Kto sú najväčšie obete skrachovanej burzy FTX?
Kto sú najväčšie obete skrachovanej burzy FTX? Zdroj: shutterstock.com/eamesBot

Bývalý generálny riaditeľ FTX Sam Bankman-Fried tajne použil finančné prostriedky zákazníkov na záchranu spoločnosti FTX Alameda Research, čím vznikla v účtovníctve burzy diera v odhadovanej výške 10 miliárd dolárov. Aby toho nebolo málo, SBF svoje podvodné aktivity celé mesiace utajoval a nechával investorov, zákazníkov a dokonca aj svojich vlastných zamestnancov v neistote až do 10. novembra, keď FTX vyhlásila bankrot.

Ekosystém Solana

FTX bolo silne prepojené s ekosystémom Solana a tento vysoko výkonný blockchain tým dnes veľmi trpí. Keď Solana v auguste 2021 zažila masívny nárast vďaka ponuke alternatívneho blockchainu, jej natívny token SOL spolu s mnohými tokenmi ekosystému Solana zvýšil svoju hodnotu niekoľkonásobne.

Spoločnosti Alameda a FTX boli jedny z tých, ktoré držali masívne pozície v SOL. Teraz, keď FTX a Alameda zbankrotovali, sa tieto tokeny SOL takmer určite predajú na voľnom trhu, čím sa cena ešte viac zníži. SOL sa za posledné dva týždne zrútil na úroveň 12 dolárov, čím zaznamenal pád o 70 %. Presne rok dozadu stálo toto aktívum 240 dolárov.

Zapojenie FTX do projektu Solana presahovalo rámec propagácie blockchainu a investícií do jeho protokolov. FTX bola prezentovaná ako burza, ktorá by vďaka spolupráci so Solanou mohla rozbehnúť prijatie DeFi. Žiaľ, opak je pravdou a Solanu čakajú veľmi ťažké časy, ak krypto-zimu vôbec prežije.

Mohlo by ťa zaujímať: Táto kryptomena narástla o 95 % od krachu burzy FTX. Poznáte ju?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Solana.
Solana. Zdroj: shutterstock.com/VladimirKazakov

Klienti FTX

Priemerný zákazník je však tou najväčšou obeťou v celom tomto škandále. Mnohí používatelia FTX prišli o svoje celoživotné úspory v presvedčení, že burza je bezpečná. Dôveru pomohli vzbudiť aj vyjadrenia rôznych investorov, celebrít, ktoré s touto firmou aktívne spolupracovali.

Je ťažké odhadnúť, o akú sumu zákazníci držiaci finančné prostriedky na FTX prišli, keďže správy sa líšia, ale podľa všetkého ide o miliardy dolárov.

Dôležité je spomenúť aj to, že za celou kauzou nestojí len Bankman-Fried a jeho vnútorný kruh zamestnancov. Vinné sú aj regulačné orgány USA, ktoré s burzou úzko spolupracovali a poskytovali jej zhovievavosť. Predseda SEC-u Gary Gensler venoval zdroje svojej organizácie na to, aby išiel po menších, menej významných protokoloch DeFi na vymáhanie, zatiaľ čo najväčší podvod za posledné roky fungoval priamo pod jeho nosom.

Podobne ako to bolo s Mt. Gox, aj tento prípad poškodil povesť kryptomien. Mnohí zákazníci, ktorí sa popálili, sa už nevrátia, minimálne nie k centralizovaným burzám.

Mohlo by ťa zaujímať: Gigant Citi Bank varuje: kryptomenový systém je vo vážnom ohrození! Prečo?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance