3 druhy pasívneho príjmu z kryptomien – Kde hľadať, ak chcete pasívny príjem

3

Pasívny príjem je snom mnohých investorov. Vaše investície totiž pracujú za vás a za určité časové obdobie sa množia. To samozrejme nejde bez rizík. Dnes sa pozrieme na 3 obvyklé spôsoby pasívneho príjmu vo svete kryptomien.

Defi – Decentralizované financie

Ak sa bavíme o pasívnom príjme, tak rozhodne prvým na rade bude DeFi. DeFi je primárne ekosystémom na ETH blockchaine, ktorý pozostáva z rôznorodých projektov. Existujú samozrejme aj DeFi na iných platformách, zatiaľ sa však zdá, že Ethereum je v tomto ohľade najďalej a preto ho použijeme ako príklad.

Analýza Stellar Lumens: 06.11.19 Stellar po mega pumpe – Môže pálenie tokenov začať nový UPtrend?

DeFi je široký ekosystém finančných služieb a najznámejšou je momentálne Maker DAO, ktoré produkuje DAI stablecoiny. Ak v rámci Maker DAO zamknete svoje ETH tokeny, tak sa s ich pomocou vytvoria DAI stablecoiny a práve za uzamknuté tokeny je nakoniec majiteľ odmenený v podobe vytvorených DAI.

pasívny, 3 druhy pasívneho príjmu z kryptomien – Kde hľadať, ak chcete pasívny príjem

DeFi je tak zhlukom príležitostí na vytvorenie pasívneho príjmu pomocou rôznych projektov. S tým sa spájajú aj riziká, napr. pri Maker DAO je nutné mať v pamäti, že pri výrazných cenových fluktuáciách je možné, že bude vaša pozícia zlikvidovaná.

Požičiavanie

Hoci ide o podobný princíp ako pri Maker DAO, samotné požičiavanie mincí má mnoho variácií. Napr., Binance lending raz za čas poskytuje špeciálne akcie, v rámci ktorých je možné požičiavať vybrané kryptomeny s tým, že sa za určité časové obdobie vrátia aj s úrokmi.

Tieto služby poskytuje plejáda búrz, ktoré umožňujú používateľom požičiavať svoje tokeny. Samozrejme, celá operácia je spojená s rizikami. Prvým je, že vaše mince vlastní burza, pretože je majiteľom privátneho kľúča. Ďalším problémom je potenciálny kolaps burzy alebo systému požičiavania.

Existujú tiež služby, ako je Cryptoloan, kde používatelia požičiavajú svoje kryptomeny s tým, že vysoká miera zaistenia (kolaterál) poskytuje istotu, že investori neprídu o svoje peniaze. Na rozdiel od DeFi je klasické požičiavanie skôr centralizované.

Proof of Stake mince

Jedno z najznámejších metód pasívneho príjmu je tzv. stakovanie. To existuje pri minciach, ktoré fungujú na Proof of Stake konsenze. V rámci mincí, ktoré majú PoS, je možné zamknúť svoje mince a vďaka tomu dať v sieti najavo, že sa chcete podieľať na utváraní konsenzu.

A podobne ako napr. pri BTC, aj pri PoS minciach sú overovatelia odmeňovaní za to, že pomáhajú udržiavať sieť bezpečnú a v prevádzke. To má oproti klasickému požičiavaniu výhodu, pretože stále držíte privátne kľúče k svojim minciam, a teda ich nemôžete stratiť (jedine ak by ste fungovali ako zlý hráč a systém spálil vaše locknuté tokeny).

Do tejto kategórie budú spadať napr. ETH 2.0, Cardano, NEO, EOS, Tron či Cosmos.

Čo čítať ďalej:

[SPRÁVY] Turecko, Európa a Čína pripravujú vlastné kryptomeny – Microsoft spúšťa Ethereum token

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
80-20

4 druh, prijmanie „dividend“? nist? napr neo a jeho gas, alebo na binance ked clovek drzi xlm, chodi mu xlm, drzitrlm trx chodi btt (samozrejme sa bavime v malom), node od pivix, dash, … to sa nepovazuje za pasivny prijem?

Marto

Jedine comu som rozumel, bola pozicka. Ale ani netusim co znamenaju tie ostatne moznosti. Mozno by bolo napisat clanok sposobom „pre blbca“, nech si z neho zoberie co najviac ludi.

Skúsený

Pasívny príjem = vyhodené peniaze
Stačí sa pozrieť akej firme posielam peniaze. Ak má sídlo mimo EÚ, Londýne, alebo Ciprus, končím čítanie zmluvy.