Prečo militantné hnutie Hamas obracia pozornosť na kryptomeny?

0

Hamas, palestínske militantné hnutie, ktoré je považované radom svetových štátov za teroristickú organizáciu, otvorene priznáva upriamenie pozornosti na kryptomeny, ako na efektívny nástroj finančných operácií. Opäť sa oživuje historický argument zarytých odporcov kryptomien, že sú predovšetkým zbraňou v rukách zločincov a teroristov.

Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma

Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma, pomenované po šejkovi Izz ad-Dín al-Kassámovi, sú ozbrojené krídlo Hnutia islamského odporu, čiže Hamas. Svoje aktivity sústreďujú predovšetkým na utajené útočné operácie, namierenej proti znepriatelenému štátu Izrael, ktorý je od druhej polovice dvadsiateho storočia v neutíchajúcom a zložitom politicko-vojenskom územnom spore.

Napriek tomu, že v roku 2006 vyhral Hamas legitímne voľby do palestínskej národnej správy, je najmä Izraelom a taktiež spojeneckými západnými štátmi (ako je USA a krajiny EÚ) označovaný za teroristickú organizáciu.                                                                    Po vypuknutí arabskej jari v rokoch 2010-2011 navyše Hamas stratil aj náklonnosť skorších podporovateľov vrátane Iránu, a prišiel tak o významnú časť svojich finančných zdrojov.

Obľúbeným spôsobom boja západných krajín s obdobne štruktúrovanou organizáciou, býva prerušenie všetkých možných peňažných kanálov, ktorými prúdia finančné prostriedky do i mimo organizácie. Tými bývajú najčastejšie samotní Palestínčania v regióne, alebo Palestínčania žijúci napríklad v USA, ktorých je podľa odhadov väčšina. Izraelské tajné služby navyše tvrdia, že najvplyvnejším sponzorom Hamasu je Turecko, na ktorého území je niekoľko veľkých firiem, preukázateľne napojených na špičky vedenia organizácie. Turecko podobné správy nekomentuje.

V posledných rokoch sa so stále pokračujúcimi rokovaniami o vstupe Turecka do EÚ, rastie aj tlak na zastavenie podpory Hamasu. Hnutie hľadá nové spôsoby ako vykonávať transakcie tak, aby neboli sledované a znemožnené protistranou. Teraz otvorene zvažuje kryptomeny.

Prečítajte si taktiež: Kryptomeny zabíjajú a podporujú terorizmus 

Kryptomeny ako nástroj terorizmu?

Abu Obaida, hovorca zmienených kassámských brigád, v rozhovore pre denník Asia Times vyhlásil, že prechod z tradičných nástrojov pre finančné operácie ku kryptomenám, považuje, vzhľadom na rastúci zahraničný tlak na podporovateľov Hamasu, za nevyhnutný. Zároveň sa objavila informácia, že katarská vláda, jeden z najvýznamnejších sponzorov organizácie, z rôznych zdrojov dostala veľké finančné dary, ktoré majú byť údajne využité práve na presun do digitálneho prostredia kryptomien. Tým militantné hnutie obíde snahy  Izraela, a získa tak veľmi ťažko napadnuteľný systém na kontrolu financovania svojich vojenských operácií.

V rozhovoroch pre Asia Times však náhodní obyvatelia pásma Gazy, kde je situácia Izraelsko-palestínskeho konfliktu dlhodobo najvážnejšie, uvádzajú, že migrácia do kryptomenového ekosystému, je vzhľadom k rastúcej kontrole a sťažovaniu pohybu financií, čím ďalej tým častejším riešením. Krajina doteraz nemá žiadne zákony ani regulačné nástroje, ktoré by podobný presun znemožňovali, a tak sa môžeme v budúcnosti rovnako ako vo Venezuele dočkať masového prechodu z lokálnych peňazí na kryptomeny. Rovnaký nástroj ako Hamas využívajú aj obyčajní Palestínčania, ktorí pomocou neho hradia svoje každodenné potreby.

Už skôr sme písali: Hnutie islamského odporu Hamas skúša financovať svoje aktivity aj pomocou Bitcoinu 

Na oboch príkladoch sa ukazuje neutralita kryptomien, ktoré plnia svoj účel v rôznych podmienkach, ako je hradenie tovaru bežnej potreby, či financovanie vojenských operácií zameraných proti inému štátu.

Bitcoin a ani iná kryptomena, rovnako ako väčšina technológií, nenesú apriórne kladné alebo záporné znamienko. To či sa stávajú zbraňou alebo záchranou záleží až na dlaniach, ktoré ich držia.

Čo čítať ďalej?

[KRÁTKA SPRÁVA] Šéf Twitteru má novú bezpečnú peňaženku – Je ňou český Trezor!

Zdroj:
beincrypto.com

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Marek C.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of