Dôvod, prečo Ethereum tak rýchlo padá

Novinky [Analýza] Bitcoin, Ethereum, Ripple - prichádza koniec downtrendu?
[Analýza] Bitcoin, Ethereum, Ripple - prichádza koniec downtrendu? Zdroj: shutterstock.com/TakoyakiTech
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Toto nebol dobrý týždeň pre Ethereum. Kryptomena, ktorá sa ešte v pondelok na burzách vymieňala za 250 $ klesla takmer na polovicu. Podobne na tom sú aj ďalšie kryptomeny, ale toto je iné. Ethereum je príliš veľké, aby jeho cena takto kolísala. S trhovou kapitalizíciou presahujúcou 20 miliárd dolárov (teraz už iba 12 miliárd) ide o druhú najväčšiu kryptomenu na trhu. Pre porovnanie, Bitcoin za posledný týžden klesol “iba” o 25%. Ide o podstatne menší úbytok.

Aby sme vyriešili tento, na prvý pohľad nepochopiteľný, rozdiel vo volatilite, musíme sa pozrieť na rozdiely medzi obomi kryptomenami. Bitcoin je platidlo. Bol tak navrhnutý a už osem a pol roka spĺňa túto svoju jedinú funkciu. Ethereum platidlom nie je. Ethereum je platforma pre decentralizované aplikácie.

Prečo decentralizované aplikácie?

Ak nám kryptomeny dali jednu vec, je ňou decentralizácia. Moc nad nimi nedrží nejaká centrálna vláda, firma, či skupina ľudí, ale komunita. To je možné vďaka Blockchainu. O Blockchaine sa dozviete viac v našom článku.

Decentralizácia nám priniesla bezpečnosť. Blockchain je jednou z najbezpečnejších technológií, aké poznáme. Ethereum platforma vďaka smart kontraktom ponúka Turingovský úplný výpočtový stroj. Na ňom môžu bežať rôzne decentralizované aplikácie. Firmy, ktoré tieto aplikácie vyvíjajú ich potom začnú predávať a časť zisku dostane samotná platforma. Tá ho vo forme etheru rozdelí jedincom a spoločnostiam, ktoré ether ťažia.


O ťažbe sa viac ďočítate v našom článku:MainHash – pohodlná ťažba kryptomien


Prečo to nefunguje?

Spoločnosť, ktorá vyvíja novú aplikáciu, si väčšinou vytvorí aj vlastnú kryptomenu. Usporiada ICO (Initial Coin Offering), počas ktorého časť svojej kryptomeny rozdá investorom výmenou za ether. Ten potom použije na financovanie vývoja. Hm, zaťiaľ všetko vyzerá rozumne. Čo sa teda pokazilo?

Ľudia. Tí to očividne nepochopili. Keď každé ICO vyzbiera od investorov za dva týždne desiatky miliónov dolárov. Všimnú si to rôzni podvodníci. Tí si spravia vlastné ICO, ľudia ani nezistia, čo ich firma robí a rovno začnú investovať… Ono sa to niekoľko mesiacov nabaľovalo ako snehová guľa. Jedno rekordné ICO za druhým a vo výsledku sa obrovské množstvá etheru ocitli v rukách ľudí, ktorí nie sú práve najbystrejší.


O tom, ako si vytvoriť vlastné ICO  a okradnúť tak ludí si prečítajte náš článok


V takejto situácii stačí iba málo a Damoklov meč visiaci nad celou platformou sa do nej zapichne.

A zapichol sa. Bitcoin prechádza na nový protokol. Hrozí rozdelenie BTC Blockchainu. Nervozita na trhu rastie, ľudia začnú vymieňať BTC za fiat. Spolu s Bitcoinom začínajú padať aj ďalšie meny. Najprv sa zotavia, no po dvoch-troch korekciách to už ide ťažko. Stačí jeden zlý deň a trh je o dvadsať miliárd dolárov ľahší. Majitelia firiem, ktoré nedávno usporiadali ICO sa boja o svoje peniaze a začínajú svoje Ethereum predávať vo veľkých množstvách. Ostatní si všimnú, že ether ide dole trochu rýchlejšie ako ostatné meny a tiež sa začínajú zbavovať svojich zásob.

Nastáva panika, Ethereum padá. Najprv pod 250$, potom pod 200$, pod 150, 130, 100. Kto vie, možno sa ustáli na 50$. Nevadí. Hlavne že ľudia sa poučia a nebudú tlačiť milióny do každého sprostého ICA.

utopia