Obchodovanie pomocou geometrie – trojuholníky – Denník 3.týždeň

6

Po dni oddychu tu máme opäť novú časť nášho seriálu, denníka letnej školy obchodovania. Dnes budeme ťažiť najmä z toho, čo sme sa naučili minulý týždeň, a preto sem dávam linky na dôležité lekcie o supportoch/rezistenciáchtrendových čiarach. Budú totižto úplným kľúčom k tomu, aby ste vedeli prejsť dnešnú tému, ktorú nám naordinoval kurz Jakuba Kraľovanského. Čo sa teda budeme učiť?

Trojuholníky

Vo všeobecnosti ide o patterny, ktoré sú tvorené vždy dvoma čiarami (supportom/rezistenciou a trendovými čiaram). Platí pri nich, že vnútri trojuholníka sa znižujú objemy a takisto aj volatilita. Poznáme tri základné typy trojuholníkov, ktoré si teraz spoločne predstavíme.

Ascending triangle

Ascending triangle (stúpajúci/vzrastajúci trojuholník) je patternom, ktorý vzniká spojením rezistencie a stúpajúcej trendovej čiary. Je spojený s formovaním higher lows (ktoré určuje trendová čiara, ktorá slúži ako support) a vodorovnou rezistenciou. Väčšinou po prerazení trojuholníka cena vystrelí smerom hore, avšak pravdepodobnosť je zhruba 55 % (up) ku 45 % (down). Práve preto ide o bullish pattern, pri ktorom sa väčšinou dáva stoploss pod trojuholník.

Descending triangle

Pattern descending triangle (klesajúci/zostupujúci trojuholník) môže byť z časti považovaný za opak ascending trianglu. Ide teda o support, ktorý vytvára trojuholník spojený s trendovou čiarou (klesajúcou). V tomto prípade teda ide o formovanie lower highs. Stoploss sa dáva nad trojuholník. Medvede sa teda v tomto prípade snažia cenu potlačiť čo najnižšie, ale pravdepodobnosť prepadu dole je opäť 55 % (down) ku 45 % (up).

Symmetrical triangle

V tomto prípade ide o trojuholník, ktorý je vytvorený z 2 trendových čiar (klesajúcej a stúpajúcej). Vnútro tohto trojuholníka sa obchoduje veľmi ťažko a je nepredvídateľné, preto by sa nemalo v prípade začiatočníkov tradovať vôbec. A nielen pri tomto trojuholníku, ale aj pri zvyšných platí, že po dokončení formácie/patternu sa očakáva veľký bum (či už nahor alebo nadol).

Záver

Patternov je však oveľa viac, a preto sa im budeme venovať aj zajtra. V stredu ich potom vyskúšame na spoločnej skúške. Ak máte nejaké kryptomenové páry, na ktorých by ste ich chceli vidieť, napíšte nám dole do komentárov.

Čo čítať ďalej?

Obchodovanie začína byť poriadne neprehľadné – Skúška – Denník 2. týždeň

6
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MirecMarekSamuel Slavkovskýandrej V Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
andrej V
Guest
andrej V

na akom rozhrani mame sledovat grafy ? 1H,4H,1D, 5Min…ak sa vytvoria trojuholniky na inych skalach grafov napr na 1H ale na 4H grafe nie, tak co mozem cakat ?

Mirec
Guest
Mirec

„Stoploss sa dáva nad trojuholník“ pri klasajucom? Ako prečo? nie je to hlúposť?

Samuel Slavkovský
Admin

Redaktor sa asi pomýlil. Upozornil som ho