Svet kryptomien neustále napreduje a postupom času sa do popredia dostávajú projekty, ktorým sa darí prinášať svojim zástancom skutočné hodnoty. Jedným z takýchto hráčov je aj kryptomena Burst, ktorá nadobúda čoraz väčšiu popularitu na scéne inovatívnych technológií. Dôvodom je jedinečný spôsob, ktorým je možné ťažiť túto digitálnu menu dokonca aj pomocou smartfónu, ale tiež aktívna komunita vývojárov a fanúšikov, ktorá pracuje na zdokonaľovaní funkcií tejto meny.

Čo je Burstcoin a ako funguje?

Burstcoin je digitálnua mena, ktorá pre svoju ťažbu využíva voľný priestor na Vašom pevnom disku. Ťažba väčšiny digitálnych tokenov si vyžaduje špecializované, finančne nákladné a energeticky náročné zariadenia, ktoré generujú nové coiny prostredníctvom algoritmu Proof-of-Work.

Proof of Capacity

Burstcoin však používa jedinečný proces známy ako Proof-of-Capacity. Ťažba nových coinov je v tomto prípade realizovaná pomocou bežného pevného disku. Tento proces sa vyznačuje mimoriadnou energetickou efektivitou. Je dokonca natoľko efektívny, že sa doň môžete napojiť aj pomocou Vášho mobilného zariadenia (váš 1500 $ iPhone s kapacitou 512 GB tak na seba môže pomaly začať zarábať).

Aj pri algoritme Proof-of-Capacity sa miner kryptomeny usiluje nachádzať ten správny kryptografický hash. Ktokoľvek nájde vyhovujúci hash ako prvý, dostane odmenu za pridanie bloku informácií do blockchainu. Čím viac priestoru na svojom disku zasvätíte tomuto procesu, tým viacerými kryptografickými hashmi budete disponovať. To v konečnom dôsledku znamená, že sa podstatne zvýšia Vaše šance na vyriešenie bloku a získanie odmeny v podobe Burstcoinov.

Vyplatí sa ťažiť Burstcoin?

Ak v súčasnosti na ťažbu Burstcoinu určíte napríklad 1 TB svojho pevného disku, denne máte možnosť vygenerovať 1 až 2 mince. Ich hodnota sa bude pohybovať na úrovni niekoľkých centov (aktuálnu cenu nájdete tu), no bez ohľadu na to zaznamenáte zisk.

Hľadanie kryptografického hashu si totiž vyžaduje iba zanedbateľné množstvo energie a mineri kryptomeny Burst môžu počas ťažby bez problémov používať svoj počítač na akékoľvek ďalšie činnosti.

Proof-of-Work vs. Proof-of-Capacity

Tieto vlastnosti kryptomeny Burst vynikajú najmä v porovnaní s ťažbou digitálnych mien prostredníctvom algoritmu Proof-of-Work. Ten totiž často výrazne spomaľuje osobné počítače a na prevádzku si vyžaduje viac elektrickej energie. Burst je jednou z mála kryptomien, ktorých ťažba môže efektívne prebiehať aj na osobných počítačoch.

Nemožno tiež zabúdať na fakt, že ťažba pomocou Proof-of-Work si vyžaduje špeciálne ťažobné vybavenie v podobe integrovaných obvodov so špecifickým účelom, takzvaných čipov ASIC. Burst naproti tomu môžete ťažiť pomocou vlastného osobného počítača, či dokonca smartfónu. Ak sa následne rozhodnete ťažbu prerušiť, stačí Vám jednoducho z pevného disku odstrániť patričné súbory a začať ho využívať na iné účely. Vysoko špecializované čipy ASIC však okrem ťažby kryptomien nemajú ďalšie praktické využitie – ak sa teda miner s takýmto zariadením rozhodne prerušiť svoju činnosť, stratí všetky peniaze investované do hardvéru.

