Predstavte si svet, v ktorom neexistujú papierové peniaze. Pomyslite na ekonomický systém, ktorý funguje výhradne na báze digitálnych mien. V mestách už nenájdete bankomaty, lebo ich nepotrebujete a vaša peňaženka zíva prázdnotou i vtedy, ak ste milionár. Pozdáva sa vám takýto scenár? V dnešnom článku vám predstavíme riziká plne digitalizovaného bezhotovostného sveta!

Keď vlády ovládajú digitálne peniaze

Už dnes sa niektoré štáty usilujú o zavedenie digitálnych mien. Čína plánuje uviesť na trh plne digitalizovanú verziu svojej meny v novembri. Kanada, Británia, Nórsko a Švédsko tiež skúmajú možnosti čisto digitalizovaných verzií svojich národných mien. Tieto krajiny sú pioniermi a ďalšie štáty ich budú nasledovať.

Čisto digitálne peniaze totiž neznamenajú len rýchlejšie platby a ľahšie peňaženky, ale virtuálny tok centralizovaných peňazí sa dá i krásne sledovať, monitorovať a zaznamenávať. Vaše peniaze jednoducho budú viac pod kontrolou. Problémom je, že nie pod tou vašou!

Elity volajú po bezhotovostnom svete už roky

Myšlienka bezhotovostného a zároveň centralizovaného sveta nie je novinkou. Harvardský profesor a bývalý ekonóm Medzinárodného menového fondu Ken Rogoff v knihe The Curse of Cash argumentuje v prospech vyradenia fyzických peňazí.

Podľa Rogoffa hotovosť len pomáha kriminálnikom a ľuďom, ktorí sa snažia vyhýbať daniam a takto to predsa nejde! Vlády by podľa neho mali priamo riadiť peňažný systém a platby, ktoré sa pred vládou dajú skryť, by mali byť zakázané!

Rogoffove prianie sa už čoskoro môže stať skutočnosťou!

Digitálne peniaze zanechávajú stopy

Keďže sa dá tok centralizovaných digitálnych peňazí ľahko sledovať, bezhotovostná spoločnosť je snom každého režimu, ktorý chce mať dohľad nad svojimi občanmi. Už žiadna kúpa z rúčky do rúčky, všetky vaše tajomstvá, záľuby i slabosti budú zaznamenané v digitálnom toku vašich peňazí. Pred „veľkým bratom“ nič neskryjete, ani vašu večeru!

Digitálne peniaze sú hračkou v rukách centrálnych bánk

Dnes sa môžete vyhnúť negatívnej úrokovej sadzbe proste tak, že si pod posteľ schováte kopu bankoviek. Fyzická hotovosť nie je ohrozená úrokovou sadzbou – kladnou ani zápornou. Keď ale všetci budeme finančne existovať iba digitálne, centrálna banka si môže zmyslieť, že každé euro naprogramuje tak, aby sa po roku zmenilo na 90 centov.

Prečo by to bankári robili? Nuž, môžu si napríklad myslieť, že vďaka tomu budete viac míňať, čím sa povzbudí hospodárstvo. Rok po roku by sa takto vaše úspory znižovali, a to len preto, že sa vláda snaží stimulovať hospodársky rast.

Bitcoin nás môže zachrániť

Možno práve preto leží vládam Bitcoin spolu s ďalšími decentralizovanými kryptomenami tak v žalúdku. V bezhotovostnom svete, kde štáty majú vlastné digitalizované meny, budú súkromné kryptomeny ponúkať jedinú alternatívu k vládnym peniazom. A ako jediné nebudú pod absolútnou kontrolou štátu.

Čo čítať ďalej?

[Video] Budúcnosť peňazí – Andreas Antonopoulos o tom, ako vidí moderný svet kryptomien

Zdroj:
finance.yahoo.com

5
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Samuel SlavkovskýnepoviemigorLibor Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Libor
Guest
Libor

Ale prosím vás…neblbnite. Dá sa to urobiť digitálne tak, že centrálne banky budú vidieť iba metadáta pohybov peňazí na jednom blockchaine, maximálne budú pod anonymným nickom. Na inom blochchaine budú uložené osobné dáta – biometrická identita, ktoré sa budú dať spárovať s metadátami. Privátny kľúč ku osobným dátam budete mať len vy osobne, no budete musieť tie dáta sprístupniť napr. len v trestnom konaní a na základe príkazu sudcu a aj to iba pre istý časový úsek a nie pre celú históriu..

Samuel Slavkovský
Admin

Myslím, že nie je ich cieľ dať ti väčšiu slobodu pouźívania fiat peńazí.

nepoviem
Guest
nepoviem

Ako to čo opisujete rieši BTC náchylný na 51% útok? Veď ak ho budú chcieť položiť stačí po svete pochytať a zavrieť najsilnejších ťažiarov čo sa týka hashrate oslabiť tak sieť a robiť 51% percentné útoky + ho zákonom zakázať pod hrozbou väzenia. Plus ešte ak začnú argumentovať terorizmom a tým, že je energeticky neekologický ťažko ho bude niekto používať. Zrazu bude zľahka ten BTC potlačený.

igor
Guest
igor

ach akí ste len naivní keď si myslíte, že kryptomeny nejako hlbšie prerazia….

Samuel Slavkovský
Admin

Myslím že hlbšie už prerazili 😉