Digitálne euro.
Digitálne euro. Zdroj: shutterstock.com/isak55

Európska komisia v najbližších dňoch predloží legislatívny návrh o digitálnom eure. Informovala o tom prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová.

Digitálne euro je na ceste

Christine Lagardeová prichádza s novými vyhláseniami o digitálnom eure, ktoré je v súčasnosti v štádiu „intenzívnej práce.“

„Včasné prijatie právneho rámca pre digitálne euro by všetkým zainteresovaným stranám poskytlo potrebnú právnu istotu na prípravu jeho možného zavedenia. To by vyslalo silný signál pre politickú podporu. Veľmi sa teším na legislatívny návrh na zavedenie digitálneho eura, ktorý Európska komisia čoskoro predloží.“

Projekt digitálneho eura Európskej centrálnej banky sa sústreďuje na digitálne sprístupnenie peňazí centrálnej banky. V roku 2021 začala skúmať vývoj digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) a od apríla do júna sa prostredníctvom verejných konzultácií snažila získať externé názory na vývoj digitálneho eura.

Dvojročné skúmanie digitálneho eura sa skončí v septembri 2023 spolu s informáciou, či sa Európska centrálna banka rozhodne zaviesť digitálnu menu.

Čítaj tiež: Tim Draper: do polovice roka 2023 Bitcoin dosiahne cenu 250 tisíc dolárov!

Central Bank Digital Currency.
Central Bank Digital Currency. Zdroj: shutterstock.com/pedrosala

Digitálne meny bánk budú súčasťou nášho života

S rastúcou popularitou kryptomien rastie aj obáva vlád z nedostatočnej regulácie tohto sektoru. Preto vznikol návrh digitálnej meny centrálnej banky nielen na území EÚ, ale po celom svete. Napríklad v Číne, ktorá razantne zakázala akékoľvek obchodovanie s kryptomenami a zaviedla digitálny juan. Ten jej umožňuje sledovať pohyb všetkých transakcií, ktoré vykonávajú občania na území krajiny.

Medzi odborníkmi, ktorí sa venujú problematike digitálnym mien, panujú nemalé obavy z toho, akým smerom sa vlády vzhľadom na CBDC uberajú. Zatiaľ čo myšlienka kryptomien mala viesť k decentralizácii a akýmsi „slobodným peniazom,“ reakcie vlád idú presne opačným smerom, akým by mnohí ľudia chceli.

Aký máte názor na digitálnu menu centrálnej banky vy?

Čítaj ďalej: Kryptomenový gigant má problémy, pozor, ak držíte jeho token!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance