Polícia doráža na miesto nepokojov. Policajné autá zasypávajú výbuchy ohňostrojov. K tým sa o chvíľu neskôr pridávajú molotovove koktaily.

Nepokoje sú tu

Scéna, ktorú by ste nečakali vo vyspelej západnej krajine. Otvorené útoky na políciu pomocou zápalných fliaš. Obrnené vozidlá v plameňoch. Čoskoro prichádza ďalšie obrnené vozidlo a ihneď naň letí ďalšia zápalná fľaša. A potom sa ozývajú výstrely. Na políciu strieľa člen organizácie Nová IRA. Výstrely zasiahnu Lyru McKee, mladú novinárku. Mala 29 rokov a neskôr umiera.

Hrozný obrázok Severného Írska, ktorý uvidíme čoraz častejšie. Nová IRA je totiž na vzostupe. A stojí za tým Brexit. Brexit, o ktorom každý politik a väčšina občanov vedela, že spustí vlnu násilia a terorizmu v Severnom Írsku. Stalo sa to ešte skôr ako vôbec nastal samotný Brexit a vlna radikalizmu bude stále silnejšia.

Prečo Nová IRA útočí?

V skratke sa dá povedať, že Nová IRA bojuje za spojenie Írskeho národa. Severné Írsko totiž spadá do Veľkej Británie a to sa mnohým severným Írom nepáči. Vďaka Európskej únii zmizli medzi Severným Írskom a Írskom hranice, ktoré boli častým cieľom teroristických útokov. Kým sa EÚ zúfalo snaží zastaviť vytvorenie pevnej hranice, tak Británia veľa robí na jej vytvorenie.

A práve tu je kameň úrazu. Británia chce fakticky znova rozdeliť Írsko. Nová IRA pripisuje vinu prevažne Angličanom a vidí svoj boj ako boj proti okupantom. Tento pohľad umocňuje fakt, že zatiaľ čo EÚ sa snaží násiliu všemožne predísť, tak Británia mu ide v ústrety a veľká časť poslancov britského parlamentu presadzuje vytvorenie tvrdých hraníc a odrezanie sa od zvyšku Európy. Európy, kam sa počíta aj Írsko.

Severní Íri bohužiaľ vedeli svoje a dali to najavo v hlasovaní o Brexite. Rozhodli sa rovnako ako Škóti v Európskej únii zostať. Väčšina obyvateľov tvorená Angličanmi však ich hlas utíšila a prehlasovala. V Anglicku vás totiž nemusí zaujímať, čo sa deje v Severnom Írsku a koľko ľudí tam zomrie.

Neuveriteľne hlúpy Brexit

Brexit mal priniesť zvrchovanosť. Mal byť cestou do novej zlatej doby nacionalizmu. Lenže nacionalizmus je súhrn rozprávok, ktoré reprezentujú mocenské hry. Podpora nacionalizmu nakoniec vždy vedie k násiliu a ináč to nie je ani vo výbušnom Severnom Írsku. Británia sa rozhodla pre otočku v čase a vracia sa do minulosti. Minulosti, ktorá je plná násilia a smrti.

Škótski poslanci už deklarujú, že očividné ignorovanie potrieb Škótska je urážkou. Čoskoro sa tak začne diskutovať o odtrhnutí Škótska a tentoraz to s najväčšou pravdepodobnosťou vyjde, pretože EÚ sľúbila, že vezme Škótsko späť. To isté sa dá čakať aj u Severného Írska. Čoskoro budeme svedkami nie jednej obete, ale stoviek mŕtvych, ak vznikne pevná hranica a Írsko bude opäť roztrhnuté na dve časti.

Nacionalistický terorizmus sa vracia na európsku pôdu a jeho dopady budú devastačné. A to všetko v mene národa. Nie toho írskeho, ani škótskeho, ale iba toho anglického. Vďaka rýchlosti komunikácie a novým prostriedkom sa dá očakávať, že táto vlna terorizmu bude horšia ako tie predchádzajúce, pri ktorých v Severnom Írsku umreli tisícky ľudí. Pravdepodobný je aj variant, že boj Novej IRY tiež vyburcuje iné separatistické organizácie napr. v Španielsku. Brexit nebol dobrý nápad.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil KracikA.

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ducho Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Ducho
Guest
Ducho

Na keru picu sem jebes politiku Eva! Brexit je praveze super ty pica slnieckarska!