Ako ochrániť kryptomeny.
Ako ochrániť kryptomeny. Zdroj: Shutterstock.com/VectorManZone

Počet kryptomien neustále rastie a s ním aj riziko podvodov. Čoraz viac sa na kryptomenovom trhu objavujú rôzne scamy, hacky, vírusy alebo centralizované projekty, ktoré dehonestujú kryptomeny. V neposlednom rade existuje riziko stratenia súkromného kľúča alebo stiahnutia podvodnej kryptomenovej aplikácie. Je mnoho nástrah, ktoré čakajú na ľudí vstupujúcich na kryptomenový trh. Aké sú spôsoby ochrany?

Používanie softvérovej a hardvérovej peňaženky

Mnohí používatelia kryptomien uchovávajú kryptomeny na tej istej burze, na ktorej si ich kúpili. Buď nerozumejú bezpečnosti, alebo sú leniví kryptomeny presúvať. Nie je to dobrý nápad, keďže burzy sú obľúbený cieľ hackerov. Navyše, držanie kryptomien na burze je rovnaké ako držanie peňazí na bankovom účte. V skutočnosti tieto prostriedky fyzicky nevlastníte ani nekontrolujete.

Odpoveďou preto môže byť softvérová alebo hardvérová peňaženka. Softvérová peňaženka slúži na stiahnutie kryptomien do mobilu alebo počítača. Výhodou oproti burze je, že vy ste jediným vlastníkom súkromných kľúčov k vašim kryptomenám. Táto peňaženka je nainštalovaná na zariadenie s prístupom na internet, čo, žiaľ, predstavuje opäť riziko hacknutia.

Hardvérová peňaženka eliminuje toto riziko a poskytuje najoptimálnejšie úložné riešenie pre bezpečnosť kryptomien. Sú nevyhnutnosťou pre každého, kto sa vážne zaoberá kryptomenovou bezpečnosťou. Sú to malé zariadenia, ktoré ukladajú vaše súkromné ​​kľúče offline. Ani pri pripojení na počítač sa súkromné kľúče nikdy nevystavia žiadnemu zariadeniu s online prístupom.

Hardvérová peňaženka
Hardvérová peňaženka. Zdroj: Shutterstock.com/Volodymyr Maksymchuk

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Binance zriadil poradnú radu, ktorá sa bude orientovať na reguláciu kryptomien!

Zabezpečenie súkromných kľúčov

Ak už spravujete vaše vlastné kryptomeny mimo burzy, je prvoradé, aby ste pri zabezpečovaní svojej počiatočnej frázy obnovy a súkromných kľúčov dodržali postupy a štandardy. Pamätajte, že fráza na obnovenie je jediný spôsob, ako obnoviť kryptomeny zo stratenej alebo rozbitej peňaženky.

Zasielanie na správne adresy

Vždy kopírujte a prilepte cieľovú adresu alebo použite skenovanie QR kódu. Pri vkladaní sa uistite, že pred alebo za reťazcom znakov nie sú žiadne medzery. Stále po vložení adresy dvakrát skontrolujte, či je adresa správna, pretože malvér na ukradnutie schránky mohol medzičasom zameniť adresu s adresou hackera. V neposlednom rade zvážte aj samotnú kryptomonevú doménu.

Ujistite sa, že posielate kryptomeny na správnu adresu
Uistite sa, že posielate kryptomeny na správnu adresu. Zdroj: Shutterstock.com/CHARAN RATTANASUPPHASIRI

Vyvarovať sa podvodným aplikáciám

Na podobné podvody naletia hlavne nováčikovia na kryptomenovom trhu, ktorí si myslia, že robia všetko správne. Falošné kryptomenové aplikácie je totižto ťažké odhaliť a je ich stále viac. Často odzrkadľujú oficiálnu stránku doplnenú falošnými recenziami. V prvom rade je potrebné vyvarovať sa aplikáciám priamo z obchodu s aplikáciami. Vždy sa snažte nájsť priamy odkaz na stiahnutie alebo presmerovanie od obchodu s aplikáciou z oficiálnej webovej stránky.

Na kryptomenovom trhu na každého účastníka čaká mnoho podvodov, ktorým je potrebné sa vyhýbať. Hlavne neskúsení a začínajúci investori môžu naletieť na tieto podvody a prísť o svoje kryptomeny. Samozrejme, spôsobov, ako zabezpečiť vaše kryptomeny v bezpečnom prostredí, je omnoho viac, no toto sú štyri základné body, ktoré by mal poznať každý.

Riadite sa týmito radami? O svoje skúsenosti sa podeľte v komentári.

Mohlo by ťa zaujímať: Generálny riaditeľ JPMorgan: „Kryptomeny nie sú nič iné, iba decentralizovaná Ponziho schéma“

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance