Európska komisia oficiálne vyhlásila recesiu! Čo dalej?
Európska komisia oficiálne vyhlásila recesiu! Čo dalej? Zdroj:shutterstock.com/Frontpage

Európska komisia v piatok podvečer zverejnila správu, že eurozónu čaká veľmi pochmúrna zima, pretože recesia sa prehlbuje práve v čase, keď región sužuje dvojciferná inflácia a neďaleko za našimi hranicami prebieha vojenský konflikt.

Recesia je oficiálne vyhlásená

Predstavitelia Európskej únie v piatok v Bruseli opätovne znížili svoju prognózu ekonomického rastu na budúci rok. Okrem toho nevidia takmer žiaden dôvod na to, aby ekonomika EÚ počas roku 2023 rástla. Naopak, očakáva sa pokračovanie rastu spotrebiteľských cien, ako to vidím doteraz

„Pre súčasnú neistotu, vysoké ceny energií, eróziu kúpnej sily domácností a prísnejšie podmienky financovania sa očakáva, že eurozóna a väčšina členských štátov sa dostanú do recesie. Rozširujúce sa cenové tlaky posunuli vrchol inflácie až na koniec roka.“

Európske vlády a centrálni bankári sa musia vyrovnať s energetickým šokom spôsobeným životnými nákladmi spotrebiteľov v čase, keď teploty začínajú klesať.

Inflácia v októbri dosiahla nové maximum v histórii eurozóny – 10,7 %. Komisia predpokladá, že rast cien v tomto roku dosiahne v priemere 8,5 % a v roku 2023 6,1 %, čo sú výrazne vyššie prognózy ako sa predikovalo v júli.

Čítaj tiež: Problém s energiou? Banky ju spotrebujú 56-krát viac ako Bitcoin!

Európska komisia v Bruseli.
Európska komisia v Bruseli. Zdroj: shutterstock.com/NinaAlizada

Plyn ako základ európskej ekonomiky

Nemecko, najväčšia ekonomika regiónu, sa podľa prognóz v roku 2023 hospodársky zmenší viac ako ktorýkoľvek iný člen eurozóny.

Z 15 krajín eurozóny, pre ktoré Komisia poskytla štvrťročnú prognózu hrubého domáceho produktu, sa v každej z nich očakáva aspoň jedno trojmesačné obdobie poklesu.

Komisia tiež varovala, že v roku 2023 to môže byť ešte horšie.

„Hospodárske vyhliadky sú naďalej obklopené mimoriadnou mierou neistoty, keďže potenciál ďalších hospodárskych rizík ešte zďaleka nie je vyčerpaný. Najväčšiu hrozbu predstavuje nepriaznivý vývoj na trhu s plynom a riziko jeho nedostatku, najmä v zime počas roku 2023 a 2024.“

Podobne sa vyjadril aj Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý varuje pred ďalším ekonomickým poklesom. Ekonóm Nouriel Roubini nedávno varoval, že svetové hospodárstvo zažije obdobie úpadku, ktoré bude kombináciou najhorších aspektov finančnej krízy z roku 2008 a 70. rokov minulého storočia.

Čítaj ďalej: Bankám v EÚ hrozí bankrot! Tieto scenáre je potrebné sledovať

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance