[Názor] Môže zvyšok sveta zakázať kryptomeny rovnako ako Čína?

Novinky môže zvyšok sveta zakázať kryptomeny rovnako ako čína
môže zvyšok sveta zakázať kryptomeny rovnako ako čína, zdroj: shutterstock.com/Autor: phanurak rubpol
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ako zakázať kryptomeny?

V skratke, nie. Ale prečo?

Pravdepodobne ste už postrehli, že Čína nedávno v podstate zakázala kryptomeny. Najprv prišiel ICO ban a o niekoľko dní neskôr sa Čínska komunistická strana rozhodla zakázať aj krypto-zmenárne a burzy. Iba dve dostali (dočasné) povolenie na Rovnako už nebude možné (legálne) vymeniť Bitcoiny za fiat meny ako doláre alebo CNY.

Technicky vzaté, akákoľvek krajina môže kryptomeny postaviť mimo zákon. Vlastne, môže zakázať ich používanie v danej krajine. Napríklad by ste už nenakúpili za BTC v Alze. Bitcoin samotný sa však zrušiť nedá. Na to potrebujete veľmi silný a kontroverzný nástroj, ktorý zatiaľ vlastní iba Čína. Celoštátny firewall.

Ako funguje čínsky internet?

Čínsky internet sa od toho nášho, slovenského, veľmi líši. Napríklad, Google je tam cenzúrovaný. Na veľké množstvo stránok (vrátane gmailu sa jednoducho nedostanete. Čína má vlastné sociálne siete, vlastnú video-platformu…

Napadlo vás niekedy, prečo zákaz čínskych krypto-búrz predstavuje problém? Veď… Obchodníci sa môžu presunúť na japonské alebo americké burzy. Taký Bittrex predsa nekončí a fungovať bude ďalej.

V Číne sa však naň nedostanete. To je možné vďaka veľkému čínskemu firewallu, ktorý monitoruje prúd dát a filtruje z neho zakázané stránky. Doména Bittrex.com sa vám jednoducho nenačíta a hotovo.

Čína má vraj pod palcom dokonca aj komunikáciu cez VPN a čiastočne aj Tor.

Ale s Bitcoinom sa stále platiť dá, či nie?

Bohužiaľ, ani Bitcoin transakcie vnútri a von z Číny už čoskoro nebudú možné. Kryptomeny fungujú na technológii známej ako blockchain. Viac o nej zistíte tu.

Ak vás kryptomeny zaujímajú a chcete sa o nich dozvedieť viac, odporúčame prečítať si náš článok – Všetko, čo potrebujete vedieť o kryptomenách

V skratke, blockchain je decentralizovaná databáza, ktorú tvoria uzly. Tie sú roztrúsené po celom svete a komunikujú spolu cez internet. Aby blockchain fungoval, musia byť všetky uzly synchronizované a musia sa zhodnúť na celej histórii transakcií od začiatku až po súčasnosť.

Veľký Čínsky firewall čoskoro zablokuje všetky IP adresy zahraničných uzlov. Čínski mineri tak nebudú schopní synchronizovať sa so zvyškom sveta a začnú ťažiť na vlastnom chaine. Po prípadnom znovu-obnovení spojenia ich bloky zvyšok siete odmietne a Číňania prídu o svoje Bitcoiny (iba tie ktoré získali po začiatku blokády).

Predsa len existuje možnosť, ako doniesť Bitcoin do Číny

V Číne teda Bitcoin (a ďalšie kryptomeny) doslova prestane existovať. Veľkí mineri už dokonca začali baliť a svoju operáciu presúvajú do zahraničia. Existuje však jeden spôsob, ako obísť veľký čínsky firewall.

Ten totiž cenzúruje iba dáta, ktoré prechádzajú internetovými káblami. Neexistuje však spôsob, ako cenzúrovať dáta prichádzajúce z vesmíru!

Jednoducho stačí na geostacionárnu obežnú dráhu presne nad Čínu umiestniť družicu s pripojením na internet, ktorá by dokázala prijímať/posielať posielať informácie o BTC transakciách priamo do Číny. Nakoniec by už iba stačilo pripojiť k notebooku anténu a voilá, ste v sieti.

Projekt takéhoto satelitu už existuje a dokonca bol úspešne zrealizovaný. Bitcoin družica niekoľko mesiacov obieha Zem a prináša Bitcoin do miest, kde nie je internetové pripojenie.

A odpoveď na otázku z nadpisu je:

Každá krajina, ktorá disponuje rovnako silným firewallom, aký má Čína, dokáže efektívne zakázať kryptomeny (ak teda na chvíľu zabudneme na družice). A nepomôže ani VPN. V súčasnosti však má podobný firewall iba Severná Kórea (ale tam je v celej krajine iba 1024 IP adries, takže to by sa dalo cenzúrovať aj ručne). Takže nie, ostatné krajiny sveta nemôžu efektívne zakázať kryptomeny.

Môžu ich postaviť mimo zákon, zabásnuť každého, kto ich používa… Ale kryptomeny samotné sa zničiť nedajú. Navyše, vo svete skôr nájdeme opačné tendencie. Mnoho štátov kryptomeny neoficiálne podporuje, prípadne sa ich snaží nejakým spôsobom regulovať.

Zákaz nebude platiť večne

Čo sa týka posledných čínskych “výpadov,” podľa väčšiny odborníkov nie sú trvalé. Ide skôr o snahu regulovať trh. Čína to možno robí zbytočne agresívne, no v konečnom dôsledku sa všetko vráti do normálu. Na ICO sa začnú vydávať povolenia, burzy si spravia licencie, všetko bude mať pod palcom centrálna banka… A potom uvidíme masívny nárast hodnoty Bitcoinu.

Z dlhodobého hľadiska môžu mať tieto tvrdé zásahy veľmi pozitívny dopad. Čínski investori budú regulovaným kryptomenám veriť oveľa viac a zvyšok sveta sa postupne pridá. Nakoniec možno aj Warren Buffet svojich 100 miliárd investuje do kryptomiem a to bude iná show.