Kedy dosiahne Bitcoin dno?
Kedy dosiahne Bitcoin dno? Zdroj: Shutterstock.com/ValentinaKru

Súčasná korekcia kryptomien je sprevádzaná panikou, strachom a neistotou investorov. Mnohí analytici preto hľadajú správny vstup na trh a predpovedajú koniec klesajúceho trendu Bitcoinu. Dokáže nám história pomôcť s otázkou, kedy skončí bearish trh?

Pre identifikáciu dna korekcie musíme predovšetkým sledovať cyklické správanie trhu. Všeobecne platí, že trhové cykly prebiehajú v 3 fázach: akumulácia, navýšenie dopytu a distribúcia. Pre Bitcoin platí, že jeden cyklus trvá približne 4 roky, čo môžeme vidieť aj na grafe nižšie. Súčasný cyklus prebieha už 1 191 dní a zdá sa, že by čoskoro mohol skončiť. Je to ale pravda?

Bitcoin a jeho cykly
Bitcoin a jeho cykly. Zdroj: Grayscale

Na grafe vidíme taktiež sivú krivku, ktorá definuje realizovanú cenu Bitcoinu. Podľa spoločnosti Grayscale je realizovaná cena suma všetkých aktív na ich nákupnej cene (realizovaná trhová kapitalizácia) vydelená aktívami, ktoré poskytujú meradlo toho, koľko pozícií je v zisku alebo strate. Realizovaná cena Bitcoinu je aktuálne vyššie ako trhová hodnota, pričom k prelomeniu došlo v júni 2022. Pokým trhová cena neprekoná realizovanú cenu, nemá zmysel hovoriť o rastúcom trende a ukončení cyklu. Tento obrat potrvá minimálne niekoľko mesiacov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Dosiahne Bitcoin bullrun až v roku 2024?

Bitcoinoví maximalisti sa predovšetkým opierajú o halvingový cyklus, ktorý by mal zaručiť budúce zvýšenie ceny hlavného digitálneho aktíva. V minulosti Bitcoin dosiahol nové historické maximum za približne 18 mesiacov od vytvorenia halvingu.

Korekcia v roku 2022 má ale isté špecifiká, ktorým kryptomeny čelia prvýkrát. Makroekonomické faktory ako vysoká inflácia a zvyšovanie úrokových sadzieb priamo ovplyvňujú dopyt po kryptomenách. Trhu neprospel ani krach stablecoinu UST a LUNA. Navyše, ide o prvú korekciu, kde vidíme takú vysokú koreláciu medzi akciovým trhom a kryptomenami. Bitcoin dokonca prvýkrát v histórii klesol pod svoje predošlé maximum z minulého cyklu.

Kontrastná situácia medzi bullrunom z roku 2021 a korekciou z roku 2022 poplietla mnohých investorov. Analytici veria, že súčasný klesajúci trend skončí medzi novembrom a decembrom 2022. To ale neznamená, že okamžite budú ceny rásť. Potenciálny budúci bullrun by mohol vzniknúť koncom roka 2024, resp. začiatkom 2025. Niektorí ale očakávajú rastúci trend už v roku 2023. Potlačený dopyt za súčasných makroekonomických podmienok je jasným faktorom, ktorý hovorí o tom, že akumulácia môže trvať aj ďalší rok.

Mohlo by ťa zaujímať: Nasledujúce dni rozhodnú, Bitcoin čaká na veľký pohyb!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance