Európska komisia: Krajiny EÚ musia byť pripravené vypnúť ťažbu kryptomien.
Európska komisia: Krajiny EÚ musia byť pripravené vypnúť ťažbu kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/symbiot

Členské štáty Európskej únie musia byť pripravené zablokovať ťažbu kryptomien, uviedla v utorok Európska komisia. Výkonný orgán v Bruseli to oznámil, aby pripravil celý región na jednu z najtuhších zimných období v novodobej histórii.

EÚ si posvieti na všetky energeticky nákladové aktivity, ako aj na samotné blockchainy. To všetko v dôsledku prerušenia dodávok plynu z Ruska. Mnohí sa už obávajú okrem vysokých cien energie aj výpadkov či dokonca nedostatku elektriny a plynu.

Európska komisia nepoteší ťažiarov

Európska Komisia v dokumente zverejnenom tento týždeň uviedla, že bude potrebné vypnúť ťažbu kryptomien. Energetická záťaž je v súčasnosti veľmi citlivá téma pre Brusel, preto sa varovania aj obmedzenia týkajú aj ťažiarov kryptomien.

V prípade, že bude potrebné znížiť zaťaženie elektrických systémov, musia byť členské štáty pripravené zastaviť všetky ťažby krypto-aktív,“ uvádza komisia.

V správe sa taktiež píše, že „v nasledujúcich mesiacoch a rokoch má komisia v úmysle prijať rôzne kroky na podporu digitálnych energetických služieb a zároveň zabezpečiť energeticky účinný sektor IKT (informačných a komunikačných technológií.)

Z dlhodobého hľadiska je taktiež nevyhnutné „ukončiť daňové úľavy a iné daňové opatrenia v prospech ťažiarov kryptomien, ktoré v súčasnosti platia v niektorých členských štátoch.“

Mohlo by ťa zaujímať: Udalosť týždňa: inflácia v eurozóne ďalej raketovo rastie, Európa je o krok bližšie k recesii!

Európska Únia pritvrdzuje.
Európska Únia pritvrdzuje. Zdroj: shutterstock.com/leksiv

Podľa Európskej komisie sa spotreba energie na kryptografické účely za päť rokov zvýšila o viac ako 900 % a dosiahla približne 0,4 % celosvetovej spotreby elektrickej energie. V Bruseli plánujú do roku 2025 vypracovať ďalšie návrhy na túto tému, ktoré by mohli odporučiť ďalšie opatrenia na zníženie spotreby energie na kryptografické účely. Podľa údajov sa Európa na celosvetovej ťažbe postavenej na princípe Proof of work podieľa 10 %.

Úradníci sa aktívne zaujímajú o spotrebu energie, ktorú za sebou zanecháva Proof of work, ktorá denno-denne rieši zložité výkony, aby vyťažila nové BTC. Zákonodarcovia EÚ sa priblížili k zmene zákonov o kryptografických technológiách s cieľom zaviesť niečo, čo niektorí charakterizovali ako zákaz Bitcoinu.

Podobné kroky sa určite nebudú páčiť tým, ktorí do kryptomien masívne investovali či už priamo alebo nepriamo.

Prečítaj si tiež: Aktuálne: najstaršia americká banka vstupuje do odvetvia kryptomien

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance