psychedelikami asistovaná psychoterapia, psylocibin a mdma
  • Nové vedecké výskumy ukazujú, že psychedelické látky majú obrovský potenciál efektívne liečiť duševné choroby
  • Propaganda administrácie amerického prezidenta Richarda Nixona na 60 rokov zastavila najsľubnejšie nástroje psychoterapie
  • Psychedelická renesancia 21. storočia signalizuje návrat tejto medicíny do ordinácií psychológov

Psychedelická renesancia je nový termín, ktorý označuje postupné uvoľňovanie prísnych zákazov psychedelických látok vládami po celom svete. Aktuálne už prebehli prvé štúdie a klinické testy, v ktorých vedci na ľuďoch skúmali účinky tejto zakázanej medicíny. Huby, LSD, MDMA či ketamín sa už dnes v niektorých krajinách dostávajú do ordinácií a asistujú psychoterapeutom pri liečení nepríjemných chorôb, akými sú závislosť, depresia či post traumatický syndróm. Na Slovensku je to samozrejme naďalej sci-fi a držanie či obchodovanie s týmito látkami je prísne trestané.

Prečítajte si: Nestihli ste boom okolo marihuany? – Sledujte tieto psychedelické akcie!

Česko ako bašta psychedelického výskumu

Prvá psychedelická klinika Psyon už funguje aj v susednom Česku, ktoré je, mimochodom, lídrom vo výskume psychedelických látok. Česi už uskutočnili štúdiu, pri ktorej na ľuďoch testovali účinky psylocibínu – aktívna látka “magických hubičiek” – o ktorej sa psychoterapeut Jaroslav Farkaš vyjadril ako o novej nádeji pre ľudí s depresiou, ktorým nepomáha štandardná liečba.

Klinika Psyon, bohužiaľ, aktuálne psychedelikami asistovanú liečbu duševných ochorení neposkytuje. Legislatíva na to zatiaľ nie je pripravená. Ponúkajú však pomoc pri integrácii psychedelických skúsenosti, vzdelávanie v tejto oblasti a asistovanú psychoterapiu.

VAROVANIE! Látky o ktorých sa píše v tomto článku môžu byť nebezpečné. V rukách skúseného psychoterapeuta síce dokážu divy, no neodporúčame skúšať ich na vlastnú päsť. Kúpou či držaním psychedelických látok porušujete zákony Slovenskej republiky a v závislosti na množstve dávok vám hrozí podmienečný trest či dokonca 3-10 rokov za mrežami! Psychedelické látky môžu spôsobiť dočasnú alebo aj trvalú psychózu, posttraumatický syndróm a iné poruchy osobnosti a preto s nimi môžu pracovať iba skúsení odborníci.

O psylocibinovej terapii a účinkoch tejto látky na myseľ sa vyjadril v aj Jordan Peterson:

[VIDEO] Dlhodobé účinky psilocybínového „tripu“ – Jordan Peterson o výskume hubičiek

Používať drogy proti závislosti či depresii? Čo je to za hlúposť?

Znie to nelogicky, však? Drogy sú predsa známe tým, že problémy so závislosťou zhoršujú a videli ste už niekedy vyrovnaného feťáka? Depresia a drogy idú ruka v ruke. Možno však dochádza k chybe v terminológii. Psychedelické huby či DMT sa v minulosti používali ako medicína. V niektorých kmeňoch sa stále používajú. Je to liek pre dušu človeka.

V šesťdesiatych rokoch sa v USA psychedeliká priveľmi rozmohli a administratíva prezidenta Richarda Nixona v boji proti hipíkom a spoluobčanom tmavej pleti zaviedla tvrdé tresty za držanie či distribúciu týchto látok. Hodili ich do jedného vreca spolu s marihuanou , kokaínom či heoínom, aby mohli legálne zakročiť proti rastúcemu protisystémovému sentimentu v krajine.

