Populous (PPL)

0
populous PPT logo

Populous je online platforma, ktorej začiatky siahajú do roku 2016. Je určená na sprostredkovanie platieb za faktúry prostredníctvom P2P siete. Špecializuje sa na fakturáciu a financovanie obchodu s cieľom poskytnúť svoje služby investorom a vystavovateľom faktúr z celého sveta.

Hneď na úvod článku by som rád upozornil, že na niektorých diskusných fórach sa objavili pochybnosti o tomto projekte, či nejde o SCAM. Každopádne, myšlienka tvorcov, na ktorej je tento projekt postavený je z môjho pohľadu natoľko zaujímavá, že stojí za pozornosť. Krátkosť existencie tejto meny však zároveň nabáda k ostražitosti. Na to, aby sme vedeli definitívne ohodnotiť prínos tohto projektu treba podstatne dlhšiu dobu. Dovtedy sa však aj hodnota PPT môže dostať na úplne inú úroveň. Poďme sa teda oboznámiť s Populous.

Jedná sa o globálnu fakturačnú P2P (peer-to-peer) platformu založenú na technológii blockchain. Kombinuje dôveru, transparentnosť, bezpečnosť a rýchlosť blockchainu so svojimi vlastnými smart kontraktmi, ktoré priamo spájajú vystavovateľov faktúr a veriteľov s cieľom obchodovať priamo, bez tretích strán.

Podľa jej tvorcov technológia blockchain otvára dvere pre všetkých, aby sa podieľali na alternatívnom finančnom trhu. V minulosti bolo financovanie dostupné iba prostredníctvom bánk a finančných inštitúcií, ktoré majú zväčša vysoké poplatky. Táto finančná technológia otvára trh pre všetkých investorov, aby spolupracovali na vzájomnom prospechu bez potreby bánk, či iných sprostredkovateľov.

História

Projekt Populous vznikol v novembri 2016, pričom whitepaper bol oficiálne vydaný o pár mesiacov neskôr, vo februári 2017. Gro tímu tvorí Stephen Williams, Zvezdomir Zlatinov, a Jonathan Millar, ktorí cez ICO v júli minulého roku vyzbierali od investorov 10 miliónov dolárov. Po zalistovaní na prvé burzy sa cena PPT dlhšiu dobu držala v rozmedzí  2.00 až 4.00 USD. Svoj ATH (all-time-high – cize najvyššiu cenu) dosiahla táto kryptomena relatívne nedávno. Koncom januára 2018 sa obchodovala za približne 75 dolárov. Po brutálnom poklese všetkých altcoinů sa ešte včera obchodovala za 3,5 USD, dnes 17.8.2018 sme ale už na cene 6,4 USD. Či si tento nárast udrží, alebo išlo len o pumpu čoskoro uvidíme.

Ako funguje Populous

Ekosystém tohto projektu je tvorený tromi hlavnými subjektmi:

 • správcom, ktorý ma za úlohu schvaľovať a spravovať účty a akcie klientov,
 • dlžníkom, ktorý predáva svoje faktúry na tejto platforme,
 • investorom, ktorý zadáva svoju ponuku prefinancovať faktúru, ktorú do systému nahral dlžník.

Ich vzájomná kooperácia funguje na dvoch základných pilieroch:

 • „Banka“ spravuje internú účtovnú knihu pre všetky účty na danej platforme, vrátane prepojení medzi ňou a tokenmi.
 • Aukčná platforma riadi aukčné operácie. Administrátori môžu vytvárať aukcie na základe údajov poskytnutých dlžníkmi. Investori sa môžu zoskupiť do skupín prostredníctvom aukčnej platformy alebo uskutočniť priame ponuky na aukciách.

Populous Platform Coin (PPT) verzus Poken

Na platforme Populous existujú dva typy digitálnych mien – Populous Platform Coin (PPT) a Poken. Obe digitálne meny zohrávajú inú úlohu a majú rôzne mechanizmy. PPT bol coin vydaný v rámci ICO a slúžil na získanie finančných prostriedkov. Z týchto mincí je v súčasnosti v obehu 37 miliónov, pričom celková supply je nastavená na 53 miliónov PPT. Okrem ich držania môžete PPT použiť na investovanie v podobe zakúpenia faktúr. V prípade, že sa tak rozhodnete, vaše PPT budú slúžiť ako zábezpeka investície. Kúpa faktúry totižto prebieha za pokeny. Akonáhle je faktúra splatená, dostanete odmenu (úrok) v pokenoch a samozrejme aj vašu pôvodnú investíciu PPT. Dôležité je dodať, že vlastníkom faktúry, ktorú ste zakúpili a tým pádom prefinancovali, ste len dočasne. Vymáhať pohľadávku musí naďalej pôvodná spoločnosť, ktorá faktúru vystavila.

Poken je ERC20 token prepojený priamo s fiatom. Spoločnosť Populous na začiatok naviazala pokeny na britskú libru a teda 1 poken zodpovedá vždy jednej libre. Developeri zároveň navrhli, aby poken bola jediná mena v systéme, ktorú možno použiť na zaplatenie faktúr.

Záujemca si ich má možnosť nakúpiť priamo na platforme Populous za fiat meny ako GBP, USD, EUR, alebo Yen. Ostatné meny budú konvertované na GBP použitím kurzu londýnskej burzy.

XBRL a Z-skóre

Populous používa viaceré globálne štandardy vrátane vzorca Z-skóre, smart kontraktov, a údajov XBRL.

XBRL (eXtensible Business Reporting Language) je globálny štandard pre výmenu obchodných informácií a je voľne dostupný komukoľvek.

Funguje na princípe finančných výkazov, ktoré spoločnosti každoročne predkladajú vládnym regulačným úradom. XBRL tieto výkazy následne zozbiera a  štandardizuje, aby mohli byť porovnávané a použiteľné bez ohľadu na geografický pôvod. V rámci interného úverového referenčného systému získava Populous vďaka XBRL užitočné údaje, ktoré im umožňujú predvídať trendy v rôznych odvetviach v reálnom čase.

Dáta, s ktorými spoločnosť pracuje pochádzajú z viac ako 2 miliónov účtovných výkazov. V súčasnosti Populous zhromažďuje každých 6 až 12 mesiacov približne 1 petabajt dát. Následne automatizované analytické nástroje tieto dáta analyzujú a vyhodnocujú možnosť a mieru rizika pre krátkodobé financovanie faktúr.

Vzorec Z-skóre, ktorý publikoval Edward I. Altman v roku 1968, je štandardný vzorec používaný vo finančnom sektore. Obsahuje tri prediktívne opatrenia:

 • pravdepodobnosť, že podnik vstúpi do konkurzu do dvoch rokov,
 • či podnik bude mať platobnú neschopnosť,
 • kontrolné opatrenie pre finančné ťažkosti.

Vďaka kombinácii extrahovaných údajov XBRL a vzorca Altman Z-skóre je Populous sebestačný a nepotrebuje využívať služby externých referenčných agentúr zaoberajúcich sa úvermi. Zároveň dokáže efektívnejšie zamerať svoju pozornosť na spoločnosti, ktoré potrebujú prefinancovať svoju obchodnú činnosť.

Pre koho je Populous určený?

Populous je určený pre:

 • obchodníkov, ktorí nechcú čakať kým ich zákazníci uhradia faktúry,
 • spoločnosti, ktoré potrebujú mať splatené faktúry do 24 hodín,
 • každému, kto chce získať rýchly prístup k hotovosti tým, že čo najskôr predá svoju faktúru.

Výhody

 • Projekt, ktorý je ako prvý svojho druhu postavený na základoch blockchainu. Zatiaľ neexistuje žiadna iná platforma, ktorá ponúka možnosť financovania peer to peer faktúry.
 • Rýchlosť spracovania. V porovnaní s bankovými úvermi, ktorých vybavenie môže trvať týždne, používatelia Populous môžu získať finančné prostriedky z celého sveta takmer okamžite a tým neobmedziť tok finančných prostriedkov vo svojich firmách.
 • XBRL & Z: platforma využíva svetovo akceptované výpočtové vzorce XBRL a Z-skóre na výpočet metódy financovania.
 • Stabilita spoločnosti Ethereum. Populous využíva pre svoje transakcie stabilný a overený blockchain siete Ethereum.

Banky a iné finančné inštitúcie sa pokúšali vytvoriť alternatívne finančné platformy, ale tie sú obmedzené reguláciou bankového a finančného priemyslu. Cieľom spoločnosti Populous je nahradiť tieto doposiaľ využívané postupy a priniesť úplne nový pohľad na možnosť financovania obchodu.

Sumár:
Názov: Populous
Kód meny: PPT
Vznik: 2016
Supply: 53 miliónov PPT (cca 37 miliónov v obehu, 12 miliónov vlastni tím Populous. Zvyšok je určený ako rezerva, resp. slúži na ďalší vývoj platformy.
Možnosť uloženia v hardware peňaženke:  áno, Ledger Nano wallet, Trezor

Kde nakúpiť:
Zoznam búrz a zmenární, na ktorých je Populous zalistovaný:
Binance
EtherDelta
Kucoin
HitBTC
OKEx
Token Store
Mercatox
Radar Relay

Populos tím:
Stephen Williams, CEO/Financial Data Miner/Expert/Analyst
Zvezdomir Zlatinov, CTO/Blockchain/Smart Contract Developer
Jonathan Millar, Specialist Invoice Finance Risk Consultant
Rayan Guotay, General Counsel
John Morton, Advisor/Big Data Architect
Luis Carranza, Advisor/Marketing Expert

Kontakty:
Oficiálny web: http://www.populous.co
Twitter: https://twitter.com/BitPopulous
Reddit: https://www.reddit.com/r/Bitpopulous
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company-beta/9254295
Telegram: https://telegram.me/Populous
GitHub: https://github.com/bitpopulous

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Leave a Reply

Pridať prvý komentár

avatar
  Subscribe  
Notify of