Virtuálna realita stále viac preniká do radov gamingu. Doba, kedy bolo na VR len pár hier, je preč a dnes si môžete zahrať napríklad také bomby ako je Resident Evil, Tomb Raider alebo dokonca i Tekken. Lenže má to jeden háčik. Tým je nákupná cena samotného zariadenia. Preto sme si pre vás pripravili porovnanie dvoch VR, a to Oculus Quest a Rift.

Oculus Quest

Oculus vydal Quest v roku 2019. Jedná sa o gamingovo prepracovanejší náprotivok Oculus Go, ktorý bol využívaný skôr na videá než hry. Od svojho vydania vzbudil Oculus Quest značnú pozornosť, a to najmä vďaka vyššej grafickej kvalite.

Quest má však niekoľko tienistých stránok. Vzhľadom na to, že sa jedná o samonosný VR headset, bude sa opotrebovávať omnoho rýchlejšie než herné PC. Bohužiaľ, trpí na relatívne krátku životnosť batérie, pretože sa jedná o samonosnú hernú jednotku, podobne akou je mobilný telefón. Maximálna veľkosť úložiska pre Quest je v súčasnej dobe len 128 GB. Čo nie je príliš, lenže firma potvrdila, že pracujú na verzii s väčšou kapacitou.

Oculus Quest predstavuje možnosť pre bežných užívateľov, ale dá sa očakávať, že pre niekoho, kto chce hrať VR od rána do večera, nebude postačujúci.

Oculus Rift

Zariadenie má k dispozícii ďaleko viac doplnkov. Hardware vylepšenia zahŕňajú grafické karty RTX 2080 Ti, VR obleky, pohybové platformy pre VR, zvukové systémy a ďalšie. Rift je pre každého, kto sa snaží ponoriť hlboko do VR a má v pláne vystúpiť z reálneho života a vstúpiť do toho virtuálneho. Avšak Rift má o niečo vyššiu cenovku než Quest a pokiaľ by sme premýšľali nad zakúpením nejakých doplnkov, jedná sa tak o stovky až tisícky dolárov naviac.

Mohlo by vás zaujímať: [Trailer] Blair Witch – hra, z ktorej vám bude liezť mráz po chrbte

Záver

Jedinou výraznou bariérou pre väčšinu hráčov sú náklady. Síce cena 400 dolárov pre Oculus VR Gaming niekomu príde v pohode, ale keď si zakúpite len okuliare, nie je to ono. A tak budete nútení dať ďalších minimálne 800 – 1000 $ na vylepšenia svojej VR. Určite sa teda pýtate či Quest, alebo Rift? Pokiaľ ste príležitostný hráč, čo sa chce občas odpútať od reality, postačí vám Quest. Pokaľ ste naopak gamer, ktorý sa chce presťahovať do virtuálneho sveta, potom voľte Rift.

Čo čítať ďalej?

[Herné novinky] Bomby z GamesCom – Everspace, Control a ďalšie

Zdroj:
ccn.com

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of