Ako daniť kryptomeny na Slovensku? – Usmernenie od Ministerstva financií

22
slovensko vlajka bitcoin dane

Ak sme ešte minulý rok nemali na Slovensku právnu definíciu na zdanenie kryptomien, dnes už to nie je pravda. Ministerstvo financií Slovenskej republiky vydalo metodické usmernenie na zabezpečenie jednotného výkladu pri zdaňovaní príjmu z plynúceho v súvislosti s predajom virtuálnej meny.

Celé znenie metodického pokynu nájdete tu

Pre účely tohto usmernenia sa virtuálnou menou rozumie digitálny nositeľ hodnoty, ktorý nie je vydaný ani garantovaný centrálnou bankou, ani orgánom verejnej moci, ani nie je nevyhnutne naviazaný na zákonné platidlo, nemá právny status meny alebo peňazí, ale je akceptovaný niektorými fyzickými alebo právnickými osobami ako platobný prostriedok a ktorý možno, prevádzať, uchovávať alebo s ním elektronicky obchodovať. 

Náš tip: prečítajte si náš článok o nositeľoch hodnôt

Bol ustanovený právny základ zdanenia

Príjem (výnos) plynúci z predaja virtuálnej meny je predmetom dane, ktorý nie je od dane oslobodený a preto je považovaný za zdaniteľný príjem podľa zákona o dani z príjmov. Za predaj virtuálnej meny sa na účely zdanenia podľa tohto usmernenia považuje akákoľvek výmena napr. výmena virtuálnej meny za majetok, za poskytnutie služby alebo jej odplatný prevod, a to aj výmena za inú virtuálnu menu. 

Spôsob zdaňovania 

Pre fyzické osoby je dôležité, že zisky z predaja kryptomien sa budú zdaňovať ako ostatné (iné) príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Dosiahnuté zdaniteľné príjmy bude možné znížiť o preukázateľne vynaložené výdavky na ich dosiahnutie. Ak sú však výdavky vyššie ako dosiahnuté príjmy, na rozdiel sa neprihliada. 

Pozrite si tiež náš článok Obchodovanie s kryptomenami a dane v niektorých krajinách EÚ

O problematike daní a kryptomien vás budeme naďalej informovať. V najbližších dňoch vás zoznámime s tým, aké konkrétne dopady toto usmernenie má.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook, prípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

22
Leave a Reply

avatar
15 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
romanBooboo.ĽubošChoseSamuel Slavkovský Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Ladislav
Guest
Ladislav

Dakujem, za clanok.

velcoro
Guest
velcoro

Tak z tohto clanku som sa toho vela nedozvedel. Nerozumiem napriklad tomuto – Ak sú však výdavky vyššie ako dosiahnuté príjmy, na rozdiel sa neprihliada. …to znamena aknapr. nakupim kryptomenu za 500€ a predam ju za 200€ tak dane neplatim alebo musim zaplatit aj ked som viac investoval ako ziskal. Dalej napr. ak si postavim nejaky stroj na tazbu nejakej kryptomeny, nieco sa mipodari vytazit, predam to, tak ako mam zaplatit dan ked som mal aj nejaku investiciu aby som nejaku kryptomenu ziskal……ono pravda je taka, ze ani obchody, ktore prijimaju platby pomocou kryptomien, tak nevedia ako maju platit dan,… Read more »

Marcel
Guest
Marcel

„nakupim kryptomenu za 500€ a predam ju za 200€ tak dane neplatim alebo musim zaplatit aj ked som viac investoval ako ziskal.“ Znamena to, ze ak spravis 2 obchody, jeden stratovy ako sam pises, tj.: -300€ a druhy spravis ziskovy napriklad kupis za 1000€ predas za 2000€ zisk 1000, nemozes si do danoveho napisat zisky = +1000+(-300) = +700€ zisk za rok 2018 a z toho vypocitat 20% ako dan, ale pekne ako bolo napisane, na straty sa neprihliada a zdanis celych 1000€ zisk :-/

Booboo
Guest
Booboo

Presne týmto spôsobom sa zdaňuje Forex alebo Stock(akcie) už niekoľko rokov. Odporúčam lepšie preštudovať danný zákon.
Samozrejme že v tomto vývojovom štádiu by mali byť crypto zisky oslobodené od dane.

Marcel
Guest
Marcel

a tymto clankom vravim nasej aj hoc akej inej republike NA SRAT! ani bohovy nezdanim co i len jedno satoshi. my sme krypto – chyte nas, ako to dokazete … keby je to 5% ok,ulava lebo prinos zahranicneho kapitalu ale …paragraf 8 … najlepsie ze zisk ano ten sa zdani straty no no no na to sa uz neprihliada… jednostranny meter. a preto na slovenku mame milionove firmy, majitel, menezmet v stotisicovych autach a vykaz ziskov&strat za uplynury rok minus 10k. kazdy rok, desatrocia a ako to ze firma neskrachovala uz „nikoho nezaujima“ a nas by dreli. pche. pekne zahranicne… Read more »

emsik88
Guest
emsik88

presne tak takym pristupom neuvidia ani korunu…ak si uradnici myslia ze sme az take ovce ze sa nechame okradat tym ich statnym vyplanictvom, tak to sa teda velmi mylia…

emsik88
Guest
emsik88

„výmena za inú virtuálnu menu“ to akoze ked na burze urobim prevod LTC na BTC mam si to zdanit? im ebe?

