Fed a prísna politika
Fed a prísna politika. Zdroj: Shutterstock.com/Maxx-Studio

Fed svojou politikou priamo ovplyvňuje ceny kľúčových aktív a dokáže tak filtrovať ekonomiku, čím stanovuje globálne finančné podmienky. Aktuálne prebieha pokračujúca agresívna politika sprísňovania, keďže Fed zvyšuje úrokové sadzby. To by mohlo u niektorých účastníkov trhu vzbudiť otázku, či centrálna banka nesleduje aj vlastné zámery.

Najprv Fed pripravil všetkých obchodníkov na pozitívne smerovanie trhov a optimizmus v roku 2022. Následne sa však karta prudko obrátila a v júli predseda Fedu, Jerome Powell, vyhlásil, že rast je na konci. Je teda zjavné, že Fed chce prísnejšie finančné podmienky, ktoré spôsobia nižšie ceny aktív.

Rast inflácie v USA
Rast inflácie v USA. Zdroj: TradingView

Pod aktívami rozumieme aj kryptomeny. Na trhu s kryptomenami však investori realizovali počas korekcie v roku 2022 vysoké straty, no tempo týchto strát klesá. Ak však Fed spôsobí ďalší prepad na trhoch, dotkne sa to aj Bitcoinu s altcoinami. Bitcoin v najnižšom bode vytvoril korekciu o výške 75 %, čo je stále o zhruba 10 % menej v porovnaní s predošlými cyklami.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Miliardár David Rubenstein: „Kryptomeny nezaniknú, prežijú vďaka ľuďom, ktorí bojujú proti štandardom“

Fed nemá dôvod meniť politiku

Americká centrálna banka sleduje predovšetkým cenovú stabilitu a maximálnu zamestnanosť. Inflačný cieľ Fedu bol pôvodne 2 %, čo sa ďaleko odlišuje od reálneho stavu. Navyše, volatilita na trhu tiež nie je malá a pokračuje. Aktuálne je na trhu práce pomerne dobrá situácia a miera nezamestnanosti je stále nízka. Je to však faktor, ktorý by mohol podporiť infláciu, a tým aj Fed, aby naďalej zvyšoval sadzby.

Fed chce vytvoriť efekt spätného bohatstva a prinútiť ľudí, ktorí vlastnia aktíva, aby prehodnotili niektoré svoje nákupné návyky a možno spomalili dopyt,“ povedal Jim Bianco, prezident Bianco Research.

Napriek tvrdeniam, že sa USA nachádzajú v recesii a dva kvartály po sebe HDP klesalo, ekonomika je v skutočnosti celkom odolná voči zvyšovaniu sadzieb. Fed však napriek tomu sprísňuje podmienky ma globálnych trhoch. Zdá sa tak, že kým bude nezamestnanosť nízka, centrálni bankári zrejme neustúpia pred ďalším zvyšovaním sadzieb.

Mohlo by ťa zaujímať: Bank of America varuje, že trh s akciami má kam ďalej klesať

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance