Polícia sa začne viac zameriavať na kryptomeny a kryptomenové podvody.
Polícia sa začne viac zameriavať na kryptomeny a kryptomenové podvody. Zdroj: shutterstock.com/spaxiax

Austrálska federálna polícia (AFP) vytvorila novú jednotku pre kryptomeny, ktorá sa bude zameriavať na transakcie súvisiace s digitálnymi aktívami.

Takéto rozhodnutie je v súlade s politikou austrálskych orgánov činných v trestnom konaní, ktoré dôsledne monitorujú kryptomenové transakcie. Austrália však nie je výnimkou. Podobný trend sa pomaly začína objavovať v každej krajine po celom svete.

Štátne orgány si posvietia na kryptomeny

Stefan Jerga, regionálny dozorca pracovnej skupiny AFP pre konfiškáciu majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti (Criminal Assets Confiscation Taskforce – CACT), informoval, že používanie kryptomien na kriminálne účely dramaticky rastie, odkedy orgány v roku 2018 vykonali prvú konfiškáciu kryptomien v krajine.

Okrem toho AFP 5. septembra vydala tlačovú správu, v ktorej uviedla, že polícia spôsobila organizovanému zločinu obrovské škody. Za posledné tri roky federálna polícia zadržala viac ako 600 miliónov dolárov v nezákonných finančných prostriedkoch.

Hodnota skonfiškovaných kryptomien je v porovnaní s aktívami, ako sú nehnuteľnosti či hotovosť, nízka. AFP má za cieľ získať väčší prehľad o operačných modeloch zločineckých skupín, ktoré využívajú na kriminálne účely práve kryptomeny.

Podľa Jerga „schopnosť vysledovať transakcie s kryptomenami na sieti blockchain je jednou z priorít, rovnako ako aj národná bezpečnosť či ostatné faktory.

Mohlo by ťa zaujímať: Revolut má ťažkosti, začal ho vyšetrovať britský regulátor!

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Austrália plánuje prísne regulovať kryptomeny.
Austrália plánuje prísne regulovať kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/leksiv

Regulácie skôr či neskôr prídu

V decembri 2021 federálny minister financií Josh Frydenberg oznámil, že Austrália chce zaviesť viacero reforiem v kryptomenovom sektore. Do konca roka 2022 chce mať vláda pod dohľadom všetky transakcie existujúcich kryptomien. Tento cieľ bol podľa neho stanovený preto, aby boli klienti lepšie informovaní o rizikách a výhodách, ktoré z používania kryptomien vyplývajú.

Pôjde o najvýznamnejšie reformy nášho platobného systému za posledných 25 rokov,“ poznamenal Frydenberg.

Mapovanie a kontrolovanie tokenov by malo byť prioritou nedávno zvolenej vlády premiéra Anthonyho Albaneseho. Austrálsky daňový úrad odhaduje, že od roku 2018 prišlo do styku s týmto novodobým ekosystémom viac ako milión daňových poplatníkov.

S čoraz väčším rozšírením krypt-oaktív <…> musíme zabezpečiť, aby ľudia, ktorí sa zaoberajú krypto-aktivitami, boli detailne informovaní a chránení,“ povedal austrálsky minister financií Jim Chalmers.

Je už viac menej isté, že regulácia kryptomien je zo strany vlád nevyhnutná, ak sa má kryptomenový ekosystém globálne akceptovať. Americké, európske a ostatné regulačné úrady sú pripravené konať, no stále nie je jasné, kedy budú oficiálne vyhlásené takéto zákony.

Prečítaj si tiež: Americký zákonodarca: „Kryptomeny nemôžete zakázať, je v nich príliš veľa peňazí a skrytej moci“

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance