DeFi – Decentralizované Financie, je relatívne mladé odvetvie fungujúce na technológii blockchain. Cieľom DeFi projektov je poskytovať decentralizované alternatívy populárnych finančných služieb, resp. vytvárať služby, ktoré neumožňujú súčasné technológie alebo zákony.

defi ekosystém Ethereum blockchainu
defi ekosystém Ethereum blockchainu

DeFi ekosystém je budúcnosť financií už dnes! Tu nájdete všetko, čo potrebujete vedieť.

V čom sú DeFi projekty unikátne a aké je ich využitie?

DeFi projekty nemajú centrálnu autoritu, ktorá by za ne bola zodpovedná. Spravuje ich komunita vývojárov a používateľov, ktorí sú zodpovedný za úspech resp. bezpečnosť systému. Akékoľvek zmeny či vylepšenia sa schvaľujú hlasovaním.

Medzi najúspešnejšie DeFi projekty patria decentralizované stablecoiny, zmenárne (DEXy), lending a oracle platformy. Drvivá väčšina DeFi aplikácií funguje na sieti Ethereum, ktorá poskytuje výpočtovú platformu.

Každá DeFi aplikácia totiž potrebuje počítač, na ktorom môže byť spustená. Ethereum je ten počítač. Vďaka podpore Turingovsky kompletných smart-kontraktov je možné na Ethereu spustiť prakticky akýkoľvek program.

Výhody DeFi projektov

Najväčšou výhodou decentralizovaného prístupu k fungovaniu finančných aplikácií je samozrejme bezpečnosť. A tým nemyslíme iba ochranu proti odcudzeniu finančných prostriedkov, ale hlavne ochrana užívateľov pred samotnými správcami systému.

Každý centralizovaný systém má slabinu, s ktorou sa nedokáže vysporiadať, a tou je samotná centrálna autorita. V ideálnom svete autority zabezpečujú správne, férové a efektívne fungovanie systémov, no v skutočnosti zneužívajú svoju moc a sledujú ciele, ktoré nie sú v záujme používateľov.

V našej spoločnosti sa proti zneužívaniu moci bojuje reguláciami a auditmi, no tým sa problém nerieši, ale iba presúva.

DeFi aplikácie sú plne otvorené a riadené samotnými užívateľmi. Chránia ich dáta a záujmy. Zachovávajú súkromie a poskytujú tak skvelú alternatívu k súčasnému finančnému systému.

DeFi boom 2020 a 2021

Rok pred najväčším rastom celého trhu s kryptomenami ako prvý začal stúpať práve DeFi sektor. V januári bolo v tomto odvetví investovaných približne pol miliardy dolárov, drvivá väčšina v projektoch založených na Ethereu. Na konci roku 2020 to už bolo 15 miliárd. To je rast o 3000%!

V prvých týždňoch 2021 potom rast stúpal a hodnota DeFi ekosystému dosiahla 8.2. historické maximum 36 miliárd dolárov. Tieto hodnoty berieme zo stránky defipulse.com.

Kapitalizáciu DeFi sektoru treba brať tak, ako je uvádzaná. Ide o hodnotu všetkých kryptomien a stablecoinov, ktoré sú vložené v smart kontraktoch DeFi projektov. Vysvetlime si to na príklade decentralizovanej burzy Uniswap.

Vynález AMM poolu a funkčnej decentralizovanej burzy

Jedným zo snov proponentov decentralizácie bol vždy DEX – decentralizovaná burza, na ktorej by sa dalo obchodovať bez nutnosti zverenia svojich peňazí tretej strane. Prvé DEXy fungovali rovnako, ako centralizované burzy a spájali kupcov a predajcov v orderbook. Ak ste chceli kúpiť povedomie LINK za Ethereum, museli ste na DEXe nájsť niekoho s LINK tokenmi, kto ich bol ochotný predať za rovnakú cenu.

Burza Uniswap prišla s vynálezom AMM poolu (Automated Market Maker). AMM pool je v podstate jedna veľká kopa peňazí, ktoré sú vložené v smart kontrakte. Tieto peniaze sa následne používajú na uskutočňovanie obchodov. Používateľ Uniswapu ktorý chce kúpiť LINK si jednoducho nájde príslušný AMM pool a kúpi mince od neho. Za sprostredkovanie obchodu zaplatí poplatok, ktorý sa potom rozdelí investorom, ktorí svoje kryptomeny do daného AMM poolu vložili.

Vo všetkých AMM pooloch burzy Uniswap je v čase písania tohto textu 3,7 miliardy dolárov. V podobných pooloch a ďalších smart kontraktoch DeFi aplikácií je spomínaných 36 miliárd. Ide teda o reálne prostriedky a nie o vymyslené čísla, aké nájdete v kolónke “capitalisation” na coinmarketcape.

Prečo Ethereum stúpa? Stále viac mincí odchádza z búrz do DeFi

Zatiaľ čo množstvo ETH uzamknutých v protokoloch DeFi vzrástlo od začiatku roka 2020 o 75%, suma Etherea držaného na centralizovaných burzách klesla za rovnaké...

Uniswap v3 je tu! – Prišiel čas pripraviť sa na nový DeFi boom?

Keďže celková uzamknutá hodnota (TVL) spoločnosti Uniswap vzrástla z 13,7 milióna dolárov na 8,5 miliárd dolárov od spustenia v2, niektorí veria, že spustenie v3...

Spoločnosť FundStrat to vidí jasne – ETH dosiahne hodnotu 10 000 USD ešte tento rok!

Pozornosť kryptosveta sa upriamuje na Ethereum! ETH získava po dosiahnutí nového historického maxima 2780 dolárov veľmi dobrý predpoklad na tento rok a to dosiahnutie...

Uniswap konkuruje najväčším burzám na svete! Týždenné volume presiahlo $ 10 miliárd

Týždenné objemy obchodov Uniswap dosahujú rekordné maximum 10 miliárd dolárov. Decentralizovaná burza Uniswap bola v centre celoročnej explózie DeFi. Uniswap vytvoril v utorok nový týždenný...

Z ARCHÍVU: Čo sa stane, až Bitcoin dosiahne ATH? Takto sa zmení svet v roku 2021

Bitcoin sa v posledných dňoch pohybuje tesne pod hranicou 19 000 USD. Sme tak iba 1 000 dolárov od prekonania predchádzajúceho ATH. Logicky sa...

Zalistovanie akcií Coinbase na NASDAQ nie je najväčšia udalosť tohto mesiaca

Už niekoľko mesiacov píšeme, že americká kryptoburza Coinbase sa pripravuje na vstup na NASDAQ. Akcie spoločnosti sa začnú verejne obchodovať už zajtra – 14....

Elrond (EGLD) spustí vlastnú zmenáreň + airdrop nového tokenu!

Elrond sledujem podrobne už dlhú dobu, a pravidelne prinášam dôležité informácie o tejto kryptomene. Dnes 9.4. sa celý deň čakalo na zverejnenie informácií ohľadom...