DeFi ekosystém – budúcnosť financií

DeFi – Decentralizované Financie, je relatívne mladé odvetvie fungujúce na technológii blockchain. Cieľom DeFi projektov je poskytovať decentralizované alternatívy populárnych finančných služieb, resp. vytvárať služby, ktoré neumožńujú súčasné technológie alebo zákony.

defi ekosystém Ethereum blockchainu
defi ekosystém Ethereum blockchainu

DeFi ekosystém je budúcnosť financií už dnes! Tu nájdete všetko, čo potrebujete vedieť.

V čom sú DeFi projekty unikátne a aké je ich využitie?

DeFi projekty nemajú centrálnu autoritu, ktorá by za ne bola zodpovedná. Spravuje ich komunita vývojárov a používateľov, ktorí sú zodpovedný za úspech resp. bezpečnosť systému. Akékoľvek zmeny či vylepšenia sa schvaľujú hlasovaním.

Medzi najúspešnejčie DeFi projekty patria decentralizované stablecoiny, zmenárne (DEXy), lengind a oracle platformy. Drvivá väčšina DeFi aplikácií funguje na sieti Ethereum, ktorá poskytuje výpočtovú platformu.

Každá DeFi aplikácia totiž potrebuje počítač, na ktorom môže byť spustená. Ethereum je ten počítač. Vďaka podpore Turingovsky kompletných smart-kontraktov je možné na Ethereu spustiť prakticky akýkoľvek program.

Výhody DeFi projektov

Najväčšou výhodou decentralizovaného prístupu k fungovaniu finančných aplikácií je samozrejme bezpečnosť. A tým nemyslíme iba ochranu proti odcudzeniu finančných prostriedkov, ale hlavne ochrana uživateľov pred samotnými správcami systému.

Každý centralizovaný systém má slabinu, s ktorou sa nedokáže vysporiadať, a tou je samotná centrálna autorita. V ideálnom svete autority zabezpečujú správne, férové a efektívne fungovanie systémov, no v skutočnosti zneužívajú svoju moc a sledujú ciele, ktoré nie sú v záujme používateľov.

V našej spoločnosti sa proti zneužívaniu moci bojuje reguláciami a auditmi, no tým sa problém nerieši, ale iba presúva.

DeFi aplikácie sú plne otvorené a riadené samotnými uživateľmi. Chránia ich dáta a záujmy. Zachovávajú súkromie a poskytujú tak skvelú alternatívu k súčasnému finančnému systému.

DeFi boom 2020 a 2021

Rok pred najväčším rastom celého trhu s kryptomenami ako prvý začal stúpať práve DeFi sektor. V januári bolo v tomto odvetví investovaných približne pol miliardy dolárov, drvivá väčšina v projektoch založených na Ethereu. Na konci roku 2020 to už bolo 15 miliárd. To je rast o 3000%!

V prvých týždňoch 2021 potom rast stúpal a hodnota DeFi ekosystému dosiahla 8.2. historické maximum 36 miliárd dolárov. Tieto hodnoty berieme zo stránky defipulse.com.

Kapitalizáciu DeFi sektoru treba brať tak, ako je uvádzaná. Ide o hodnotu všetkých kryptomien a stablecoinov, ktoré sú vložené v smart kontraktoch DeFi projektov. Vysvetlime si to na príklade decentralizovanej burzy Uniswap.

Vynález AMM poolu a funkčnej decentralizovanej burzy

Jedným yo snov proponentov decentralizácie bol vždy DEX – decentralizovaná burza, na ktorej by sa dalo obchodovať bez nutnosti zverenia svojich peńazí tretej strane. Prvé DEXy fungovali rovnako, ako centralizované burzy a spájali kupcov a predajcov v orderbook. Ak ste chceli kúpiť povedyme LINK za Ethereum, museli ste na DEXe nájsť niekoho s LINK tokenmi, kto ich bol ochotný predať za rovnakú cenu.

Burza Uniswap prišla s vynálezom AMM poolu (Automated Market Maker). AMM pool je v podstate jedna veĺká kopa peňazí, ktoré sú vložené v smart kontrakte. Tieto peniaze sa následne používajú na uskutočňovanie obchodov. Používateľ Uniswapu ktorý chce kúpiť LINK si jednoducho nájde príslušný AMM pool a kúpi mince od neho. Za sprostredkovanie obchodu zaplatí poplatok, ktorý sa potom rozdelí investorom, ktorí svoje kryptomeny do daného AMM poolu vložili.

Vo všetkých AMM pooloch burzy Uniswap je v čase písania tohto textu 3,7 miliardy dolárov. V podobných pooloch a ďalších smart kontraktoch DeFi aplikácií je spomínaných 36 miliárd. Ide teda o reálne prostriedky a nie o vymyslené čísla, aké nájdete v kolónke “capitalisation” na coinmarketcape.