditu, vytvárajú zisk aj na spreadoch (rozdiel medzi najnižšou ponukou na predaj a najvyššou ponukou nákupu). Niektoré menej seriózne burzy si vytvorili aj ďalšie spôsoby, ako zarobiť. Napríklad BitMEX obchoduje proti svojim klientom, vyhadzuje im stoplossy a okráda ich pomocou svojho fondu, kde má viac než 100 000 BTC. Viac info o BitMEX-e nájdete tu.

Špekulanti

Nakoniec tu máme poslednú skupinu ľudí, a to špekulantov. Priemerný špekulant absolútne netuší, čo robí a väčšinou si toho ani nie je vedomý. Zo svojich strát obviňuje ostatných, prípadne „kliatbu z vesmíru.“

Trh s kryptomenami je zaujímavý tým, že v ňom nájdete veľa špekulantov. Väčšina sa do tohto sektora dostala v čase najväčšieho rastu. Títo ľudia často do kryptomien vložia všetky svoje úspory a nakoniec s nadávkami a veľkými stratami odídu.

Prečo je to tak? O tom sme už písali:

(článok pokračuje pod odkazom)

Tri dôvody, prečo väčšina ľudí prerobí na kryptomenách

Práve špekulanti sa často ocitajú v situácii, ktorú opisuje nadpis tohto článku.

Prečo teda trh začne padať, keď nakúpim?

Obchodovanie s kryptomenami je hra. Ak poznáte jej pravidlá, máte šancu zarobiť. Ak ich nepoznáte, máte smolu. Úplne najdôležitejšie pravidlo, s ktorým musíte v každom prípade počítať znie:

Nič nie je také, ako sa zdá

Uveďme si zopár príkladov. Povedzme, že nejaký coin v posledných dňoch prekvapivo rýchlo stúpa. Potom sa o ňom zverejní séria pozitívnych správ (nové spolupráce, fork, ocenenie…). Špekulant sa rozhodne, že chce naskočiť na vlak, kým sa dá a nakúpi. Coin však v skutočnosti niekto napumpoval a správy si zaplatil, aby nalákal ničnetušiace obete. Preto sa niet čomu čudovať, keď behom nasledujúcich dní nastane pokles.

Toto je tiež hlavný dôvod, prečo nakúpite a zrazu všetko začne klesať. Necháte sa strhnúť davom a emóciami. Ovládne vás chamtivosť. Neviete, čo robíte, neviete, prečo nakupujete, nespravíte si ani len technickú analýzu. Do pozície vás ženie chamtivosť, prípadne iné emócie.

Emócie sú najväčším nepriateľom tradera. Viac o nich nájdete tu.

Veľa ľudí sa takto nechalo nachytať vo februári, keď Bitcoin stúpol zo 4000 na 4200 $. Šlo o falošný prieraz rezistencie na hladine 3970 $ a na potvrdenie signálu bolo potrebné čakať až do uzatvorenia Weekly sviece. Bohužiaľ, väčšina špekulantov nemala tieto informácie a vo výsledku tak urobila zlé rozhodnutie. Deň na to Bitcoin padol o 500 $. Prekliatie, alebo zlý money management?

Veľkí hráči za veľké percento svojich ziskov vďačia špekulantom. Veľmi dobre poznajú psychiku svojich ničnetušiacich obetí a snažia sa nastaviť podmienky na trhu tak, aby ste nakúpili v ten najnevhodnejší okamih. Je priam neuveriteľné, akí sú v tom úspešní a koľkokrát sa im podarí nachytať toho istého človeka.

Obchodovanie kryptomien na burze možno prirovnať ku hracím automatom. Iste, občas sa stane, že niečo zarobíte, ale hra je psychologicky nastavená tak, aby ste prerobili. Pokiaľ si to neuvedomíte, nemáte šancu a skončíte až vtedy, keď vám dôjdu peniaze.

Často sa stretávame s názorom, že zarobiť na kryptomenách je iba o šťastí a nie je možné stabilne vytvárať zisk na burze. To naozaj nie je pravda. Ak sa však strmhlav vrhnete na burzu, môžete si byť istí, že prerobíte. Vedomosti a skúsenosti je to, čo potrebujete, aby ste zažili úspech.

Čo robiť, aby sa mi to už nestávalo?

Nuž, musíte opustiť skupinu špekulantov. Investorom, veľrybou ani burzou sa vlastnými silami nestanete, takže vám ostáva posledná možnosť:

Staňte sa traderom. Študujte, nechajte sa viesť skúsenejšími a investujte do kvalitných zdrojov informácií. Možno to vyznie ako reklama, ale presne kvôli tomuto účelu vznikol projekt Trading11, ktorý má dnes už stovky stálych členov.

Analýzy na Trading11 z vás nespravia obchodníka. To budete musieť urobiť sami. Nájdete v nich však množstvo užitočných informácií a zistíte, ako zmýšľajú profesionálni traderi. Do konca februára si môžete zakúpiť 3-mesačné členstvo s 20 % zľavou (35€ – 899 Kč).

Veríme, že teraz je správny čas naučiť sa obchodovať. O pár mesiacov sa otočí trend a krypto začne stúpať a v bull markete sa obchoduje oveľa lepšie. Ak spravíte chybu, stačí počkať, a nakoniec uzavriete pozíciu v pluse.

A čo ak nechcem byť trader?

Aj tak môžete zarobiť na kryptomenách! Máte hneď niekoľko možností, ako na to a dokonca nám nemusíte nič platiť. Viac sa dočítate tu:

3 spôsoby, ako zbohatnúť na kryptomenách – ktorý z nich je najlepší?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre