Solana.
Solana. Zdroj: shutterstock.com/MauriceNORBERT

Súčasný trh s kryptomenami a okolnosti okolo FTX môžu Solane zabrániť v dosiahnutí jej cieľa stať sa tzv. „zabijakom Etherea.“ Jeden z najsľubnejších projektov rok dozadu stál 240 dolárov, no dnes stojí 11 dolárov. Aký osud môže čakať token SOL?

Osud Solany je nejasný

Blockchain Solana si vybudoval reputáciu ako jeden z najväčších hráčov v priestore decentralizovaných financií. Jej najväčší prielom v blockchainovom priestore bol v oblasti NFT. Sieť dokáže taktiež uľahčiť vytváranie decentralizovaných aplikácií (tzv. dApps).

Kryptomena má hybridný model konsenzu, proof of stake (PoS) a proof of history (PoH), ktorý zabezpečuje vysokú škálovateľnosť. Okrem toho má nízke transakčné náklady, keďže je navrhnutá tak, aby udržala nízke poplatky pre aplikácie s obrovským množstvom používateľov.

Tieto vlastnosti Solanu zaradili medzi najväčších konkurentov Etherea. Nedávna situácia s FTX však všetko narušila. Opäť sa však ukazuje, že história sa opakuje a projekt, ktorý sa sám nazýval zabijak ETH, prestáva strácať svoj podiel na trhu.

Podľa Arthura Hayesa, spoluzakladateľa spoločnosti BitMEX, žiadny altcoin vydávajúci sa za zabijaka Etherea nemá schopnosť poraziť vedúcu platformu v oblasti inteligentných zmlúv. Investor sa domnieva, že talent vývojárov je oveľa viac dôležitejší ako len  rozprávanie o lacných a rýchlych transakciách. Hayes taktiež verí, že ETH dokonca jedného dňa predbehne Bitcoin.

Mohlo by ťa zaujímať: Changpeng Zhao: kryptomeny bude používať 8 miliárd ľudí do pár rokov

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

SOL/USDT.
SOL/USDT. Zdroj: tradingview.com

Prežije SOL túto krypto-zimu?

Podobne ako ostatné kryptomeny, aj Solana prešla v roku 2022 prudkou korekciou. Od svojho historického maxima dosiahnutého v novembri 2021 sa altcoin prepadol o viac ako 95 %.

Na rozdiel od niektorých projektov však k tomuto prepadu prispeli faktory týkajúce sa samotného ekosystému Solana. Ako sme niekoľkokrát informovali, od vzniku tejto kryptomeny sieť niekoľkokrát zažila veľké výpadky. Od svojho uvedenia na trh v roku 2020 altcoin zaznamenal až osem výpadkov siete.

Ďalším faktorom, ktorý prispel ku skepse okolo Solany, bola silná podpora, ktorú získala od Sama Bankmana-Frieda (SBF), tvorcu skrachovaných spoločností FTX a Alameda Research, ktoré do ekosystému SOL výrazne investovali.

Očakáva sa, že tokeny v sieti Solana, ktoré získali investície od spoločnosti Alameda, budú po vyhlásení konkurzu obchodnej spoločnosti predané. Okrem toho projekty, ktoré sa spoliehali na prostriedky z pokladnice, sú bez finančných prostriedkov potrebné na svoje pokračovanie.

Bankrot FTX spôsobil ešte väčšiu paniku v komunite Solana, ktorej dokonca klesla celková blokovaná suma a dostala sa na šesťmesačné minimum. Token SOL tiež stratil trhovú kapitalizáciu a bol vyradený z prvej desiatky.

Podľa spoluzakladateľa spoločnosti Solana nemala spoločnosť v FTX žiadne majetkové prostriedky. Zakladateľ Anatolij Jakovenko uviedol, že za súčasných podmienok má ešte 30 mesiacov čas na to, aby sa situácia zmenila.

Mnoho faktorov ukazuje na to, že Solana túto krypto-zimu bude mať veľmi ťažkú, čomu sa môže poďakovať najmä skrachovanej burze FTX.

Mohlo by ťa zaujímať: Nevieš, ako pracovať s kryptomenami? Binance spúšťa online kurz, za ktorý dostaneš NFT certifikát!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance