Investor Michael Burry varuje: hrozí trvalý nárast nezamestnanosti!
Investor Michael Burry varuje: hrozí trvalý nárast nezamestnanosti! Zdroj: shutterstock.com/HNK

Svetová ekonomika je podľa mnohých ešte len v prvotnej fáze na ceste ku globálnej kríze. Podľa legendárneho investora Michaela Burryho sa však makroekonomická situácia bude zhoršovať ešte dlho. Dôvodom je aj hrozba nárastu nezamestnanosti v USA, ktorá sa zatiaľ neprejavila.

Podľa Burryho hrozí trvalý nárast nezamestnanosti

Burry tentokrát poukazuje na zhoršujúcu sa nezamestnanosť. Podľa neho bublina zamestnanosti tzv. „bielych golierov“ praská a hrozí trvalý nárast nezamestnanosti. Okrem toho sa Burry domnieva, že práca z domu bude z dlhodobého hľadiska považovaná za „vinníka“ ekonomických ťažkostí.

Hospodárstvo USA sa podľa investora zmieta v prudko rastúcej inflácii. Federálny rezervný systém zaujíma agresívny postoj s cieľom obmedziť úroveň inflácie v ekonomike a zvyšuje úrokové sadzby, aby stabilizoval ceny. Po tom, ako údaje o spotrebiteľských cenách za august ukázali horšiu než očakávanú infláciu, bol FED nútený zvýšiť úrokové sadzby o ďalších 75 bázických bodov.

Niektorí experti sa domnievajú, že do konca roka 2022 je pravdepodobné aj tzv. „meganavýšenieo 100 bázických bodov.

Mohlo by ťa zaujímať: Zakladateľ burzy BitMEX Arthur Hayes: Ethereum prekoná Bitcoin, je to len otázka času!

Michael Burry bol predstavený vo filme The Big Short.
Michael Burry bol predstavený vo filme The Big Short. Zdroj: npr.org

Zima sa blíži, varuje legendárny investor

Je verejne známe, že FED považuje zamestnanosť za jeden z najdôležitejších aspektov ekonomiky. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti majú v súčasnom ekonomickom prostredí taktiež dôležitý význam. Predstavitelia FED-u však často poukazujú na silu trhu práce, aby „rozptýlili“ obavy z recesie.

Pokles zamestnanosti bielych golierov však môže znamenať začiatok hlbokej krízy, varuje Burry. Situáciu zhoršuje aj správanie spotrebiteľov, ktorí aj napriek cenovému rastu zatiaľ len minimálne obmedzili svoje výdavky.

Čisté zostatky spotrebiteľských úverov rastú rekordným tempom, keďže spotrebitelia sa rozhodli pre nerozvážnosť namiesto toho, aby obmedzili výdavky počas rastúcej inflácie. Spomínate si na problém prebytku úspor? Už asi nie. Covidové tlačenie hotovosti naučilo ľudí opäť míňať, a to je návykové. Zima sa blíži.“

Prečítaj si tiež: Profesor Jeremy Siegel varuje: FED robí chybu, ktorú nerobil za svoju 110-ročnú historiu. USA smerujú do recesie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance