Arbitráž a zalistovanie kryptomien – ako na nich zbohatnúť?

0
arbitraz

Kryptomeny ponúkajú viac ako dosť možností na to, ako si privyrobiť. A určite nehovoríme o malých čiastkach. Financií v kryptosvete začína byť čím ďalej, tým viac a ľudia sa o blockchain technológii a kryptomenách  začínajú rozprávať stále viac a viac. Spôsob, ktorý si vyberiete, necháme na vás, no v tomto článku vám predstavíme dve možnosti, ako si finančne prilepšiť.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Arbitráž

Prvou z možností zárobku je arbitráž. V jednoduchosti povedané, pri arbitráži ide o to, že obchodník využije rozdielne ceny tej istej kryptomeny na rôznych burzách. Poďme sa pozrieť konkrétnejšie na arbitráž na veľmi jednoduchom príklade. Predstavme si, že jeden Bitcoin stojí na burze Binance 9 000 dolárov a na burze Bitfinex 8 000 dolárov (veľmi hypotetický scenár).

Vy ako obchodník, ktorý máte účet na oboch burzách ihneď vidíte potenciálny zárobok. Stačí vám kúpiť si Bitcoin na burze Bitfinex za 8 000 dolárov. Následne ho preposlať na burzu Binance a tam ho predať za 9 000 dolárov. Čistý zisk v tomto prípade je takmer 1 000 dolárov za to, že ste iba šikovne využili situáciu na trhoch (treba tam ale určite započítať transakčný poplatok, ktorý by tento zisk znížil).

Aj keď je tento príklad možno trošku pritiahnutý za vlasy, rovnaké možnosti na arbitráže sú na kryptotrhoch takmer na dennom poriadku. Treba však pri nich zvážiť mnoho faktorov, aby ste naozaj zistili, či sa vám arbitráž oplatí. Po odpočítaní všetkých možných poplatkov treba napríklad započítať aj čas, ktorý pri počítači strávite.

Zalistovanie kryptomien

Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať, že zalistovanie kryptomien nemá s arbitrážou nič spoločné, opak je pravdou. Práve v čase, keď sa akýkoľvek coin dostáva na novú burzu, jeho cena väčšinou (nie je to pravidlo) rastie a preto tak býva zalistovanie kryptomien ideálnou príležitosťou na arbitráž.

Aktuálne sa v kryptosvete na takéto arbitráže zo zalistovania kryptomien využíva najmä burza Binance. Niet divu, veď burza Binance má už takmer 250 párov na obchodovanie. Navyše má burza Binance najväčší denný objem spomedzi všetkých kryptomenových búrz, čo dáva obchodníkom skvelú možnosť rýchlo predať alebo kúpiť kryptomeny za ceny, aké im vyhovujú.

Binance Listing Effect

Binance Listing Effect“ (Efekt zalistovania na Binance) začína byť už samostatným pojmom najmä preto, že aj keď sa burza všemožne snaží, tak takmer každé zalistovanie novej meny prinesie pump and dump danej meny. To vyvoláva veľa pochybností a obvinení napríklad z insider tradingu.

Aj napriek tomu, že Binance má zalistované obrovské množstvo kryptomien, pre každú ďalšiu je zalistovanie na tejto burze akýmsi „sviatkom.“ Výberový proces je totižto veľmi náročný a anonymný. Po vyplnení online formuláru od zakladateľov a CEO danej kryptomeny je už iba na burze Binance, či kryptomenu zalistuje alebo nie. Ak sa tak aj stane, CEO Binance Changpeng Zhao všetkých uistil, že Binance robí čo môže, aby zabránila všetkým problémom a krivým obvineniam.

„Nedovoľujeme tímom, aby zverejňovali informácie o tom, že budú zalistovaní na našej burze. Ak sa tak stane, zalistovanie odložíme na dobu neurčitú, pričom sa môžeme rozhodnúť, že danú kryptomenu z nášho zoznamu úplne vylúčime. Je to najmä preto, že pri väčšine kryptomien príde k výraznému rastu ceny ihneď po zalistovaní na našej burze.“

Nie vždy je risk automaticky aj zisk

Aj keď arbitráž a zalistovanie kryptomien sú skvelé finančné príležitosti, nič nie je zadarmo a bez risku. Pri arbitrážach a zalistovaniach to platí rovnako. Rizík je hneď niekoľko. Nemusí sa vám podariť napríklad preposlať kryptomeny dostatočne rýchlo z jednej burzy na druhú. Rovnako napríklad hrozí, že cena kryptomeny nepôjde hore ale dole. V takom prípade dokonca môže hroziť, že na zalistovaní kryptomien prerobíte.

Záver

Kryptomeny tradične poskytujú veľmi zaujímavé príležitosti na to, ako sa v kryptosvete „zabaviť.“ Určite však netreba brať arbitráže alebo zalistovanie na burzy na ľahkú váhu, pretože pri ľahkomyseľnom zaobchádzaní môžu spôsobiť veľké finanční straty. A práve preto na koniec článku musíme uviesť aj následný disclaimer.

Disclaimer: Určite nemôžete tento článok považovať za finančnú radu alebo nabádanie na zakúpenie kryptomien. Ak by ste sa rozhodli investovať do ktorejkoľvek z kryptomien, majte na pamäti, že ďalší research z vašej strany je nevyhnutný.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Zdroj:
hackernoon.com

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of