bratislava slovensko ekonomická kríza koronavírus

Koronavírus v marci poriadne otriasol celým rozvinutým svetom a medzi zasiahnutými krajinami nechýbalo ani Slovensko. Vďaka rýchlej reakcii minulej vlády a skvelo odvedenej práce vlády súčasnej však u nás žiadna pandémia nevypukla. Koronavírus sa nám podarilo aspoň nateraz skrotiť. Celkovo sme zaznamenali takmer 1 400 nakazených a počet mŕtvych nedosiahol ani 20.

Slováci sa aspoň raz zjednotili a ostali sme poslušne doma. Prešlo niekoľko týždňov a karanténa sa pomaly uvoľňuje. Po novom sa otvorili malé obchody a ruch v uliciach miest a dedín opäť ožíva. Ak počet nakazených za jeden deň neprekročí stovku, pomaly sa začnú otvárať aj ďalšie prevádzky. Terasy kaviarní a reštaurácií, športové strediská, možno aj školy…

Život na Slovensku sa vracia ako tak do normálu. Hranice samozrejme nateraz ostanú zatvorené, v zahraničí je to totiž podstatne horšie, no u nás vládne pohoda. Je tu však jeden problém. Masmédiá síce naďalej pokračujú v masáži našich hláv a prízvukujú nám, aké je dôležité dezinfikovať a dodržiavať odstup, no málokedy hovoria, že to najhoršie ešte len príde. A nie, nebude to nejaký vírus.

Stojíme na začiatku ekonomickej krízy

Veľké ekonomické centrá sveta totiž kolabujú a slovenská ekonomika je na ne samozrejme úzko naviazaná. Krajiny ako Nemecko, Francúzsko či Veľká Británia majú spolu státisíce nakazených a korona sa tam stále šíri extrémne rýchlo. Tieto krajiny sa tak skoro neotvoria. EÚ má obrovský problém a Spojené štáty americké sú na tom ešte horšie. Počet nakazených sa tam blíži k miliónu a je dosť možné, že počas najbližšieho roka sa tam koronavírusom nakazí úplne každý.

USA majú ďalšie prvenstvo! Najväčší počet nakazených na celom svete

Sledovať ekonomiku je teraz veľmi dôležité a na tomto webe sa to snažíme robiť jednoduchou a zrozumiteľnou formou. Ak chcete ostať informovaní, sledujte nás na facebooku. Prípadne sa prihláste na odber nášho YouTube kanála BitLink.

Experti hovoria, že rok 2020 sa do histórie zapíše ako rok, kedy vypukla obrovská ekonomická kríza. Korona ochromila ekonomiku na mesiace, možno roky. To však nie je hlavný dôvod krízy. Na tú už čakáme minimálne päť rokov. Na akciových trhoch sa vytvorili obrovské bubliny, ktoré teraz jedna po druhej praskajú.

Šialená menová politika centrálnych bánk

COVID-19 pôsobil ako rozbuška. Zaskočil svetových lídrov, ktorí teraz nemajú žiadny plán. Americký FED vyhlásil, že bude tlačiť neobmedzené množstvo dolárov (nekonečný Quantitative Easing – QE). Do ekonomiky už poslal 6 200 miliárd a čoskoro iste pridá ďalšie bilióny. Európa je o niečo konzervatívnejšia a ECB prisľúbila stimulus vo výške 750 miliárd eur. Japonská centrálna banka je v totálnej panike a tiež vyjadrila záujem o nekonečný QE.

Veľká Británia sa uchýlila ku kroku, ktorý nemá vo svete obdoby. Britská vláda si v centrálnej banke otvorila bezodný účet. V boji proti koronavírusu môže vytlačiť neobmedzené množstvo libier.

To, čo robí Bank od England nemá v histórii obdobu! 

Na obranu centrálnych bánk, oni sa len snažia zachrániť celý systém. Pokúšajú sa o to celé desaťročia.

Tieto peniaze sú však vytvorené z ničoho a spôsobia obrovskú infláciu vo svete. Máte na účte 10 000 €? O pár rokov môžu mať hodnotu 5 000 €! Chcete si kúpiť zlato? Smola! Všade je vypredané. Vlastníte nehnuteľnosť? Počítajte s tým, že o pár rokov bude jej hodnota prinajlepšom polovičná.

Predávajte byty! Expert varuje, že sa blíži kolaps trhu s nehnuteľnosťami

Podnikatelia a firmy krachujú, nezamestnanosť rastie

Koronavírus narobil obrovské problémy podnikateľom a malým firmám, ktoré museli zavrieť prevádzky a prepustiť časť svojich zamestnancov. Práve tí však tvoria hlavnú časť ekonomiky väčšiny rozvinutých krajín. Giganti ako Apple, Microsoft, Alibaba či Amazon určite prežijú. Ale to rozhodne nebude stačiť.

Začala sa kríza a táto bude oveľa horšia, než čo sme zažili v roku 2008. V roku 2008 skolabovali americké pôžičky a niektoré banky. Teraz kolabuje celá ekonomika a ak si centrálni bankári nedajú pozor, padne aj euro a možno aj dolár.

Pripravte sa na najhoršie!

A pošlite tento článok vašim známym. Varujte sa navzájom! Až to začnú robiť masmédiá, bude už neskoro.

Bývalý riaditeľ Deutsche Bank očakáva rast Bitcoinu – V máji spúšťa BTC trading desk!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance