NÁZOR – Pravda o Ethereu, ktorá sa vám nemusí páčiť – A o ktorej možno ani neviete

6

Ethereum sa v posledných dvoch rokoch potýkalo s radou problémov, ktoré spôsobili (paradoxne) krátkodobý rast a následný pád tohto projektu. Hodnota etheru – natívneho tokenu tejto siete sa zo svojho ATH (1300 $) prepadla na neuveriteľných 80 $ a momentálne sa pohybuje pod tromi stovkami. Počet ICO scamov v pomere s reálnymi projektami je 98:2 (v prospech scamov) a aby toho nebolo málo, aj tých pár funkčných projektov už prakticky nasýtilo rýchlosť Ethereum blockchainu.

Posielali ste nedávno niekomu ethery? Je to drahé a bude už len drahšie. Vitalik Buterin situáciu zhrnul veľmi dobre.

Aby mohla hodnota Etherea rásť, musia sa k nemu pridať veľkí hráči, ktorí by mohli založiť časť funkcionality svojich aplikácií na ETH blockchaine. To by však pri súčasnom využití tejto výpočtovej siete preťažilo celý systém a poplatky za transakcie by sa vyšplhali aj na desaťnásobok. Škálovateľnosť je najväčší problém Etherea

Čo je to vlastne škálovatenosť?

Nuž, Ethereum má ako každý iný blockchain istý maximálny počet transakcií, ktoré môžu byť spracované sieťou. Toto číslo sa označuje aj ako TpS (Transactions per Second) a v prípadne Etherea je to cca 7 transakcií za sekundu. Do toho však musíme započítať aj smart-kontrakty, pri ktorých sa platí za každú vykonanú inštrukciu.

V súčasnosti to funguje tak, že každý počítač (uzol) pripojený do Ethereum siete musí overiť každú transakciu a každý smart-kontrakt. To znamená, že s pripojením väčšieho množstva počítačov sa rýchlosť siete nezvýši.

Prakticky od vytvorenia projektu Ethereum, sa preto dával dôraz na škálovateľnosť. V podstate mieru zvyšovania výkonnosti siete s pribúdajúcim výpočtovým výkonom. Inými slovami, chceme blockchain v ktorom bude platiť pravidlo: čim viac počítačov, tým viac TpS.

Momentálne je TpS prakticky nezávislé od reálnej výkonnosti siete a nie je možné ho zvýšiť.

Čo je Ethereum 2.0?

Ethereum 2.0 je v podstate séria vylepšení, ktoré výrazne zvýšia výkon (tps) Ethereum blockchainu, umožnia škálovateľnosť a nezabudnime na snahu o vytvorenie ekologickejšieho modelu ťažby a zastavenie inflácie.

(článok pokračuje pod odkazom)

Ethereum 2.0 – Poznáme dátum ďalšieho forku a čo všetko prinesie

Novinky ohľadom Ethereum 2.0 nájdete tu

Casper – PoS

Projekt Casper, ktorý je momentálne v štádiu testovania, v budúcnosti nahradí súčasný spôsob ťažby založený na nákupe grafických kariet a pálení obrovského množstva elektrickej energie, na systém „stackovania“ ETH tokenov.

Proof-of-Work nahradí Proof of Stake

To následne umožní zastaviť súčasnú infláciu. Vytváranie nových ETH tokenov bude postupne zastavené a odmeny za „ťažbu“ – stacking – pôjdu priamo z poplatkov za transakcie a vykonávanie smart kontraktov. Aby to bolo udržateľné, budeme potrebovať veľa smart kontraktov.

Casper však neumožní výrazné zvýšenie rýchlosti ETH blockchainu (tps).

Casper už v podstate funguje: Nový Ethereum 2.0 testnet má úspech! – pritiahol už 22 000 validátorov

S tým si poradí Sharding!

Ethereum sharding

Škálovateľnosť blockchainu umožní sharding – teda akési roztrieštenie siete na skupiny – shardy – ktoré si medzi sebou „rozdelia prácu.“ Inými slovami, jeden shard overí jednu polovicu transakcií a druhý shard overí druhú. Vďaka množstvu matematiky bude možné počet shardov zvýšiť na stovky a tým aj výrazne navýšiť maximálnu kapacitu ETH blockchainu.