Hovorca Richarda Nixona na súde pod prísahou vzniesol obvinenia voči prezidentovi a jeho praktikám pri prenasledovaní komunít hippies a čiernych

Toto nie sú dohady. Toto sú fakty. Hovorca prezidenta Richarda Nixona John Elrichman to neskôr sám potvrdil.

„Vedeli sme, že nemôžeme nezákonne zakročiť proti demonštráciám proti vojne vo Vietname a proti čiernym. Propagandou sme prinútili verejnosť, aby si spojila hipíkov s marihuanou a čiernych s heroínom. Potom sme obe skupiny kriminalizovali. Vojna proti drogám umožnila narušiť tieto komunity.“ Uviedol John Ehrlichman. „Mohli by sme zatknúť ich vodcov. Robiť razie v ich domovoch, prerušiť ich stretnutia a večer čo večer ich očierňovať v správach. Vedeli sme, že klameme o drogách? Samozrejme, že áno.“

Nezmyselná vojna proti drogám na 60 rokov zastavila najsľubnejší výskum v oblasti psychoterapie

A šesťdesiat rokov neskôr vojna proti drogám stále pokračuje. Rozšírila sa do celého sveta a za obeť jej padla aj najúčinnejšia medicína v psychoderapoii. Až epidémia depresie a zhoršujúce sa problémy so závislosťou na opiátoch vlády donútili prehodnotiť tieto názory, pozrieť sa na starý psychedelický výskum z päťdesiatych či šesťdesiatych rokov a dovoliť vedcom potvrdiť závery, ku ktorým prišli vtedajší výskumníci.

Americká FDA (inštitúcia, ktorá má na starosti kontrolu liekov a potravín) označila psychoterapiu asistovanú psychedelickými látkami za prelomovú v oblasti liečby duševných chorôb. Hlavná zložka extázy MDMA je účinná pri liečení posttraumatickej poruchy a aktívna látka “húb” psylocybín krásne funguje proti depresii či závislosti.

Napriek tomu obe látky ostávajú v Schedule I – zozname extrémne nebezpečných látok s vysokým potenciálom zneužitia ktoré sú návykové a nemajú ŽIADNE využitie v medicíne. Pre porovnanie, Heroín patrí do Schedule II – skupiny látok, pretože je to opiát a farmaceutické spoločnosti na opiátoch zarábajú miliardy.

Marihuana pre deti či proti akné? 6 faktov o CBD, o ktorých ste možno nevedeli

Psychedelická renesancia – konečne sa to hýbe!

Veci sa však konečne začínajú hýbať. Sentiment spoločnosti voči psychedelickej medicíne už nie je taký negatívny, ako bol kedysi. Propaganda zo šesťdesiatych rokov minulého storočia stráca svoju silu a vlády po celom svete chystajú reformy.

Krásne to vidno na marihuane, ktorá bola dlhé desaťročia démonizovaná, no pod nátlakom lekárov a výskumníkov došlo k jej legalizácii vo veľkej časti sveta. Každý rok sa pridávajú ďalšie krajiny, ba dokonca aj Slovensko ako posledné z Európskej Únie reálne uvažuje o legalizácii kanabinoidu CBD – látky, ktorá bola Svetovou zdravotníckou organizáciou označená ako bezpečná.

Bohužiaľ, čo sa týka psychedelík sme stále 40 rokov pozadu. Žiadne prelomové štúdie, ani psychedelické kliniky či dokonca legalizácia u nás nehrozí a z veľkej časti si za to môžeme sami. Je ľahké obviňovať z toho vládu, no faktom je, že my, Slováci, sme extrémne konzervatívny kresťanský národ a len veľmi ťažko meníme naše názory.

Kto vie? Možno raz aj na Slovensko zavíta psychoterapia asistovaná látkami ako psylocibín, LSD, ketamín či MDMA. V rukách odborníkov táto medicína dokáže robiť divy a úplne zmeniť život človeka.

Boli by ste otvorení psychadelikami asistovanej psychoterapii, ak by u nám bola legálna?

View Results

Loading ... Loading ...
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance