Koreluje Bitcoin s akciami? Málokedy, a preto ho miliardári nakupujú vo veľkom

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

„Bitcoin je závislý na akciách? Podľa našej analýzy nie a je to jeho najcennejšia vlastnosť.”

Po nedávnom prepade na 3 900 USD za Bitcoin sa rýchlo začal strácať naratív o Bitcoine ako o nekorelujúcom druhu majetku. Ak však chceme nájsť odpoveď na to, či spolu tieto druhy majetkov korelujú, musíme sa pozrieť na dlhodobé štatistiky, ktoré nám ukážu, čo presne sa deje.

JPMorgan – Digitálne meny ohrozujú geopolitickú moc USA!

Obsah článku

  • Prečo je absencia korelácie s akciami dôležitá?
  • Ako si v porovnaní vedie Bitcoin?
  • Aká je miera korelácie medzi Bitcoinom a akciami?
  • Ďalšie príklady korelácie
  • Čo nám hovoria dáta?

Prečo je absencia korelácie dôležitá?

V prvom rade si musíme povedať, prečo je absencia korelácie medzi Bitcoinom a akciovými trhmi dôležitá. Akcie reprezentujú veľkú časť klasického finančného trhu a sú často považované za hlavný indikátor toho, ako si vedie ekonomika a to aj na svetovej úrovni. Väčšina klasických druhov finančných majetkov vykazuje výraznú koreláciu.

A práve tu prichádza absolútne kľúčová rola nekorelačných majetkov. Na klasických trhoch túto rolu plní primárne zlato a striebro. Ich hodnotu vidno obzvlášť v krízových situáciách. Absencia korelácie totiž tvorí zásadnú výhodu pre investorov. Vďaka nej môžu chrániť svoje investície v časoch silných prepadov a neistoty, a presne to sa teraz deje.

Kým do akciových trhov sa doslova pumpujú peniaze, tak zlato podobný mechanizmus nemá (ani Bitcoin logicky). Aj cez toto vidno, že zlato od masívneho prepadu získalo na hodnote 5% a od dna prepadu dokonca 26 %. To znamená, že veľká skupina investorov hľadá zabezpečenie na budúce obdobie neistoty.

V čase písania článku sa hlavný akciový index S & P 500 nachádzal 13 % pod hodnotou, ktorú si index držal pred koronavírusovou panikou. Tu vidieť úplne jasný rozdiel v preferenciách a v prístupoch k trhom zo strany národných vlád.

V kontexte dnešnej doby je potrebné si uvedomiť, že akcie majú naozaj silno privilegované miesto vo finančnom svete. Štáty tlačia nové peniaze, za ktoré do svojich rezerv nakupujú akcie jednotlivých firiem a tým sa snažia trh zmanipulovať a vytvoriť tak zdanie, že je všetko v poriadku. Ako to robia? Prečítajte si naše vysvetlenie monetárnej politiky Quantitative Easing – Takto funguje nástroj, ktorým centrálne banky manipulujú ekonomiku

Lenže indikátory značia, že všetko nie je v poriadku. Jedným z najdôležitejších indikátorov je rastúca cena vzácnych kovov. Striebro vs. zlato – Ktorý vzácny kov sa oplatí nakúpiť v tejto kríze?

Ako si v porovnaní vedie Bitcoin?

Rovnako ako zlato, aj Bitcoin vykazuje nízku mieru korelácie s klasickými akciovými trhmi. Aj preto sa Bitcoin často nazýva digitálne zlato, hoci táto metafora významne pokrivkáva. Bitcoin a zlato majú však jednu hlavnú spojitosť. Oba majetky sú určitou skupinou populácie považované za úložisko hodnoty (SOV – store of value).

To v podstate znamená dôveru investorov, že si v určitom časovom období dané druhy majetku udržia svoju hodnotu lepšie ako iné druhy majetkov. Ďalšou spoločnou hodnotou ako BTC tak aj zlata je fakt, že ide o vhodné finančné nástroje. Iste, aj nehnuteľnosť či umelecké dielo sa dá považovať za úložisko hodnoty, ale ich funkcia ako finančných nástrojov nie je ani zďaleka taká dobrá.

To sa dá jednoducho vysvetliť na príklade. Kým Bitcoin je možné kedykoľvek, komukoľvek poslať a rozdeliť ho na ľubovoľne veľké časti, tak dom sa dá predať len ako celok. A navyše nie je jednoduché nájsť kupca, ktorý musí byť v danej lokalite a zároveň bude trh s nehnuteľnosťami podliehať silným reguláciám. Ide teda o nevhodný finančný nástroj.

Analýza BTC, ETH – Tieto kryptomeny nakupujú miliardári – Mal by som aj ja?

Aká je miera korelácie medzi Bitcoinom a akciami?

Teraz sa dostávame k jadru problematiky. V prvom rade je potrebné vziať relevantné dáta. Tie ponúka napr. Coinmetrics. Na nasledujúcom obrázku môžeme vidieť mieru korelácie medzi S & P 500 a cenou Bitcoinu.

Tu máme dáta od roku 2014. Korelácia na hodnote 1 (ľavá os) by značila absolútne rovnaké cenové pohyby a korelácia na úrovni -1 by potom značila vždy perfektne opačné pohyby. Korelácia okolo hodnoty nula zasa značí absenciu akejkoľvek korelácie, a to aj tej negatívnej či pozitívnej.

Na obrázku tak môžeme vidieť, že korelácia sa dlhodobo pohybuje okolo nuly a to značí absenciu korelácie. Graf je 180-dňový priemer. Ak znížime priemer na 90 dní, tak bude dobre vidieť ďalší zaujímavý fakt a tým je, že korelácia medzi cenami výrazne rastie pri silných cenových prepadoch.

Ako je vidieť, tak najvyššie miery korelácie sú počas silných pohybov smerom nadol. Ide však o krátkodobé výkyvy. Z dlhodobého hľadiska má Bitcoin tendenciu nekorelovať s tradičnými trhmi. A to je presne to, čo chcú veľkí finanční hráči na zabezpečenie svojich pozícií. Aj preto napr. nedávno oznámil legendárny investor Paul Tudor, že drží 2 % majetku v Bitcoine.

Nie je však trochu škoda, že Bitcoin v skutočnosti nekoreluje s akciami? NASDAQ Composite totiž práve teraz útočí na svoje historické maximum! Je čas predávať? Prečítajte si našu analýzu.

Ďalšie príklady korelácie

Ak sa pozrieme na ďalšie relevantné prípady korelácie, tak zistíme, že Bitcoin a kryptomeny sa všeobecne správajú inak. Na to sú dva primárne dôvody. Jednak sú kryptomeny úplne novým technologickým odvetvím a po druhé sú kvalitatívne odlišné od predchádzajúcich systémov. Na nasledujúcom grafe môžete vidieť absenciu korelácie aj medzi Bitcoinom a zlatom. Nasledujúce grafy sú dlhšie, časové priemery a dáta pochádzajú z blockchaincentier.

Na porovnanie si potom môžeme vziať koreláciu medzi DOW a SP500. Tieto dva akciové indexy sú dobrým ukazovateľom, ako vyzerajú priamo korelujúce trhy.

No a nakoniec tu máme koreláciu medzi BTC a ETH. Spočiatku môžeme vidieť tzv. hľadanie ceny pri ETH a postupný presun od nekorelujúceho majetku na korelujúci.

Čo nám hovoria dáta?

Poslednú časť budeme venovať interpretácii dát. V prvom rade tu máme jasné dôkazy o tom, že Bitcoin a kryptomeny všeobecne nie sú korelujúcim druhom majetku s klasickými trhmi. To je veľmi dobrá správa, pretože najmä inštitúcie si takéto vlastnosti hlboko cenia a to obzvlášť v časoch krízy. Tomu zodpovedá aj obrovská akumulácia kryptomien zo strany veľkých hráčov (primárne BTC, ETH).

Fakt, že široká komunita stratila pri nedávnom prepade dôveru v naratív o absencii korelácie, vypovedá o tom, že veľká časť investorov nemá v Bitcoine zatiaľ dostatočnú dôveru a vlastne sa rýchlo zľaknú. To je sociálny aspekt kryptomien, ktorý je potrebné mať stále na pamäti. S postupujúcim časom však dôvera v krypto všeobecne rastie, čo reflektuje aj rastúca cena.

Kryptomeny tak majú perfektnú východiskovú pozíciu stať sa dôležitou súčasťou inštitucionálnych portfólií. Aj to môžeme teraz sledovať vo svete veľkých financií, kde ďalší a ďalší hráči nakupujú kryptomeny v snahe zaistiť sa proti prípadným prepadom trhov.

Centrálne banky sa to síce snažia zakryť, no prebiehajúca ekonomická kríza má obrovský dopad na ekonomiku. Na akciových indexoch sa to neodzrkadlilo, tie od marca tohto roka neustále rastú, no západná ekonomika je momentálne v troskách. Kríza je však vo vyšších vrstvách žiadaný úkaz. Je totiž integrálnou súčasťou mechanizmu, ktorý zabezpečuje presun hodnoty preč od pracujúcich ľudí, ktorí ju vytvárajú.

Chcete vedieť, prečo bohatí na kríze bohatnú a ostatní chudobnejú? Prečítajte si prvý zo série článkov na túto tému a naučte sa, ako tento mechanizmus obísť. nenechajte si zdecimovať vaše úspory!

https://kryptomagazin.sk/takto-bohati-zarabaju-na-krize-okradaju-nas-pretoze-nerozumieme-systemu-cast-1/

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.