Viete ako zarobiť 4-5% mesačne?

Zúčastnite sa nášho webináru:

Pasívny príjem je snom mnohých investorov. Vaše investície totiž pracujú za vás a za určité časové obdobie sa množia. To samozrejme nejde bez rizík. Dnes sa pozrieme na 3 obvyklé spôsoby pasívneho príjmu vo svete kryptomien.

Defi – Decentralizované financie

Ak sa bavíme o pasívnom príjme, tak rozhodne prvým na rade bude DeFi.Tento ekosystém, primárne fungujúci na ETH blockchaine v roku 2020 zaznamenal obrovský boom. Vzniklo mnoho nových inovatívnych projektov, ktoré do DeFi pritiahli obrovský kapitál. Aktuálne je v smart kontraktoch DeFi projektov uzamknutých takmer 14 miliárd dolárov a toto číslo neustále stúpa.

DeFi

DeFi je široký ekosystém finančných služieb a najznámejšou je momentálne Maker DAO, ktoré produkuje DAI stablecoiny. Ak v rámci Maker DAO zamknete svoje ETH tokeny, tak sa s ich pomocou vytvoria DAI stablecoiny a práve za uzamknuté tokeny je nakoniec majiteľ odmenený v podobe vytvorených DAI.

DeFi je tak zhlukom príležitostí na vytvorenie pasívneho príjmu pomocou rôznych projektov. S tým sa spájajú aj riziká, napr. pri Maker DAO je nutné mať v pamäti, že pri výrazných cenových fluktuáciách je možné, že bude vaša pozícia zlikvidovaná. Stalo sa to napríklad v marci tohto roka.

Proof of Stake mince

Jedno z najznámejších metód pasívneho príjmu je tzv. stakovanie. To existuje pri minciach, ktoré fungujú na Proof of Stake konsenze. V rámci mincí, ktoré majú PoS, je možné zamknúť svoje mince a vďaka tomu dať v sieti najavo, že sa chcete podieľať na utváraní konsenzu.

A podobne ako napr. pri BTC, aj pri PoS minciach sú overovatelia odmeňovaní za to, že pomáhajú udržiavať sieť bezpečnú a v prevádzke. To má oproti klasickému požičiavaniu výhodu, pretože stále držíte privátne kľúče k svojim minciam, a teda ich nemôžete stratiť (jedine ak by ste fungovali ako zlý hráč a systém spálil vaše locknuté tokeny).

V roku 2020 vstúpili na staking scénu dvaja silní hráči. Cardano (ADA) prišiel so svojím Shelley PoS mainnetom už v lete a konečne sme sa dočkali aj platformy Ethereum 2.0. Ak sa vyzbiera dostatok mincí, nový Beacon Chain bude spustený 1.12.2020.

Ak chcete vedieť viac o najočakávanejšej udalosti tohto roka, určite si prečítajte náš článok. Nájdete v ňom všetko čo potrebujete vedieť a odkážeme vás aj na ETH 2.0 launchpad, kde môžete začať stakovať. V článku taktiež nájdete štyri fázy vývoja od Beacon Chainu až po shardovací systém s rozšírením palsma

Ethereum 2.0 PoS, staking, sharding, plasma – Všetko čo potrebujete vedieť

Požičiavanie – Lending

Hoci ide o podobný princíp ako pri Maker DAO, samotné požičiavanie mincí má mnoho variácií. Napr., Binance lending raz za čas poskytuje špeciálne akcie, v rámci ktorých je možné požičiavať vybrané kryptomeny s tým, že sa za určité časové obdobie vrátia aj s úrokmi.

Tieto služby poskytuje plejáda búrz, ktoré umožňujú používateľom požičiavať svoje tokeny. Samozrejme, celá operácia je spojená s rizikami. Prvým je, že vaše mince vlastní burza, pretože je majiteľom privátneho kľúča. Ďalším problémom je potenciálny kolaps burzy alebo systému požičiavania.

Existujú tiež služby, ako je Cryptoloan, kde používatelia požičiavajú svoje kryptomeny s tým, že vysoká miera zaistenia (kolaterál) poskytuje istotu, že investori neprídu o svoje peniaze. Na rozdiel od DeFi je klasické požičiavanie skôr centralizované.

Viete, čo bude s minermi po spustení Ethereum 2.0? Ako dlho ešte budú môcť ťažiť?

Ethereum 2.0 – Ako dlho sa ešte bude dať ťažiť na grafických kartách?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
80-20

4 druh, prijmanie „dividend“? nist? napr neo a jeho gas, alebo na binance ked clovek drzi xlm, chodi mu xlm, drzitrlm trx chodi btt (samozrejme sa bavime v malom), node od pivix, dash, … to sa nepovazuje za pasivny prijem?

Marto

Jedine comu som rozumel, bola pozicka. Ale ani netusim co znamenaju tie ostatne moznosti. Mozno by bolo napisat clanok sposobom „pre blbca“, nech si z neho zoberie co najviac ludi.

Skúsený

Pasívny príjem = vyhodené peniaze
Stačí sa pozrieť akej firme posielam peniaze. Ak má sídlo mimo EÚ, Londýne, alebo Ciprus, končím čítanie zmluvy.