Komunita okolo Burstcoinu a výkon siete

Dostupnosť ťažby a zanedbateľná spotreba energie viedli k vytvoreniu silnej ťažobnej komunity, pričom sieť tejto kryptomeny má v súčasnosti k dispozícii viac než 200 000 TB priestoru. To je ekvivalent stoviek tisíc osobných počítačov. Rozsiahla ťažobná komunita je zodpovedná za nárast hodnoty tokenu, pričom niektorí z týchto minerov sú vývojármi blockchainových aplikácií a aktuálne budujú kompletnú sadu technológií založených na blockchaine Burst.

Vývojári Burst nemali pri uvedení kryptomeny na trh vopred naťažené žiadne tokeny, čím ďalej umocnili všeobecný princíp decentralizácie tohto digitálneho aktíva. Odmeny za ťažbu spočiatku predstavovali 10 000 jednotiek za jeden blok pridaný do siete, ale každý mesiac klesajú o 5%, až kým sa v obehu neocitne maximálny objem 2 158 812 800 jednotiek. Kryptomena dynamicky prispôsobuje náročnosť ťažby a tým spôsobom udržiava priemerný čas potrebný na vyťaženie jedného bloku na úrovni približne štyroch minút.

Najnovší vývoj kryptomeny Burst

  • K dispozícii je Beta verzia peňaženky Phoenix Wallet

V neposlednom rade je potrebné spomenúť spustenie novej elektronickej peňaženky Phoenix Desktop Burst Wallet, ktorú skupina Burst Apps Team uviedla 6. mája vo verzii 1.0.0-beta. Peňaženku je pomocou jediného kliknutia možné inštalovať pre Windows, OSX a Linux. Pri tejto príležitosti bolo 5. mája náhodným členom komunity rozdaných celkovo 10 000 jednotiek kryptomeny Burst.

  • Úspechy v marketingu kryptomeny Burst

Burst Marketing Fund (BMF) vlastní 4 účty s nasledujúcimi zostatkami:

Fond BMF vyplatil 315 000 jednotiek BURST v rámci odmien, darov a NDS-A (Network-Distribution-Strengthen-Award).

BMF v priebehu posledného aprílového týždňa dostal dotáciu vo výške takmer 100 000 BURST.

Všetky odmeny BMF môžete nájsť na portáli trello.

BMF50 Pool vygeneroval príjem o hodnote 12 408 BURST.

Pool má 64 baníkov a podľa odhadov objem 4 887 TB.

6
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MišoPetoRadoMato Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Peto
Guest
Peto

Ako nastavim tazbu v PC? Penazenku sa mi podarilo nainstalovat v mobile, ale dalej sa neviem pohnut.

Mato
Guest
Mato

https://blackpawn.com/tp/ – splotrujes si disk
https://github.com/JohnnyFFM/blagominer/releases – nastavis miner a tazis

Rado
Guest

Ahoj. Treba si najprv stiahnut penazenku do PC (najdes tu: https://github.com/burst-apps-team/phoenix/releases ) a nasledne si aktivovat svoju adresu poslanim 1 BURST na penazenku a jej premenovanim, alebo poslanim transakcie. Nasledne treba naplotrovat volne miesto na hardisku a registrovat sa na pool a mozes tazit. Podrobny postup je tu: https://www.coinbureau.com/mining/burstcoin/

Rado
Guest

Mozes mi poslat adresu, ked budeš mat penaženku, a pošlem ti ten 1 BURST, lebo z burzy tam nejde poslať pokiaľ nie je penazenka aktivovaná… A aktivuješ ju práve tým 1 BURSTOM a jej premenovaním, alebo poslaním BURSTU na inú penaženku….

Peto
Guest
Peto

Dakujem. Adresa je BURST-7MHT-S3UA-LF4P-CMWKS Nevies o nejakom instruktaznom videu? Anglictina nie je moja silna stranka 🙂

Mišo
Guest
Mišo

čau, vedel by si prosím poslať jeden aj mne? pošlem ti zato jeden tron 🙂
BURST-ZWKC-L8ZS-7LWD-E8LB3