Rudo
Guest
Rudo

Zlé celé zlééé. Neviem si predstaviť ako môžeš zarobiť predajom crypto za crypto. VŽDY to bude VEĽKÁ nula. Až následne za pár sekúnd-minút-hodín-dní-mesiacov bude zisk/strata. Ak by sa aj rátal denný priemer tak napr. ( mena vystreli a ku koncu roku si v strate) a aj tak sa bude rátať zisk?! To je choré a celé na hlavu postavené. Bananová republika. Samozrejme straty si nemôžeš uplatnit…

Kuro
Guest
Kuro

Nedam im ani jeden poebany cent!

Tom
Guest
Tom

To som zvedavy ktory blbec pri obchodovani s cryptom bude zdanovat prijem :)))

Tom
Guest
Tom

My zijeme v zlodejskom state ked kdva krat zdanujeme prijem…raz danovemu uradu a druhykrat zdravodnej poistovni. Takze len hlupak sa bude zaoberat nejakou legislativou ked ti hore nic nerobia len okradaju stat a za to im platime. Mate pocit ze sa zije lepsie na slovensku? Len zase taka kauza hentaka zase vrazdy to iste co bolo za meciara. A v tip ze na“ vychode nic nieje“… Ano ked cesty sa robia len kolo ba a celehozapadneho slovenska.

kris
Guest
kris

ked, stat chce tak vie pracovat aj efektivne, hlavne ked sa jedna o vyber dani, len neviem ako stat podporuje kryptomeny, ked si dovoluje vyberat za ne dane

CRYPTO
Guest
CRYPTO

Na co si robite tazku hlavu??..aj tak co zdanite VSETKO do posledneho centa KOMPLETNE ROZKRADNU!!!poskladajte sa im aby mali z coho KRADNUT a ROZDAVAT NEZMYSELNE socialne balicky z Vasich dani ab ysi mali za co kupit volicov IDIOTOV……GL Vam..

Booboo
Guest
Booboo

Podľa tohto paragrafu 8 sa zdaňujú aj stock (akcie) už niekoľko rokov. Samozrejme že v tomto vývojovom štádiu by mali byť príjmi oslibodené od dane.

ziadnedane
Guest
ziadnedane

to mohol vymysliet jedine kazimir 😀 😀 ja by som celoplosne zakazal platit dane a vsetkych nas nepozatvaraju predsa 😀
Ale hlavne ze banky tvrdia aj staty ze kryptomeny su falosne a neviem co ze to nema hodnotu a je to len bublina.. predsa z bubliny sa neplatia dane!!!

Maro
Guest
Maro

Vyhadzuje im tam 404 – (pozn.red. kráceno – nepublikujeme komerční odkazy)

Chose
Guest
Chose

Čo im ebe panacikom ? Uz končíte ,celá táto pseudodemokracia .treba sa im zbierať na daňové vratky ,oni od vás dane výberu a potom si to rozdeľujú cez DPH vratky .jak sa vobec považujete sem toto písať ! Zdanim ti tvoju rit ty hajzel !

Samuel Slavkovský
Admin

Ja za to nemôžem a nie som hajzel. A je to tu preto, lebo toto je stránka o kryptomenách.

Chose
Guest
Chose

Sorry ale To nebolo myslené tebe , ale tým ktorí za tou danou stoja .

.Ľuboš
Guest
.Ľuboš

ďakujem za článok, sice prakticky som sa houby dozvedel, pretože po cca dvoch hodinach čítania toho pamfletu plus samotného zakona … som sa dostal asi tak na 7% obsahu .. aa z toho som pochopil.. že .. že… byrokratov treba len postrieľať.. 😀 keďže obchodujeme relativne v malom… kaki na to, „veľký“ obchodnici si najmú daňového poradcu.. resp. monero a pod.

Booboo
Guest
Booboo

Ľahšie sa to da pochopiť pri vypisovaní daňového priznnia. Ak do kolonky potrebuješ číslo ľahšie pochopíš paragraf.
V zákone sa nehovorí o jednotlivých obchodoch ale bilancii za celý rok ak je zisk – tak platíš a ak je strata tak na tu sa neprihliada teda nemôžeš znížiť daňový základ z iných príjmov napr. §5. Ja som to pochopil takto.

roman
Guest
roman

toto je príliš vážna téma, aby sa odbila len malým akože ingormatívnym článkom. Preto prosím Samo sprav aj pokračovanie, ako si písal v článku – že bude, a na konkrétnom vzor. prípade namodelovať “ako by sa to teoreticky malo robiť“. Samozrejme, že len teoreticky, pretože je veľa ciest, ako to obísť.