Circle – Nástup nového kryptodolára

0
Circle-usd-coin
Fintech spoločnosť Circle pod záštitou investičnej banky Goldman Sachs a kryptomenového gigantu Bitmain oznámila plánované spustenie kryptomeny Circle USD Coin (USDC), ktorej trhová cena bude viazaná na hodnotu amerického dolára. 

USD Coin – stabilná centralizovaná kryptomena

Myšlienka USD Coinu je jednoduchá. Ponúknuť prostriedok meny, ktorý si vezme to najlepšie z oboch svetov – transparentnosť a voľnosť kryptomenového sveta a cenovú stabilitu, ktorej sa môžu tešiť tradičné meny. Kolísanie kurzov na kryptomenových pároch stojí v ceste výmenným transakciám a uvaľuje dodatočné náklady na získavanie informácií ohľadne ceny a vývoja kurzu kryptomien. Stabilná kryptomena preto môže významne zvýšiť operatívnu efektívnosť týchto transakcií.

Stabilita kryptomeny však nie je zadarmo. Kvôli tejto pridanej hodnote museli vývojári USDC obetovať inú superschopnosť, ktorej sa kryptomeny tešia – decentralizáciu. Circle proklamuje, že každý emitovaný token USDC bude podložený americkým dolárom. Aj tento koncept však má svoje limity, ktoré boli už mnohokrát demonštrované na inej kryptomene – Tether (USDT).

USD Coin vs. Tether

Tether už od roku 2014 zastáva funkciu, o ktorú sa teraz uchádza i USDC. Tether sa v objeme denných transakcií pravidelne zaraďuje medzi TOP 3 obchodované kryptomeny, čím preukazuje veľký potenciál a dopyt po tomto aktíve. Udržateľnosť stabilného výmenného kurzu voči doláru je v krátkom období limitovaná likviditou dolárových rezerv a operatívnou efektivitou zaštitujúcej inštitúcie. Tento nedostatok bol už niekoľkokrát demonštrovaný v histórii Tetheru, keď sa jeho cena významne odchýlila od dolárovej parity. Tento efekt bol ešte umocnený radou obvinení z podvodu ohľadne neúplného krytia plynúceho z údajne nedostatočnej výšky rezerv.

Circle by mal byť v tomto ohľade o podstatný krok ďalej. Súčasťou jeho aktivít by údajne mali byť pravidelné audity tretích strán a držba dolárových rezerv na transparentných účtoch v etablovaných bankových domoch.

Celkový prínos pre kryptomenovú komunitu je rozporuplný. Zatiaľ čo výhoda stabilného a dôveryhodného aktíva v kryptomenových transakciách prináša operatívnu efektivitu a možnosť medzinárodnej zmeny medzi jednotlivými kryptomenami prostredníctvom stabilného aktíva, tento koncept nepodporí pôvodnú myšlienku, s ktorou boli kryptomeny vytvorené, a to myšlienku decentralizovanej meny, ktorá je očistená od tradičných mien, ktoré sú pod kontrolou centrálnych bánk. Nesporným prínosom je viac-menej profesionalita spolupráce kryptomenového startupu s etablovanými finančnými inštitúciami a regulátormi, ktorá bola dosiaľ nevídaná, čím potvrdzuje, že tieto dva svety sa navzájom bezpodmienečne vylučujú.

Jan Záhumenský, analytik Kryptofondu

Čo čítať ďalej?

Satoshi Nakamoto údajne píše knihu o počiatkoch Bitcoinu

O skupine CFG:

Investičná skupina Comfort Finance Group CFG pôsobí na českom trhu od roku 2012. V oblasti zaistených úverov a nehnuteľností sa jej podarilo len v priebehu posledného roka zvýšiť aktíva v správe o viac než 100 miliónov Kč.

Jadro aktivít skupiny tvorí dcérska spoločnosť Comfort Money, ktorá už šiesty rok poskytuje na českom trhu nebankové úvery zaistené nehnuteľnosťou.

Súčasťou skupiny je tiež spoločnosť CFG Real Estate pôsobiaca výhradne v oblasti realitného trhu na území ČR. Špecializuje sa na rýchly výkup nehnuteľností a investície do výnosových nehnuteľností.

Ďalšie informácie nájdete na:

www.kryptofond.cz

www.comfortfinancegroup.com

www.comfortmoney.cz

www.cfgre.cz

Kontakt pre médiá:

Dominik Ježek, Havas PR Prague, +420 724 652 308, [email protected]

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dolu. Môžete nás tiež sledovať na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Samuel Slavkovský.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of