Sharding je veľmi zaujímavá téma a rozhodne stojí za to vedieť, o čo ide. Ak sa chcete dozvedieť viac, odporúčam tento článok:

Všetko, čo potrebujete vedieť o Ethereu a o škálovaní: Sharding, Casper a Plasma

Zaslúžená kritika Etherea

Ethereum má za sebou niekoľko veľkých fuckupov, ktoré vážne poškodili meno tohto projektu. Mnohí si určite spomenú na kontroverziu okolo DAO Projectu, problémy s Ethereum ASIC-mi alebo ďalšie hlúposti. Nezabúdajme však na najväčší fuckup Etherea, ktorým bol celý rok 2017 a začiatok roku 2018. Jedna vec je fakt, že hodnota tohto tokenu vzrástla zo 7 $ (začiatok 2017) na rekordných 1300 $ (január 2018) a následne padla na 80 $ (december 2018). V súčasnosti sa stále trápi na mizerných 250 $.

Čo je však najhoršie, Ethereum v mnohých ľuďoch vytvorilo isté očakávania, ktoré rozhodne neboli naplnené. Vlna scam ICO projektov, ktoré okradli o peniaze milióny ľudí, sa z trika zmaže len veľmi ťažko. Len tak sa vyparili desiatky miliárd dolárov (podľa kapitalizácie) a celá táto vlna rastu, ktorú Ethereum zaznamenalo v roku 2017, bola vlastne vlna podvodov.

Pozícia najväčšieho altcoinu je o to horšia, že sa za ním doťahujú konkurenti, ktorí uź nabrali poriadne momentum momentum. Spomeňme napríklad Binance blockchain, EOS, alebo aj TRON! A samozrejme, nezabúdajme na tichého krypto-giganta – Facebook, ktorý určite do istej miery napodobní model Etherea, pravdepodobne ponúkne lepší produkt a pritiahne viac vývojárov, viac zákazníkov a viac peňazí.

Budúcnosť je Ethereum 2.0

Preto vkladám veľkú nádej do projektu Ethereum 2.0, ktorý sa momentálne javí ako JEDINÁ úspešná budúcnosť pre celé Ethereum. Ak sa Vitalikovi Buterinovi a jeho tímu podarí dokončiť to, čo začali a neprídu so svojou „revolúciou“ neskoro, máme sa na čo tešiť. Ako to nakoniec bude? To ukáže budúcnosť.

A čo cena?

Bude nakoniec Ethereum stáť tisícky dolárov? Je to možné. Úspech celého projektu je však momentálne v rukách vývojárov, ktorí už snáď finišujú.

Graf ETH/BTC

1W ETH/USD - Coinbase Pro
1W ETH/USD – Coinbase Pro
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
6 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
gerf654sgarf564

Len aby všetci pochopili tento ďalší mierne-zavádzajúci článok:
V POS čo znamená proof of stake system je „množstvo tokenu ktorý vlastníte“ rovné „sile ťaženia“. Čiže nenakupujete grafické karty ale kupujete token/coin, tj danú menu.

Amount of Tokens locked = Mining power

Minimálny počet ETH ktorý musíte mať na staking je navrhnutý samotným VITALIKOM a to číslo 32
32 ETH is set as a staking minimum in the sharding proposal (Vitalik’s twitter)

A nie Inflácia etherea sa NEZASTAVÍ !!! ale je kúsok zložitejšia na pochopenie, to znamená nie je statická.
Profit from Staking = Validator Rewards + Network Fee

tom

ako moze ethereum za scamy ktore vyuzili jeho siet? nenazratost ludi moze za to, ze sa scamom tak darilo.

neo

pred nedavnom som sa dozvedel, ze xrp je vlastne shitcoin, teraz tato zdrvujuca kritika etherea..
Este nedavno to boli top altcoiny, do ktorych ste vsetci odporucali investovat.. !!! Co sa aj stalo.. je mi na grc….

Ujo

Včera som tu čital 5 dovodov prečo by mal ETH rásť a teraz totok. 4 dovody z toho sú v tomto článku vymazané.
Mažem portál zo záložiek. Neviete sa zhodnúť.

andrej

Mas tam napisane graf ETH/BTC ale na obr. je graf ETH/USD